Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 16:12 Bu haber 1427 kez okundu
 
Yüz yıllık Çinçiva Rüştiyesi yıkılıp otel yapılacak!
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çinçiva (Şenyuva) Köyü'nde bulunan Çinçiva Rüştiyesi 100 yataklı otel yapılacağı gerekçesiyle mahkeme kararıyla boşaltıldı.
OTEL HABER Haberi
Yüz yıllık Çinçiva Rüştiyesi yıkılıp otel yapılacak!

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çinçiva (Şenyuva) Köyü'nde bulunan Çinçiva Rüştiyesi 100 yataklı otel yapılacağı gerekçesiyle mahkeme kararıyla boşaltıldı.

 

2000 yılında Selçuk Güney tarafından onarılarak doğal yapısını bozmadan en fazla 15 kişinin kalabileceği şekilde Fırtına Pansiyon'a dönüştürülen Rüştiye, yıkılıp 100 yataklı otel yapılacağı gerekçesiyle mahkeme kararıyla boşaltıldı.

 

Gazete Duvar'da Eren Dağıştanlı'nın haberine göre Çinçiva Rüştiyesi'nin boşaltılmaya giden süreci şöyle:

 

1910 yılında Çinçiva ve civarındaki iki köyün insanları birleşip okul yaptırmak için dernek kurarlar. Yerelde ve gurbette yaşayan köylülerin desteği ile köy arazisinde doğal taşlar kullanılarak okul inşa edilir, eğitime açılır. Rus işgali sırasında eğitime ara verilmek zorunda kalınır, ancak okula zarar gelmez. Savaş sonrası 1920'de Çoruh'a (Şimdiki Artvin) bağlı Çinçiva Rüştiyesi olarak eğitime yeniden başlar.

 

Ancak zaman içerisinde köy nüfusunun azalmasıyla öğrenci sayısı da düşer. 1970'li yılların tek tip okul ve sağlık ocağı modeliyle okul binası onarılmak yerine yıkılıp, şu anda bulunan tek katlı bina yapılır.

 

Yıllar içerisinde kullanılmayan ve kaderine terk edilen binayı İl Özel İdaresi Eğitim-öğretime açılana kadar, turizm amaçlı ve köy yararına kullanılmak üzere köy muhtarlığına tahsis eder. Ancak o yıllarda bölgede turizm gelişmediği için bina yine atıl durumda kalır. Fırtına Vadisi'nden Selçuk Güney, okulu onarabileceğini düşünüp köy muhtarlığı ve valilikten gerekli izinleri alarak okulun doğal yapısını bozmadan onarır ve en fazla 15 kişinin kalabileceği şekilde Fırtına Pansiyon'u 2000 yılında hizmete açar. 

 

Ancak alınan mahkeme kararına istinaden Fırtına Pansiyon 26 Kasım 2019 günü boşaltılmaya başlanır.

 

Ayder'deki gibi binlerce insanının girmediği hava, trafik ve otel kirliliğinin olmadığı bir Fırtına Vadisi istediğini söyleyen Fırtına Pansiyon'un işletmecisi Selçuk Güney süreçle ilgili olarak şunları söylüyor:

"Mevcut şekilde eğitim-öğretime açıldığı anda 15 gün içerisinde boşaltırım, ancak vadiyi yok edecek bir proje için buradan çıkmam söz konusu değil. Ne yaparlarsa yapsınlar Çamlıhemşin'i ve köyümüzü terketmeye niyetimiz yok. Biz buradan çıkıyoruz ama burayı da kolay kolay yıkamazlar. Çok teklifler sunduk; çocuk kampları yapılsın, yaşlılar için aktivite alanı olsun dedik ama hiç birini kabul etmediler."

 

Çinçiva Rüştiyesi'nin durumunun ne olacağı ve akıbeti ise şimdilik belirsiz...

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Yüz, yıllık, Çinçiva, Rüştiyesi, yıkılıp, otel, yapılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı