Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


HELAL OTELDE TEHLİKELİ MADDE !

24 Şubat 2018 - 22:24

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) helal otel belgesi alabilme koşullarını bir kitapçıkta sundu. Helal Yönetim Sistemi isimli kitapçıkta tartışma yaratacak bir madde yer alıyor. 

 
Sözcü Gazetesi'nden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre ilgili madde aynen şöyle;  “6 yaşın üzerindeki çocukların da hemcins ayrımına riayet edilmelidir”... (!) 
 
 
Turizmde Neler Oluyor?
 
Bir "helal" kampanyası başlatıldı. Bilindik sektör ve alanların başına helal ünvanı yerleştirildi. Helal turizm, helal gıda vagonlarına ticaretin hırsına kapılanların çoğu da bindi. Alternatif tesis veya muhafazakar otel neticede ihtiyaç olabileceğinden gerekli. Turizm herkese hitap etmeli.
 
Daha neti,
 
Tüm dünya insanlarına hizmet sunabilmeli. Kural; hizmet kategorilerinde "gelişmişlik konsepti" barındırmalı. İtmemeli, çekmeli. Bir başka kültüre veya inanışa saygıyı zedelememeli, artırmalı. 
 
 
6 Yaş ÇOCUKTUR!.. (tekrar edeyim; çocuk çocuktur.)
 
TSE'nin helal otel belgesi verebilmesi için belirli şartlar elbette ki gerekecek. Sonuç itibari ile "helal" sistemine uygunluğun kriterleri var.
 
Tabi bu uygulama "helal" belgesi almayanları "haram" sınıfında göstermeyecek.
 
Normal şartlarda "helal" denilen olgunun doğru, saf ve güvenilir olduğuna kanaat getirilir. Zaten olması gereken de bu değil midir? Bu belgenin açılımını pek anlaşılır bulmuyorum. Gelişmiş ülkelerde bu ünvan olmadan "güvenilir testinden" geçmiş olmuyor mudur?
 
Helal belgesi yok ise haram mıdır?
 
Gelelim şüphesiz çok rahatsız olduğum tehlikeli maddeye; "6 yaşın üzerindeki çocukların da hemcins ayrımına riayet edilmelidir".. 
 
 
Soruyorum !
 
Bu madde ile çocuk kavramı zedelenmemiş midir? "Çocuğa" neden "çocuk" denmemiştir? 6 yaşın üzeri denildiğinde 7 yaşında bir çocuk "çocuk" değil midir ??.
 
Helal otel belgesi başvurusunda bulunacak bir otel sahibi de aynı görüşte midir?..
 
Alternatif veya muhafazakar otellerin misafirlerine gerekli hassasiyeti ve özeni gösterdiğini biliyoruz. Alternatif tatil tercih edenler için çok şık otellerimiz bu alanda hizmet sunuyor. 
 

Helal Otel Belgesi için diğer maddeler ;

 

-Cuma namazı otel mescidinde kılınmıyorsa, camilere ulaşım sağlanmalı.

-Tuvaletler insanın ön veya arkası kıble istikametinde olmayacak şekilde konumlandırılmalı. 

-Kadınlar için ayrılmış havuz ve güneşlenme alanlarının etrafı kapalı olmalı ve mekan dışarıdan görünmemeli. 

-Mahrem bölgelerde (odalar, duş yeri, havuzlar, vb.) görüntü ve ses kaydı yapılmamalı. 

-Erkek ve kadınların ayrı bulundukları mahrem mekanlarda hemcins personelin hizmet etmesi sağlanmalı, karşı cinsten personel girişi engellenmelidir.

Türkiye'miz Şahane! 

Dünyanın tüm ülke insanlarına hitap edebilecek ölçüde coğrafyamızın ve kültürel değerlerimizin olduğu bilinci ile daha çok çalışmalıyız. Çalışma planının öncelikle ortak değerlere bağlı olması önemli. 

Günün S(özü): Dünyanın her yerinde çocuk masumiyettir, masumiyet ise çocuk..

Sevgi ve Saygı ile,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum