Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:04 Bu haber 1471 kez okundu
 
Yurt dışı çıkış harcı zam teklifine tepkiler artıyor
Uçak biletlerinde alınan havalimanı vergilerine ek olarak Türk vatandaşlarının ülkeyi terk ederken ödemek zorunda olduğu harca tepkiler çığ gibi büyüyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Yurt dışı çıkış harcı zam teklifine tepkiler artıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) aktarılan yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarından 15 liralık Yurt Dışı Çıkış Harcı'na zam yapılması için teklif verildi. Hazırlanan torba yasa ile Yurt Dışı Çıkış Harcı ücretinin 35 lira zamla 50 liraya çıkması teklif edildi. Yasa kabul edilirse 7 yaş üzeri Türk vatandaşları 50 lira ödemek zorunda kalacak.

 

Tamamen kaldırılması beklenirken, yüzde ikiyüzün üzerinde ki zam teklifine tepkiler artıyor. Uçak biletlerinde alınan havalimanı vergilerine ek olarak Türk vatandaşlarının ülkeyi terk ederken ödemek zorunda olduğu bu harca tepkiler çığ gibi yükseliyor. Hiçbir gelir kaleminde bu denli bir artış olmazken TOKİ’ye aktarılan bu harçlara neden bu kadar zam yapılmak istendiği konusunda da net bir açıklama yapılmazken, bilet ücretlerinde ki artışla birlikte yolcu sayılarında ciddi azalmaların yaşandığı bu dönemin üzerine, harçların arttırılması da düşük gelirli bireylerin seyahatlerini olumsuz yönde etkileyeceği öngörülüyor.

 

Yabancı kişilere sağlanan olanakların Türk vatandaşlarına sağlanmaması, tepkilerin boyutunu bir kat daha arttırıyor. Bir çok ülke vatandaşı Türkiye’ye vizesiz olarak girebildiği halde Türk vatandaşları ülkelerinden çıkarken harç ödemesi, sosyal medya üzerinden de protesto ediliyor.

 

2007-2018 yılları arasında bu harçlardan toplam 969 milyon lira gelir elde edilirken, 2020 yılında ise 15 liralık harç üzerinden hesaplanan tahminle 183.3 milyon lira gelir elde edilmesi bekleniyor. Harcın 15’ten 50 liraya çıkmasıyla 427 milyon 604 bin liralık ek gelir elde edilecek.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yurt dışı çıkış harcı, pasaport, vize, zam
Yorumlar
Haber Yazılımı