Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Birol AKMAN

Birol AKMAN


KİŞİ BAŞI GELİRİ ARTIRMANIN TEK YOLU: ALTERNATİF TURİZM

10 Mart 2019 - 22:26

Türkiye; termal zenginlikleri, suların kalitesi, sağlık uygulamalarındaki başarıları ve önemli merkezleriyle sağlık turizminde önemli bir potansiyele sahip.

Özellikle Ortadoğu ve Avrupalı hastaların sağlık turizmindeki tercihi Türkiye.

Yine de ülkemizin sağlık turizmde hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum.

Turizmde insanların tercihleri değişti. İnsanlar alternatif seçenekler arıyor. Dünyadaki önemli turizm merkezleri de kendini bu şekilde yeniliyor. Özellikle sağlık turizminde önemli bir potansiyele sahip ülkemiz, alternatif özellikleri bulunan tesis ve merkezleri destekleyerek turizm pazarından daha büyük pay alabilir.

Son yıllarda termal sağlık turizmine verilen önem ve tanıtım çalışmaları arttı. Ama sadece termal turizm potansiyelinin tanıtımının yetersiz olduğu kanaatindeyim.

Ülkenin önemli termal tesisleri ile sağlık uygulamaları sunan merkezlerinin de tanıtımda öne çıkarılmasının Türkiye’nin termal sağlık turizmdeki bilinirliliğini daha da artıracaktır.   

Özellikle yazın dünyada gözde mekan olan kıyı bölgelerimizdeki sağlık merkezleri, sağlık turizminin gelişmesinde önemli bir ayak olabilir. Buna en iyi verilebilecek örnek Marmaris’te yer alan Onmega Dolphin Park Yunus Terapi Merkezi.

Avrupa’nın tek açık deniz yunus terapi merkezi olan Onmega Dolphin Park, sağlık turizminde ülkeye önemli bir katkı sağlıyor.

Kaliteli kür ve sağlık uygulamaları sunan merkezlerin çoğalması, nitelikli turistin ülkemizde kalma süresini ve bıraktığı geliri de artıracaktır. Termal turizm ve kür paketleriyle ülkeye gelen turist 14 günlük konaklama yapıyor ve kişi başı 2-3 bin dolar gelir bırakıyor.

Bu tür merkezlerin desteklenmesi ve çoğaltılması, ülkeye büyük bir katma değer sağlayacaktır.

Saygılarımla

Birol AKMAN

Anadolu, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği

Genel Başkanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum