Yazı Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 13:08 Bu yazı 6670 kez okundu
 
İŞ HAYATIMIZDA ''ELİNE SAĞLIK''I HAK ETMİYOR MUYUZ ?
Selda OK
haber@turizmhabermerkezi.net
 
 

İşte hayatımda olmasını istemediğim sözcüklerden biri tanesi, YANİİİİİ…

 

İş hayatın boyunca yapabileceklerinin hepsini ve daha fazlasını yaparsın ama bunun karşılığında sadece bir YANİİİ alırsın.

 

Başarın ve başarısızlığın sonucunda yaşadığın tüm kavramlar ''yapmasaydın''a çıkar. Demem o ki dostlar öncelikle kendin için yaptığın her şeyi kimseden alkış beklemeden yap…

 

Son zamanlarda yaşadığımız tatsız olaylar karşısında bazen nutkumuz tutuluyor,  bazen şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz, bazen sevinçten ağlıyor, bazen gülüyoruz. Duygularıyla hareket eden insanlar iyi ya da kötü davranışlar sergileyebiliyor bazen. Ama benim korktuklarım işte o sessizce etrafa bakan ve sihirli sözcüğü kullanan tipler.

 

‘’YANİ’’

Onlar için hiçbir şeyin önemi olmadığından olaylar karsısında sadece YANİİİ derler. Ondan değil midir ki toplum olarak hiç bize uymayan davranışlar sergileyenler.

 

Biz ataerkil bir toplum olarak örf adet, gelenek ve göreneklerimize uygun, saygılı, komşusu açken tok yatmayan ve en önemlisi misafirperver bir toplumduk... Ne oldu da oğullarımızdan, babalarımızdan, dedelerimizden kardeşlerimizden darbeler almaya başladık. Ne oldu da içlerimize canavarlar oturttuk.

 

Dünya üzerinde en güzel ahlaka sahip ecdadımız var iken, biz ne oldu da bu kadar kötü olabildik !

 

Analarımıza, bacılarımıza, kızlarımıza, kötülük eder olduk. Ne oldu da cennetin kapısını unuttuk, sahip çıkacağımız namuslarımızı ayaklar altına aldık ve bunu YANİİİ’ lere bağladık…

 

Sorunlarımızı yaşanılan mutsuz hayatlarımıza mı bağlamamız lazım?

Görmediğimiz sevgiler mi bizi yıprattı? Hayatımızın tüm alanında ödül ve cezayı kabul edip yürümemiz gerektiğini ne zaman anlayacağız. Başarılarımızda kendi omuzlarımıza vurup, kendimizi alkışlayabilmeli olduğumuzu ne zaman anlayacağız. İnsanların ikiye ayrıldığını ne zaman anlayacağız. İYİ İNSANLAR ve KÖTÜ İNSANLAR.

 

İşte bu yol ayrımında mutluluğu bir çember gibi yayalım. Yapılan emekler karşısında daha fazla kötü insanlar beslememek için YANİİİ yerine kendimize yetmeyi, eğitime önem vermeyi ve iyiliğe yönelmeyi öğrenelim. Kötülüğe meyilli olan insanları toplumumuzda daha fazla beslemeyelim.

 

 Mutluluk bulaşıcıdır……

YANİİİ sözcüğünü LÜGATLARIMIZDAN kaldırıp ELİNE SAĞLIK demeyi öğrenelim. İşte O zaman yaşanılabilir toplumlar yaratırız.

 

Selda Ok

 İstanbul Otelciler Derneği Başkan Yrd. 

 
Etiketler: İŞ, HAYATIMIZDA, ''ELİNE, SAĞLIK''I, HAK, ETMİYOR, MUYUZ, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı