Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


GÜNÜ KURTARMA OPERASYONU!

15 Ocak 2019 - 23:53

Renkli pozlar ile sektörü süslemek moda oldu. Eğri oturup doğru konuşmak durumu zaten her alanda kayboldu. Her şey şahane gösterimli sahnelerin büyüsüne kapılanlar, makamsal egonun haz temposunda uyuşanlar, bana ne kafası ile günü kurtaranlar ultra keyifli (!)

 

Günübirlik Yaşayanlar Ülkesiyiz..

 

Bugünü kurtardın diyelim, ya yarın?! Enteresan bir ülkeyiz. En tepedekiler makamsal güvene sabit, en diptekiler kurtuluş ile batış arasında sürpriz bekliyor. Bir de ortadakiler var. Onlar da bir sağa, bir sola bilinçli-bilinçsiz sürüklenerek dolaşıyor.. Eğer ülkenin şiddet haberlerine, yanlış kararlarına, adaletsizliklerine ses vermiyorsan ve çok cici dönemden bahsediyorsan dönemliksin, sektörel ifade ile sezonluksun.

 

Gelelim İmar Barışına..

 

Şu TV’lerin ucuz programları yeterince uyuşmaya müsait belirli bir kitleyi zaten rehin almış durumda. Peki ya tartışma programları!?

 

Bir açık oturum programında neden gerekli gündem tartışılmıyor da yeni gündem yaratılıyor? İmar barışı denilen imar kazığı ne kadar da hoş gösteriliyor.. Sanki millet yeniden ev alıyormuş da, avantaj sağlanıyormuş da mutlu olunmalıymış..

 

Bu nasıl bir adaletsizlik show’udur!?

 

Bir mal-mülk sahibi satın alırken bilmediği tapusal işlemlerde yanılamaz mı? Kat irtifakı nedir bilmek zorunda mı? Yapı kayıt belgesi de nereden çıktı, bizim yok mu yani demiyor mu? Diyorlar, hatta çoklarcası söylüyor da gündemde yeri olmayan kat mülkiyeti kadar yok sayılmış! Sorulması gereken flash soruları neden kimse sormuyor? Konunun muhattabı direkt müteahhitler ve belediyeler değil midir?

 

Neden bu sorumsuzluktan sadece mal sahibi sorumlu tutuluyor? Kaçak ise para ile güven nasıl oluşturulabiliyor?? Tehlikesi sadece parasal mıdır? Para imarsal yanlışlardan oluşan durumu çözüyor mu? Yeniden satın alma modunda ilgili mevzuat insanlardan ölçüm için de ayrı ödeme alıyor.

 

Konunun turizm ile alakası mı var diyenler de olacaktır. Lakin ülkesel olarak her alınan karar ve uygulama herkesi ilgilendirir. Bilinçli kaçak binalar şüphesiz ceza almalı, af denilen durum habersiz mal-mülk sahiplerine yönelik uygulanmalı. Uygulanırken de yapının sorumlu müteahhidi ve onaylayan ilgili belediyeye faturası ödetilmeli. Diğer durumda “imar barışı olmaz, ancak imar kazığı olur”… Ayrıca fırsatçılara da gün doğuyorsa bu yaptırımın uygulamasında kirli bir ticari tuzak vardır..

 

Sistem dürüst, etik ve samimi ise yani masumu mağdur etmiyor ve aynı zamanda fırsatçıyı da mutlu etmiyor ise uygulama güvenli ve gerekli sayılır. Aksi durumda yukarıda belirttiğim sebeplerden ötürü sadece para toplama işlemidir..

 

Helal Turizm Gayrimenkul Sektörüne Yaradı!

 

Döviz kaynaklı birçok yabancı turist için ideal bir ülkeyiz. Dolar ve Euro karşılığında Türk lirası oldukça sempatik. Yabancı bir turist için şahane miktarlar..

 

Bize gelince (!)..

 

Paramızın değeri gülümsemiyor. Peki nedir bu yabancılara gayrimenkul satma meselesi? Irak, Arabistan, Irak gibi ülkelerden ilgi yoğun. Ayrıca flash indirim ile 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülen cazip fiyatlandırma da daha fazla satışın yapılmasını sağladı.

 

Satış derken vatandaşlık da dahil…..Türk Vatandaşlığı kriterine uygun olabilmek için 250 bin dolar yetiyor denmek isteniyor.. Bu tarz uygulama elbette ki başka ülkelerde de uygulanıyor. Fakat bu kadar ucuz değil! Daha da önemlisi ev alana direkt vatandaşlık verilmiyor. Süreli oturum izni sonrasında yenileme ve/veya uzun bir dönem ikamet neticesinde vatandaşlık verebilme ihtimali olabiliyor..

 

Kısacası direkt vatandaşlık veren ülkeler yanılmıyorsam Dominik Cumhuriyeti ve Malta. Pardon bir de Türkiye!.. Suriyeliler mağlum, bulunmadıkları tek ülke kendi ülkeleri.. Onlara sunulan imkanlar dünyanın hiçbir ülkesine sunulmamıştır!

 

Düşün…..

 

Ekonomik gücü dönemlik edinenler, geleceklerini kazanamazlar. Bugün ev alan turist, yarın otel işletir rakibin olur. Vatandaşlığı da alacağına göre bir gün milletvekili de olup seni yönetir..

 

Sevgi ve saygılarımla

Damla Serap ÖZTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum