• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Aslı Yelda ERDİR

Aslı Yelda ERDİR


GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI ALIP GEVŞEYENLERE

02 Eylül 2020 - 16:58

2020 turizm sezonu büyük talihsizliklerle başladı ve büyük talihsizliklerle bitmek üzere. Sektör direnme konusunda her ne kadar istikrarlı olsa da çok can çekişip derin yaralar aldı. Hal böyle olunca ticari kaygılarda otelcilik sektör yetkililerini oldukça tedirgin ediyor.

Doluluk oranlarının büyük ölçüde düştüğü oteller dünyada ilk örnek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ‘’Güvenli Turizm Sertifika Programı’’ ‘’Safe Tourism’' ile bir nebze de olsa rahatlayabildi. Çünkü bu belgeyi almaya hak kazanan otellere, yaşanan olaylardan gerginlik ve tedirginlik duyan tatile ve otellere güvenini kaybeden müşteri portföyü tekrardan sempati kazanabildi.

Güvenli Turizm Belgesine güvenip bazı ünlü 5 * ve zincir otellerde konaklayan otel misafirlerinin şikayetleri ünlü şikayet portallarında ve online rezervasyon sitelerinin yorumlarında yayınlanmaya ne yazık ki başladı.

Belgeyi almaya hak kazandıkları ve web sitelerinde büyük bir gururla  Güvenli Turizm Sertifikalarını paylaştıkları halde bazı otellerin bu kurallara hiç uymadığını yazılan şikayetlerin ve yorumların analizini yaptığımızda görebiliyoruz. Konaklama yapan otel misafirlerinin şikayetlerini göz önünde bulundurduğumuzda en çok yemek alma sırasında oluşan kontrolsüz kuyruk tedirginlik konusu.

Bildiğiniz gibi covid-19 ile açık büfe kavramı form değiştirmişti. Servis personelce yapılmaya başlanmıştı. Fakat yetersiz kalan personel sayısı yemek alma sırasında kontrolsüz bir kalabalığa yol açmaya başladı. Yemek alma sırasında sosyal mesafe misafirlerin inisiyatifine bırakılmış durumda. En azından yakın temasın olduğu yemek alma sıralarında maske zorunluluğu ve de bunları kontrol eden bir görevli olmalı. Aynı zamanda asansörlerin yeni sistemle kapasitesi temas olmaması adına düşürülmüştü fakat buna ne yerli ne de yabancı turist anlaşılan sıcak bakmıyor. Asansörlerde maskesiz bir şekilde hala daha kalabalığın olduğu belirtiliyor. Asansörler covid-19 bulaşma riskinin en yüksek olduğu zeminler arasında. En sıkı disiplinle kontrol altına muhakkak alınmalı.

Şezlong aralarındaki mesafenin 1.5 m olması bir yeni diğer kuralımızdı. Şikayetler doğrultusunda anlıyoruz ki bu kuralda yok sayılanlar arasında. Havuz başında bir çok kişinin sosyal mesafeye dikkat etmeden elektronik sigara içtiği ve hiçte uyarı almadığı gibi şikayetlerde mevcut. Resmi belgeyi aldıktan sonra ciddiyeti koruyan bir çok otel zaman içinde ülkemizin geleneksel gevşeme alışkanlığına kapılıp maalesef covid e davetiye çıkarıyorlar. Yeni düzeni kabullenmek istemeyenlerin radikal uyarılarla inatlarının kırılması gerekmektedir.

Yeni düzen hiçbir hatayı kabul etmeyecek kadar hassas.

Para kazanma uğruna  müşteriyi kurallarla sıkmamak, kaçırmamak adına esnek davranmak kabul edilecek bir davranış biçimi değil.

Haber merkezimize yapmış oldukları bu ihmalkarlıklar yüzünden bir çok otel yönetici ve personelinin de covid-19 a yakalandıklarına dair haberler geldikçe gerekli değerlendirmeleri yapıp sizlerle paylaşıyoruz. Yapılan bu tarz hatalarla salgını daha fazla alevlendirmek sektöre çok daha büyük darbeler demek.

İşini layığıyla yapan ve Güvenli Turizm Sertifikasını almak için yerine getirilen kriterleri her daim büyük özveri ile uygulayan değerli otel yetkili  ve personellerini selamlar, tam aksi sadece para kazanma psikolojisi ile insan sağlığına hiç bir şekilde önem vermeyip tehlike saçmaya devam eden şikayet portallarında yerini almış olan tesislerin yetkililerini de biran önce ciddiyete davet ederim.
 
Sevgilerimle

YORUMLAR

  • 0 Yorum