• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sedat Peker Martı Otel'i 'Çok büyük iğrençlikler var' diyerek ifşa etti!

Sedat Peker, Deli Çavuş adlı Twitter hesabından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki danışmanların rüşvet ağına dair dikkat çeken iddialar öne sürerek yazışmaları paylaştı.

  • Reklam
Sedat Peker Martı Otel'i 'Çok büyük iğrençlikler var' diyerek ifşa etti!
27 Ağustos 2022 - 11:09
Reklam
Fethullahçı yapılanmanın sermayesini tuttuğu Bank Asya’nın 16 yıl yöneticiliğini yapan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı’nın da içinde yer aldığını iddia ettiği yolsuzluk ağını anlatan Sedat Peker'in son ifşa tweet ve iddialarında ''Bu Martı Otelleri konusunu araştırın. Orada da çok büyük iğrençlikler var Siz araştırmazsanız ilerleyen zamanlarda ben yazacam'' ifadeleri yer aldı.

Martı Otel’in Denizbank’a satışından bahsederek rüşvet ağını anlatmak için örnek olarak gösteren Sedat Peker, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Marka Yatırım Holding'in sahibi Mine Tozlu Sineren'e ''Korkmaz Karaca isimli Cumhurbaşkanı Danışmanı da sorununuzu halletmek için sizinle temas kurmak istiyor, sakın onunla temasa geçmeyin sizden çok para ister'' dediğini ve ikna etmek için de Denizbank’ın Martı Otel’i satın almasını örnek gösterdiğini iddia etmişti. Sedat Peker’in iddiasına göre Taranoğlu Sineren'e, ''Martı otellerinin sahibi hanımın Denizbank’tan alıp ödeyemediği krediyi biz halledeceğiz çözüm üreteceğiz diyip dünya kadar parasını aldılar ama işini halletmediler. Bakın kadıncağızın başına neler geldi.'' ifadelerini kullandı.


Bununla birlikte Martı Otel’in Denizbank’a satışının ardından Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun kardeşi Ersin Taranoğlu’nun otelin yönetim kuruluna girdi. Sedat Peker Saray danışmanlarının Martı Otel'in Denizbank'a borcu için devreye girip rüşvet aldıkları bilgisini paylaştıktan sonra iş çözülmeyince Marmaris'teki iki otel bankanın oldu. Bu olaydan sonra otel yönetimine Serkan Taranoğlu'nun kardeşi eski bakan Ersin Taranoğlu girdi.


Özsermayesi eksiye geçen ve borç sorunlarıyla boğuşan, finansal tablolarda tespit edilen mevzuata aykırılıklar nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ceza üzerine ceza alan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin'in sahibi olduğu Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Martı Otel İşletmeleri'nin kurucusu ve ünlü iş insanı Halit Narin aslında yakından tanınan meşhur bir isim. Özellikle 12 Eylül Darbesi sürecinde yaptığı ''Sağ iktidara geldiyse bırakta rahat uyuyayım.'' açıklaması ile dönemin TİSK Başkanı Halit Narin Türkiye'nin ünlü simalarından.


Ünlü sendikacı ve işadamı Halit Narin'in kızı ve 50 milyar dolarlık yatırım portföyüne sahip turizm sektörünün en büyük meslek örgütlerinden biri olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin de Başkanı olan Oya Narin ise, Martı Otel İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Martı GYO Yönetim Kurulu Üyesi olarak biliniyor. Sedat Peker'in iddiaları ile bağlantılı olan süreçte, Denizbank ile yapılandırma anlaşması imzalayan Martı Otel İşletmeleri AŞ. mülkiyetinde bulunan iki otelin banka borcuna karşı bankaya 42 milyon dolara satılmasına karar verildiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile değil de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile ilişkileri merak edilen iki isimin de kim olduğunu anlatmaya başlayalım...

1930, İstanbul doğumlu olan, Martı Otelleri ve Martı GYO’uyu da bünyesinde barındıran Martı Grubu'nun Onursal Başkanı olarak bilinen Halit Narin, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de Bolton Collage of Technology'de Tekstil Mühendisliği öğrenimini tamamlayarak ticaret yaşamına 1948 yılında başladı. 1951 yılında Bakırköy'de Narin Tekstil İşletmeleri A.Ş.'yi babası Nurullah Narin ile beraber kuran Narin, 1964 yılında Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası Başkan Yardımcısı, 1972 yılında ise başkan seçilerek yükselmeye başladı. Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası’nın 41 yıl aralıksız başkanlığını yaparak göze çarpan Halit Narin, Nisan 2013’te bu görevini devretti.

1978'de ayrıldığı TİSK'in 2001 yılında Onursal Başkanlığı'na seçilen Narin 1974 yılında Marmaris'te 100 ortaklı Martı Otel'in tüm hisselerini aldı ve aynı dönemde 1975 yılında kurulmuş olan İTKİB Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'ne uzun süreler başkanlık yaptı. 2004 yılının Eylül ayında, Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (ITMF) Başkan Yardımcılığına da seçilen meşhur iş insanı Halit Narin, Marmaris'in İçmeler Beldesi'nde 250 öğrencilik Halit Narin Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi yaptırarak da adını duyurdu. Halit Narin, şu anda Marmaris Martı Otel İşletmeleri A.Ş., Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım A.Ş. ve Çerkezköy'de kurulu bulunan entegre tekstil tesisi Narin Tekstil A.Ş. gibi kuruluşların ortağı ve onursal başkanı olarak biliniyor.

Ünlü sendikacı ve işadamı Halit Narin’in 01 Ocak 1964’te İstanbul’da doğan kızı Oya Narin, Saint Michel’deki ilk, orta ve lise eğitiminin ardından İsviçre’deki Ecole Hoteliere'de Lousanne Switzerland Üniversitesi’nden mezun olan şanslı insanlardan. Zamanında Narin Tekstil ve Martı Otel İşletmecilik’te çeşitli kademelerde görevlerde bulunan Oya Narin, şu an Martı Otel İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’deki Yatırım Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi görevini ve Lila Müzik Yapım A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürmekte.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum