• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Aslı Yelda ERDİR

Aslı Yelda ERDİR


ERKEN BEKLENTİYE GİRMEK GERÇEKÇİ DEĞİL

17 Mayıs 2020 - 05:22

Koronavirüsde vaka sayılarının ülkemizde azalmasıyla birlikte normalleşmeye dönük planlar yapılmaya başlandı. Normalleşmenin başlayacağı ilk sektörlerden biri ise oldukça kan kaybeden turizm.

 

Mayıs sonu itibariyle tekrardan faaliyete geçmek için sektör hazırlık içerisinde. Bu hazırlıkların başında oteller için oldukça maliyetli gözüken Türkiye'nin geliştirdiği Sağlıklı Turizm Sertifikası geliyor.

  

Bu sertifikayı alan oteller hizmet verebilecek. Birçok ülkede salgın ciddiyetini korurken sektör şu an iç pazara muhtaç vaziyette. Böyle bir durumda henüz ilaç bulunamamışken başta Rus pazarı olmak üzere ülkemizde turist ağırlayacak pozisyona girmemiz mümkün değil.

 

 
Peki sadece iç pazarla oldukça zarar eden sektör tekrardan canlanabilecek mi?

 

İnsanlar motivasyon amaçlı güzel zaman geçirmek, eğlenmek için tatil yapmak ister her zaman. Otellerde durum gereği sayısız önlemlerle misafirin keyif  alabileceği  özgür olabileceği ortam ne yazık ki oluşamayacaktır. Kaldı ki havuz ve denizden hastalığın bulaşıp bulaşmadığına dair henüz net bir bilgi olmadığından yerli turist için bu da bir tedirginlik konusu. Bundan dolayı yerli turistin tatil planlarının bir süreliğine askıda kalabileceğini düşünüyorum.

 

 
Sektörümüzün tekrardan canlanmasını canı gönülden hepimiz istiyoruz elbette. Fakat biraz aceleci davranıldığını gözlemlememek mümkün değil. Ciddi anlamda zaten  zarar gören otelcilik sektörü durumu  biraz olsun toparlamak adına fiyatlarda düşme yapmak istemeyecektir. 
Hali hazırda olan kontrat fiyatları salgın sonrası da devam edecektir. Halkın psikolojik olarak olduğu gibi ekonomik olarakta bu salgından etkilendiğini ve tatilde önlemlerle özgür olamayacağını göz önünde bulundurursak iç pazar çok hareketlenecek gibi gözükmüyor. 

 

Böyle bir durumda Sağlıklı Turizm Sertifikası almak için bir çok maddeyi yerine getirmesi gereken konaklama sektörü zaten sertifika kuralları gereği oldukça az kapasite ile misafir ağırlayabilecek durumda olduğundan ekstra bir zarar daha edebilir. Bir çok tesis açmak dahi istemeyebilir bu sezon. Şu an yapılan ön değerlendirmeler ile zaten rezervasyon oranları yok denecek kadar az.

 

Bir öngörü ise butik otellerde canlanma olacağı yönünde. Fakat virüsün bulaşma olasılığını düşürmek için bizlere mesafe şart. Bu yüzden  mesafemizi koruyacağımız oldukça diğer insanlardan uzak kalabileceğimiz alanlara ihtiyaç var. Butik oteller bu açıdan ihtiyacımızı çok karşılayacak gibi durmuyor. Zaten oldukça az oda sayısı olan butik otellerin daha da az kapasite ile misafir ağırlaması gerektiğinden onlar içinde maddi yönden yorucu olacaktır.

 

Böyle bir durumda daha ağır hareket edilmesi sektör açısından daha olumlu olacaktır. Henüz net anlamda kurtulamadığımız salgın döneminde aceleci davranmak fazlasıyla beklentilere girmek çok sağlıklı gözükmüyor. Vakaların çok daha düştüğü insanların salgın sonrası maddi ve manevi olarak kendini toparlamaya başladığı sosyal hayat özgüveninin tekrar geldiği dönemde beklentiye girmek bizim açımızdan daha gerçekçi ve verimli. 
 

 
Çok zorlu süreçlerden geçtik ve belirli yol kat ettik. En azından Temmuz - Ağustos aylarına kadar vakanın bitişinden emin olunana dek beklemekte fayda var. 
 
Sevgilerimle

YORUMLAR

  • 0 Yorum