• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Barış Türer

Barış Türer


OTELCİNİN BAŞARISI DOLULUK MU ? FİYAT MI ?

13 Kasım 2017 - 10:20

İstanbul.. Güzel kız İstanbul.. 2010'u hatırlıyorum..

Avrupa Kültür Başkentiyiz.. Kruvaziyerler Karaköy Port'una yanaşacak yer bulamıyor..

 

Boğaz silme tur teknesi, denizi görebilene aşk olsun.. Sarayların, Müzelerin, Camilerin girişleri sanırsın 70'lerin ekmek kuyruğu; kuyruğa giren akşama ancak başlayabiliyor ziyaretine.. 4 haneli oda fiyatları da cabasıydı o günlerin.

 

Fatih Sultan Mehmet'in aşık olduğu İstanbul'du çünkü burası..

 

Tüm dünyanın taa o günlerde gözüne kestirdiği, en özel ve en güzel kız İstanbul. İşte bu İstanbul bir süredir inzivaya çekilmişti.. Türkiye'nin son yıllarda ki gelişim ve büyüme hızı.. İstikrarlı ve iradeli bir yönetim.. Yeni marka "Güçlü Türkiye" bazılarını rahatsız etmiş olmalı ki, bir çok dış güç ve terör örgütünün dahil olup provake ettiği Gezi Parkı eylemleri sonrasında başladı tüm çöküş..

 

Kruvaziyer sayıları, uçuş rakamları rezervasyonlar ve hatta fiyatlarda düştü..

 

İstanbul inzivadan geri mi geldi?

 

2017'ye başlangıcımız pek iyi olamasa da, uzunca bir süredir dolu dolu bir 2017 geçiriyoruz.. Kimilerimiz halen söylense dahi istatistiki veriler ve hatta şikayetçi otellerimizin bildirdiği raporları bile dolulukların beklentinin de üzerinde olduğu gösteriyor.

 

Görüyoruz da.. "Her gün haberlerde gördüğümüz şu otel şu kadar misafirine oda bulamadı, şu otel şu kadar rezervasyonlu misafirini kapıda bıraktı." yazıyor.. Ancak güzel günlerimizi doluluklar olarak nitelendireceksek evet, başladı.

 

Bu arada 2010 - 2014 diliminde 240 Euro olan ortalama oda fiyatları şuan 80 Euro civarında seyrediyorsa, daha çokça ekmek yememiz gerektiği de bir gerçek. Elbette Orta Doğulu tüm misafirlerimize müteşekkiriz lakin Turizmin devamı ve sürekliliği için ise eski pazarlarımızı geri kazanmamız şart.

 

Uçan martılara simit atan Avrupalılar.. Kapalı çarşıda büyük gruplar halinde resim çekinen uzak doğulular.. Kruvaziyerle gelen Amerikalılar..

 

İşte bunlar şart!

 

Barış TÜRER

İstanbul Otelciler Platformu Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum