• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Aslı Yelda ERDİR

Aslı Yelda ERDİR


SEKTÖRÜN ANAHTAR OYUNCULARI! REHBERLER

15 Nisan 2020 - 19:27

Turist rehberleri; İşletme, bölge ve hatta ülke imajının gelişmesine katkı sağlayan turizm endüstrisinin anahtar oyuncuları...

 

Son yılların giderek artışa geçirdiği bir meslek grubu aynı zamanda. Bir nevi sektörümüzün emektarları onlar. Fakat şimdi kendilerini oldukça sahipsiz hissediyorlar. Yeni sezona dair tüm umutları bir anda mevcut durumdan dolayı körelmiş vaziyette.

 

Peki şimdi bu süreçte ne yapacaklar? Bu uzun ve zorlu süreci nasıl geçirecekler?

 

Sektöre oldukça büyük darbe yapan Covid-19 tüm sektörü olduğu gibi turist rehberlerini de karamsarlığa ve belirsizliğe soktu. Bu darbenin 2021 sezon başlangıcına kadar devam edebileceği de ön görülüyor.

 

Ekonomik anlamda da zorlu sürece giren kesimler koronadan sonra da bir süre yurt içi-yurt dışı seyahatlerini daha ileri tarihlere ertelemek isteyebilir. Ya da bir süre seyahat fikrinden tamamen uzaklaşabilir.

 

Tekrardan bir grup insanın güvenini kazanıp bir araya toplayıp tur nasıl yapılır? Bu da bir muamma gibi gözüküyor şu an.

 

Tek geçim kaynağı turlar olan rehberlerimiz mevcut ne yazık ki. Turist rehberlerinin de bu sektörde var olduklarının unutulmaması gerek.

 

Bunun için Türkiye Turist Rehberleri Birliği de (TUREB) destek arayışında. Gerekli görüşmeleri “Kültür ve Turizm Bakanlığı” ile sürdürüyor. 

 

Fakat freelance (serbest) çalışan turist rehberleri için henüz hiç bir güvence yok.

 

Yapılan görüşmeler sonucu; bir işverene bağlı çalışan turist rehberleri son 3 yılda 450 gün sigortalı ve son 3 ayda 45 gün aynı iş yerinden sigortalı ise işverenin gerekli başvuruyu yapması ile birlikte “Kısa Çalışma Ödeneği”nden faydalanmaları mümkün olacak.

 

Bir diğer imkan ise vergi mükellefi olan turist rehberlerinin gelir vergisi ödemelerinin “6 ay” süre ile ertelenmesi  yönünde.

 

Olanaklar şu anda  sadece işletmeye bağlı çalışan turist rehberleri için ne yazık ki.

 

Şu an beklentiler  zayıf, moraller her ne kadar bozuk olsa da önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak yeni durum ve şartlarda söz konusu sektörü doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

 

Umuyoruz ki ortaya çıkacak yeni durum ve şartlar sektörü daha az hasarla kurtarmamıza olanak sağlar.

 

Unutulmaması gereken bir gerçek var ki, bu ülke turizm ülkesi.

 

Umutlar mutlaka tekrardan yeşerecektir.

 

Sevgilerimle

ASLI YELDA ERDİR

YORUMLAR

  • 0 Yorum