• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nda skandallar bitmiyor!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) denetim raporlarının Ajansın kuruluşunun üzerinden iki yıldan fazla süre geçmesine rağmen TBMM’ye gönderilmediğini söyledi.

  • Reklam
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nda skandallar bitmiyor!
03 Ekim 2021 - 13:23
Reklam
Reklam
Reklam
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın son dönemde Aşılıyım yazılı maske reklamları ve Emine Erdoğan’ın yemek kitabının basım ücretini karşılaması gibi skandallarla gündeme geldiğini hatırlatan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Turizm işletmelerinin elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin bir bölümünü 2019 yılından beri turizm payı adı altında TGA’ya ödediklerini belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak kanuni zorunluluk olmasına rağmen TGA’nın hem Sayıştay tarafından Meclis’e gönderilmesi gereken denetim raporlarının hem de internet sitesinde ilan edilmesi gereken faaliyet raporlarının ortada olmadığını belirterek TGA'nın tam bir kara kutuya dönüştüğünü söyledi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı daha kurulurken hem denetim hem de temsil konusunda sorunları olduğunu Meclis’te sürekli dile getirdiğini hatırlatan Çetin Osman Budak, şöyle konuştu:


''Turizm sektörünü sınırlı olarak temsil eden bu Ajansın faaliyetleri tam bir muamma. Ajans ne kadar gelir elde etti, bunları hangi işlerde kullandı, bilmiyoruz. Kanunla Sayıştay denetiminden kaçırdıkları ajansın, özel şirketler tarafından hazırlanan denetim raporlarının Sayıştay’a iletilmesi ve Sayıştay tarafından bu raporların her yıl TBMM’ye gönderilmesi kanuni bir zorunluluk. Ayrıca Bakanlığın çıkardığı yönetmeliğe göre de, ajansın faaliyet raporlarının her yıl internet sitesinden ilan edilmesi gerekiyor. Buna rağmen ortada ne bir denetim raporu ne de açıklanmış bir faaliyet raporu var. Ülkeyi iyice babalarının çiftliğine dönüştürdüler. Kendi çıkardığı kanunları bile ihlal etmekten çekinmeyen bir iktidar, güzel ülkemize derin yaralar açmaya devam ediyor.''


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak'ın cevap bekleyen soruları şu şekilde:

1) 2019 yılından beri Turizm sektöründe faaliyet gösterilen işletmelere ne kadar turizm payı tahakkuk ettirilmiştir?
2) Tahakkuk ettirilen miktarın ne kadarı tahsil edilmiştir?
3) Turizm payı ödemelerini yerine getirmeyen kaç işletmeye ceza kesilmiştir?
4) Kesilen cezaların toplam tutarı ne kadardır?
5) Ajans, bütçesini hangi faaliyetler için harcamıştır?
6) Yönetmelikte açıkça belirtilmesine rağmen, neden hala Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için bir faaliyet raporu ilan edilmemiştir?
7) Ajansın denetim raporları TBMM’ye neden gönderilmemektedir?


YORUMLAR

  • 0 Yorum