• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İsmi Be Premium Bodrum olan skandalların göbeğindeki Paramount Hotel'e bir dava daha açıldı

Sedat Peker‘in videolarıyla kamuoyunun haberdar olduğu, Be Premium Bodrum olarak işletilen skandalların göbeğindeki üzerinde The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts'e bir dava daha açıldı.

  • Reklam
İsmi Be Premium Bodrum olan skandalların göbeğindeki Paramount Hotel'e bir dava daha açıldı
03 Kasım 2021 - 11:17
Reklam
Reklam
Mirasçısı olduğu Ufuk Turizm isimli şirketin hisselerinin Finsolvent adlı şirkete devredilmesine karşın parasının ödenmediğini belirten otelin ilk sahibi Atilla Uras'ın kızı Victoria Yasemin Uras, İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2019 yılında dava açmıştı. Yasemin Uras'ın kardeşi Murat Uras da ablası gibi mahkemeye başvurarak avukatı Deniz Ketenci aracılığıyla Andrey Radyukevic, Finsolvent, Ufuk Turizm ve Sezgin Baran Korkmaz'a ait Unico Sigorta şirketlerine 143 milyon TL'lik alacak davası açtı.

Sedat Peker‘in videolarıyla kamuoyunun haberdar olduğu, Be Premium Bodrum olarak işletilen skandalların göbeğindeki üzerinde The Bodrum by Paramount Hotels & Resorts'in kurulu bulunduğu 75 bin metrekare devlet ormanı niteliğinde maliye hazinesine kayıtlı taşınmazın sürekli ve bağımsız üst hakkının ölen babası Atilla Uras'ta bulunduğunu belirten Murat Uras, davanın Tarım ve Orman Bakanlığı’na da ihbar edilmesini istedi.


İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'ne açılan davanın dilekçesinde 66 milyon dolara Andrey Radyukevic'e devri yapılan taşınmazın 46 milyon dolarının ödememek için elden ele yapılan devirlerle son olarak Avusturya'da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz'ın şirketi Unico Sigorta'ya nasıl geçtiği şöyle anlatıldı.


''İş insanı Atilla Uras Bodrum'da 75 bin metrekare devlet ormanı niteliğinde maliye hazinesine kayıtlı taşınmazın üzerinde sürekli ve bağımsız üst hakkının sahibi idi. Uras arazinin üzerine 2014'te 528 yataklı tatil köyü yaptırarak işletmeye açtı. İşletme son olarak The Bodrum By Paramount Hotel adını aldı. Atilla Uras, otelin kurulu bulunduğu taşınmazın sahibi olduğu Ufuk Turizm şirketinin tüm hisselerini satış sözleşmesi ile 7 Eylül 2017’de Andrey Radyukevic’e 70 milyon dolara devretti. Ek sözleşme ile indirime gidilerek devir bedeli 66 milyon dolara indirildi. Ancak Atilla Uras’a 20 milyon dolar ödeme yapıldı. 30 Haziran 2018’de ödenmesi gereken 46 milyon dolar ise ödenmedi.''


Andrey Radyukevic’in satış bedelinden kaynaklı borcunu ödememek için Ufuk Turizm şirketindeki payının tamamını, 46 milyon dolarlık ödemenin vadesine kısa süre kala hileli, şaibeli ve danışıklı olarak Finsolvent şirketine devrederek ortalıktan kaybolduğunun ileri sürüldüğü, Çekya merkezli Finsolvent şirketinin Türkiye'de hiçbir faaliyetinin bulunmadığı ve 3 bin TL kayıtlı sermayesi olan bir şirket olduğunun ortaya çıktığının  belirtildiği dava dilekçesinde hileli devirin ardında The Bodrum by Paramount Hotel’i Targets İnvestment Turizm işletmeleri A.Ş. işletmeye devam ettiği, Finsolvent şirketinin ise danışıklı olarak bu kez SBK Holding’in çatısı altında yer alan Unico Sigorta şirketine hisseleri devrettiği ve Unico Sigorta şirketinin yüzde 79.74 hissesinin Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş.’ye ait olduğu, Heksagon’un da yüzde 87.99 hissesinin Sezgin Baran Korkmaz’a ait olduğu belirtildi. Dilekçede Avusturya’da tutuklu bulunan SBK hakkında ülkemizde suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ve dolandırıcılık suçundan iddianame düzenlendiği belirtilerek SBK Holding’in birçok şirketi hileli işlemlerle kağıt üzerinde devraldığı belirtildi.

Açılan dava ile birlikte 4 mirasçı, 11 milyon 500 bin dolarlık alacak hakkına kavuşurken Andrey Radyukevic’in sözleşmede yer alan maddeleri ihlal ettiği için 10 milyon cezai şart ve 4 milyon 600 bin TL’de gecikme bedeli ödemesi gerektiğini savunan ve bu rakamlardan payına 3 milyon 650 bin dolar düştüğünü belirten Murat Uras davalılardan toplam 15 milyon 150 bin doların ödenmesini istedi. SBK’ya yönelik operasyonda Heksagon şirketinin de mal varlığına el konulduğunun da yer aldığı dilekçede, 75 bin metrekarelik taşınmazın üzerinde kurulu Paramount otel ile Ufuk Turizm şirketinin hisselerinin 3. kişilere devrinin engellenmesi için ihtiyati tedbir istendi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum