Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


DİKKAT HARAM GİREMEZ !

16 Kasım 2017 - 14:22

Dünya Helal Zirvesi 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenecek. Bu yıl üçüncüsü planlanan zirveye "helal" sisteme uyumlu olmak koşulu ile çok sayıda katılımcı olacağı bilgisi veriliyor..

 

Nedir bu "helal sistem" ?

Helal olan ünvan mı, hizmet mi veya ürün mü?

 

Örneğin Helal Turizm denince ilk akla gelen, kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı faydalanabileceği hizmetlerdir. Bayanlara özel havuz, erkeklere özel plaj gibi. Alkolsüz içeceklerin olduğu, alkollü içeceklerin bulunmadığı bir otel düşünebiliriz.. Bu sistem çoğunlukla inancı gereği tercih edilirken, bazen de rahat tatil diyenler için de bir seçenek olabiliyor.

 

Gerekli mi? Kesinlikle evet!.. 

 

Helal Zirvesi & Helal Fuar!..

Helal Gıda, Helal Turizm, Helal Tıp ve Kimya-Ecza, İslami Tekstil, İslami Finans alanlarından katılımcılar ile gerçekleşecek organizasyona yaklaşık 80 ülkeden üst düzey konuşmacıların katılması bekleniyor.. Fuarlar eğlencelidir, tanıtımsal yönden de verimlidir. Önemli olan doğru hazırlanma ve mutlaka katılımcı değeridir.

 

Dünya Helal Zirvesinin ikincisine katılmıştım. Bu yıl katılımcı oranının çok daha fazla olmasını ve beklentilerinin üstünde verimli geçmesini temenni ediyorum.

 

Eleştiri ile temenni birbirinden bağımsızdır :) 

 

Helal ile Haram Çelişkisi..

Yazımın en başında belirtmiş olduğum üzere helal olanın ünvan mı, ürün mü olduğu önemli. Helal Gıda olması neye bağlı veya hangi testlerden geçiyor?

 

Diyelim ürün testten geçti, peki ya hizmette bir haram var ise (?)..

 

Önemli olan ünvanın veya markanın belgesi midir sadece? Gerekli denetlemeler sağlam yapıldı mı? Bunlar soruların en klasiklerinden! 

 

Asıl soru; neden "dost ve helal" vurgusuna gerek duyuyoruz? Bir önceki Müslüman Dostu Turizm başlıkla yazımda görüşlerimi paylaşmıştım.. 

 

Müslüman Dostu Turizm vurgusu nasıl  "diğer taraf" algısı oluşturabilir ise, helal de "haram mı" şüphesi doğurabilir. Kişi-hizmet-ürün bütünselinde geçerli ve yeterli olan "dünyaca dostluk ve güven" değil midir? 

 

Bu arada Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Tasarısı Kabul Edildi!

 

Geniş kapsamlı projelendirilen HAK, özetle helal üründen sorumlu olacak. 

 

Sevgi ve Saygı ile,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum