Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


BAYRAM TATİLİ 9 GÜN MÜ !

26 Haziran 2016 - 14:25

Coğrafi değeri yüksek Ülkemiz kuşkusuz şahane.. Günlük değerlendirme sunar isek, Akdeniz bir başka güzel, Ege bir başka özel.. Her bölge ve beldenin görsel şıklığı davetkar.. Peki, tatile gerçekten davetli miyiz? Fiyatlar ne durumda? Tatilden beklentiler neler? 

Ekonomik gelir kaynağının baş rolünde bulunan Turizm Sektörü, ne yazıkki bu yıl sevimli bir karede poz veremiyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yabancı turist beklentimiz var. Ancak son verilere göre haklı beklentimize karşılık önemli ölçüde düşüş olduğu belirtiliyor.. Neden’leri ve nasıl’ları sorarken, birçoğumuzun sebeplerinden haberdar olduğunu söylemek mümkün..

Önümüzde Bayram Tatili var. Tatilin Ramazan Bayramını kapsaması ve 9 gün olması, mutlaka yerli turist önceliğine odaklanılacağını gösteriyor. Bu tatil, bir taraftan da “sezonun referansı” olarak değerlendirilmeli!  “Oteller doldu mu, turlar karşılık buldu mu” sorularının cevabını verebileceği için önemli. 

Yerli Turist ile Yabancı Turist, hizmetsel beklentilerin karşılanması yönünden 100 eşittir.  Fakat Ülkenin dış kaynaklı ekonomik katkılar bakımından ayrı değerlendirilmeli.. Ülkemizi  tercih eden başta Rus Turistlerden oluşan Yabancı Misafirler 2016 yaz sezonu Ülkemizi ziyaret edecek mi(?) Haziran’ın son günleri, Temmuz’a geçiyoruz. Dönem olarak “yüksek sezon” dediğimiz ay’ları iyi geçirdiğimiz söylenemez. 

Görüşüm; Oteller ve Seyahat Acenteleri iç pazara yönelik fiyatlandırma politikalarında biraz daha cazip teklifler sunmalı. Sezonu boş veya durgun geçiren tesisler,  indirimli fiyatlarını bir kez daha güncelleyerek, mutlu misafire ve mutlu sezona ulaşmalı.. 

Dış Pazar’da ise durum başka! Politik bir süreç veya siyasi etkiler gibi nedenlerin olduğunu söyleyebiliriz. Yabancı Misafirlerin Ülkemizi tercih etmesine yönelik ılımlı ve olumlu yaklaşımlar gerekiyor. Yüksek sezonun ortasındayız. Temmuz ve Ağustos mesaj verecektir. Eylül ve Ekim ise sezonun notunu netleştirecektir..

 

Mutlu Tatiller,

Damla Serap Öztürk

Günün S(özü): Tatil bir lüx değil, bir ihtiyaçtır..

YORUMLAR

  • 0 Yorum