Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


BİR BAŞKA BAHARA ! ...

09 Ekim 2016 - 09:22

2016 yılının sıcacık sezonu sektörel olarak soğuk geçti. Sezonunun ultra mutlu kapatılamayacağı beklenen bir sonuçtu.Neticede dünler bugünleri haber veriyordu.Bugünlerde ise yarınları kurtarma operasyonları aktif olmalı.

Şahane mi, Berbat mı?

Tatile davet kampanyaları tüm sezon boyu aktif olarak paylaşıldı. Beklentiler elbette iyimserlikler ile de destekleniyordu. Fakat çelişkili yanıtlar ve durumsal faktörler net resmi bizlere “halen” gösterilmedi. “Her şey dahil konsepti” bu defa sektörel hizmetten ziyade Ülke sorunlarımızın çeşitliliğini ifade etmeye başladı.  Turizmci duruşunda ise kararsızlık veya net olamama duruşu oluştu. Biri şahane diyebiliyorken, diğeri berbat geçtiğini açıkça söyleyebiliyor. Her şeye rağmen mutlu gün sonları veya yaz sezonuna ulaşmak özel bir gurur ve keyif olmalı. Bu keyif, mesleğinin hakkını veren tüm profesyonellerin hakkı .

 

Sıcak mevsimleri soğuk geçirenler, sonbahar-kış dönemlerinde hareketlilik beklemeye başladı. Neticede başarılı sezon beklentilerini 2017 yılına paslayanlar da vardır..

 

Özet ile bu yıl “işler nasıl” sorusuna “fena değil” klasiği muhtemelen sık yaşanmıştır. Zira sektörün bütünüyle değerlendirilmesi, bölgesel aktifliklerin hesaplanması gerekiyor. Yaz mevsimini karışık-bulaşık sollarken, kış mevsimini karşılamak üzere yola çıktık. Beklentiler ümitsizce devam ediyor. İç Pazarda yerli turiste rutin olarak hiç değişmeyen alternatifler sunulacak. Günübirlik, konaklamalı tur teklifleri hazır. Yurtdışı turları tercihler arasında yine olacak. Peki, Ülkemizde yabancı turistleri görebilecek miyiz? Yoksa bu haklı beklentilerimizi bir başka bahara, yani 2017’ye mi erteledik?

 

OHAL’de Turizm..

 

Önce OHAL döneminde benim şahane Türkiye’min “kalıcı olarak” terörsüz yaşama geçmesini diliyorum. OHAL süresinin 3 ay daha uzatıldığı açıklandı. Turizm alanında nasıl karşılandı? İnsanların olası tatil planlarını etkileyecek mi? Kısmen cevapsız sorular ile beklemedeyiz. Olumlu veya ılımlı düşünmekten ziyade gerçekçi bakış ve görüşler ile çözümler üretmeliyiz. O halde sektörü canlandırarak yeniden kazanmalıyız. Zira Ülke ekonomisinin Turizme, sektörün de yerli ve yabancı olmak üzere tüm dünya insanlarına ihtiyacı vardır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum