Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Barış Türer

Barış Türer


2016 BİTTİ.. 2017 İSE SÜPRİZ..

16 Aralık 2016 - 10:38

Her şey Sultanahmet’te ki o hain saldırıyla başladı ve ne yazık ki ardı arkası kesilmedi, Atatürk Havalimanı ve 15 Temmuz felaketi derken neye uğradığımızı şaşırdık hep birlikte. "Her şey arka arkaya geldi" dedikleri bu olsa gerek.

 

Başta Turizm ve Otelcilik olmak üzere tüm sektörlerde yaşanan sancılar ve bu sancılar sebebiyle meydana gelen hasarlar oldukça ağırdı.

 

Gelelim bize..

İşsizliğin arttığı, yatırımcıların müessese kapılarına kilit vurmak durumunda kaldığı, hali hazırda operasyonuna devam eden müesseselerin birçoğunun ise personel maaşlarını sağlıklı olarak ödeyemediği bir konjektör yaşar olduk. Yaşanılan bu durumlardan ötürü, aranılan suçlu modeli ve bazı kimselere sorgusuz sualsizce kesilen cezaları ise anlamak oldukça zor gelir oldu.

Mesele Tanıtım Diyorlar..

2010 yılı Avrupa Başkenti olduğumuzda ağırladığımız misafir sayısı ve elde ettiğimiz gelirler? O gün yapılan tanıtım ve çalışma ile bugün yapılan tanıtım ve çalışma arasında pek bir fark olduğu da söylenemez. Bugün ile dün arasındaki farkı tanıtımla özdeşleştirmekte bu yüzden pek anlamlı gelmiyor ne yazık ki bana. 15 Temmuz felaketi gecesindeki gibi elele mücadele eden Türk Halkı'nı azımsamamak lazım bu anlamda. Tıpkı o gecede de olduğu gibi sektörün her bir temsilcisinin canla başla mücadele vermesi gerekiyor. Bu anlamda kesinlikle örnek alınması gereken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Dünya’nın farklı noktalarında gerçekleştirdiği sürekli temaslarda ve ziyaret ettiği her bir destinasyonda ki "Biz hala; Tarihine hayran olduğunuz İstanbuluz.. Doğasına hayran olduğunuz Trabzonuz, Bursayız.. Deniz - Kum - Güneş üçlüsüne hayran olduğunuz Antalyayız, Bodrumuz.." mesajlarıyla usanmadan yoluna devam etmesini takdir ve minnetle takip ediyorum.

Kâr Etmenin Tam Zamanı..

Kâr etmenin tam zamanı diyorum herkese, düşünüyorlar nasıl olabilir bu fiyat ve doluluklarla diye. Öyle güzel ve yüksek cirolu günler geçirdik ki, kâr etmek eşittir para olarak algılanır olmuş artık birçok kimselerce. Yaşanılan bu unutulası süreçten ders çıkartıp, kâra dönüştürebilmek olmalı esas hedef ve niyet. Güzel olan bir şey var, dedim ya “Tıpkı o felaket gecesinde de olduğu gibi sektörün her bir temsilcisi canla başla mücadele verebilir” diye.. Örneğin, bir örümcek ağı düşünün mucizevi ve bilim adamlarının dahi oluşumuna anlam veremediği bir gerçek. İşte tıpkı bu şekilde bir ağ kurmaya ihtiyacımız var. Kimselerin anlam veremediği ve mucizevi bir gerçek ağ..

Mesela, her otel personelinin eğitimiyle yola çıkılsa; otel kadrolarında bulunan en alt emekçiden tutunda en üstteki profesyoneline kadar tüm kadro yetkinlerini destekleyici sertifika programlarına dahil etsek, kalifiye ve kaliteli personel sayısı hem içeride hem de dışarıda da sizce de artmış olmaz mı? Yetiştirilen bu bilinçli ve tecrübeli bireyler sürekli artan sirkülasyonu önlemede etkin bir rol oynamaz mı? Tüm yatırımcılar personeline bu anlamda yatırım yapsa hem bugün için hem de gelecek için artacak olan hizmet kalitesi dolayısıyla tercih edilme sebebi daha fazla artmaz mı?

Kelebek Etkisi Misali..

Bir çok kimseler umudunu yıldız kaymasına, 4 yapraklı yoncaya veya nazar boncuğuna bağlamış durumda. Kimileri ise tarih bile verebiliyor 2018’ler 2020’ler.. Yaşadığımız felaketlerin elbette ki bir çözümü mevcut lakin sektörün düzelmesi yönünde ki umutlu bekleyiş halen devam ederken bir takım süre ve süreçlerle verilen cevapların hüsranla bitmesi beni korkutmuyor değil. Çözüm önerileri, çözüm planları ve çözüm süreçleri hep tartışılıyor, konuşuluyor. Dünya üzerinde hali hazırda yaşanan büyük bir kriz mevcut iken, İngiltere Avrupa Birliğinden çıkma kararı almış iken, Almanya da enflasyon tavan yapmış iken; Orta Doğu yerle bir edilmiş iken; şuan yaşadıklarımızın Dünya hareketlenmesinin kelebek etkisi misali bir yansıması desek daha doğru olur gibi geliyor bana.

Bu süreci atlatabilmenin en net çözümlerinden biridir ki “her ev sakininin kendi kaldırımının üzerini temizlemesi..” “Herkesin elini taşın altına koyması..” Bu süreçte göstermeliyiz, gücümüzü; kuvvetimizi.. Herkes kendi oteli için canla başla çalışmaya başlayıp, bölge ve ülke bazında çalışmalarla devam etmeli. Bu anlamda TUROB Başkan Yardımcısı ve Eresin Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Müberra Eresini canı gönülden şahsım ve birliğim adına kutluyorum. Kendi otelleri için harcadığı çaba ve zamanın yanı sıra, gerek TUROB gerekse de Türkiye’nin yurtdışı fuarlarında harcadığı efor ve misyonu dışında ki vizyonu da kesinlikle takdire şayan olarak görüyorum.

Tüm yatırımcı ve sektör profesyonellerinden, özellikle de Genius gençlik dediğimiz uzay çağı yönetici ve yönetici adaylarından beklentimiz aynı hırs ve azim ile gerek görev aldıkları markaları gerekse de Türkiye’nin sektör de daha net adımlar atabilmesi için gerekli aksiyonların alınmasıdır.

 

Genius Gençlik..

 

Dinamik bir yapıya bürünmeye başladı son dönemlerde Otelcilik, otel lobisine girdiğinizde sizleri karşılayan orta yaş üzerinde bellboylar ve saçı ağarmış resepsiyonlar emekli olalı bir 10 yıl kadar oldu herhalde. Yatırımcıların elinde bulunan bu düşünsel gücü kuvvetli ve günümüz teknolojisini oldukça sıkı takip eden bu kesimden faydalanmak, sosyal medya ve ağ yönetimiyle büyümek yapılması gereken ve hiçbir maliyeti olmayan çalışmaların en başında geliyor.

Eski bir dostum “Her göz ayrı bakar, her beyin farklı düşünür” derdi.. Herkesi düşünmeye teşvik etmeli ve tartışma meclisine davet etmeliyiz.

Sevgi ve Saygılarımla,

 

Barış TÜRER

Genel Başkan | Taksim Otelciler Platformu

YORUMLAR

  • 0 Yorum