Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 07:56 Bu haber 4492 kez okundu
 
Yurt içi seyahat yasağı gündemde!
Türkiye'de sosyal izolasyona ilişkin önlemlerde istenilen sonucun elde edilememesi durumunda yurt içi seyahatlerim yasaklanması ve başta büyükşehirler olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği belirtiliyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Yurt içi seyahat yasağı gündemde!

Türkiye'de sosyal izolasyona ilişkin önlemlerde istenilen sonucun elde edilememesi durumunda yurt içi seyahatlerim yasaklanması ve başta büyükşehirler olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği belirtiliyor.

 

İlk aşamada yurt içi seyahatlerin yasaklanması planlanıyor

 

Öncelikle büyükşehirler olmak üzere tüm Türkiye'de yüzde 85 düzeyinde sosyal izolasyonu sağlamak kapsamında yeni önlemlerin devreye sokulacağı açıklanırken, virüs salgını nedeniyle başta İstanbul olmak üzere, büyükşehirlerden Anadolu'ya göç olduğu, bunun virüsün Anadolu'ya yayılmasına neden olabileceğini kaydeden İçişleri Bakanlığı yetkililerinin ilk olarak, yurtiçi seyahatlere kısıtlama getirmeyi gündeme aldıkları bilgisine ulaşıldı.

 

Bunun gerçekleşmesi durumunda otobüs, uçak ve tren yolculuklarına yasak geleceği ifade edilirken, seyahat yasağının şu an için vatandaşların kendi özel araçlarını kapsamayacağı açıklandı. Bunun dışında, sosyal izolasyonun sağlanması için şehirlerde yürürlüğe giren yasakların kapsamının genişletileceği söyleniyor.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sürecin takip edildiğini anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

 

“Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımların, aldığımız kararların sonucunu takip ediyoruz. Bu işin başından itibaren hareketliliği azaltmaya, sosyal mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz. Minimum mobilizasyon ve sosyalizasyon. Hedefimiz budur. Şu ana kadar da bu hedefi tutturduğumuzu düşünüyoruz. Eğer alınan önlemler başarılı olur da halkımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dediği gibi kendi OHAL'ini ilan eder, sosyal izolasyonu sağlarsa, sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmeler devam etmez ve ortadan kalkar ancak, sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde”

 

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

 

''Pazartesi gününden itibaren herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işin kontrol edilmesi mümkün değil. Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanmasıdır. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değil. Hepsi mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse biz de aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.'' ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yurt, içi, seyahat, yasağı, gündemde!,
Yorumlar
Haber Yazılımı