Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


HOŞ GELMEK İÇİN HOŞ BULMAK GEREK !!

25 Eylül 2017 - 22:43

Her şey dahil yerine “her şey rutin’e” dönüştük..

 

Tatil Anlayışı Gelişti, Tatilci Profili Değişti!

 

Tatil denildiğinde deniz-kum-güneş üçlüsü öncelikli kriterlerimizden sayılırdı. İlkbahar ve Yaz dönemlerinde, seyahat rotası denizi güzel olan bölgelerde belirlenmeye çalışılırdı. Bu haklı beklentiler korunmaya devam edilirken gelişen konseptler tatil seçimini de yeniledi. Daha doğrusu değiştirdi. Sadece “plajı nasıl” sorusu sorulmayıp, memnuniyet ölçüsü bulunan her bölüm incelenmeye başlandı.

 

Özetle tatil anlayışı ile tatilci profili de değişti. Popüler destinasyonlar ile birlikte konsept, dikkat çekici seçenekler yaratılmalı. Tatil için program planlanırken, ekonomik tatil veya ucuz tatil arayışı genelde ilk kriter gibi görünür. Oysaki birçok insan aslında “fark tatil veya tarz tatil” arar. Bunu başka bir yazımda ayrıca detaylandıracağım.

 

 

Hoş Gelmek İçin Hoş Bulmak Gerek!

 

 

Türkiye coğrafi yönden kuşkusuz çok şık.. Mavisinden yeşiline kadar muhteşem görseli gerek yerli, gerek ise yabancı turisti davet edecek güzellikte. Kültürel ve tarihsel donanım ile de şahaneyiz….(!)

 

 

LAKİN; Korumayı bilmediğimiz her güzellik değerini kaybeder! Muhteşem ülkeyiz, fakat orman yangınlarını ve denizi kirleten atıkları saymazsak! Tarihimiz de onurlu, fakat değerlerimizi kaybetmezsek! Kültürel ve sosyal alanda da şahaneyiz, fakat birikimimizi hatırlarsak! Gibi…

 

Her Şey Dahil Yerine “Her Şey Rutin’e” Dönüştük..

 

 

İç sesimiz bağıra çağıra turist gelsin diye yırtınırken, dış sesimiz Rus zaten gelir”, “Alman gelmese de sorun değil”, “İngiliz gelmezse hatrım kalır”, Fransıza da Fransız kalalım” dedik… Eee o zaman, “kimler geldi, kimler geçti” şarkısıyla koskoca yüksek sezon Yaz mevsimini uğurlayalım.. Tatilci profili değişti derken unutmadan hemen paylaşayım. Bu yıl Arap turistlerde azalma olmadığı gibi artış sözkonusu. Özellikle de Karadeniz bölgemizi tercih ettikleri görülüyor.

 

Hava Soğuyana Kadar Yazdayız..

 

 

Eylül, Ekim, Kasım ay’ları da esasen yabancı turistin tercih edebileceği klas dönem diyebiliriz. Yaz mevsimi vedasında alev alev yanan bunaltıcı havayı götürürken, ılık rüzgar eşliğinde mutlu güneşi de bırakıyor. Mutlu güneş yakmıyor, bunaltmıyor.. İklimi genel olarak soğuk geçiren bir İngiliz için ideal bir fırsat olabilir mesela…

 

Normalleşmeliyiz!..

 

Rutinleşmeye bağlanmayıp normalleşmeliyiz.. Ümitli değil çözümlü olmalıyız. Ülke pozisyonumuzun dış basına yansıyan ve dolayısı ile olumsuz pozlanan resmimizin rengini açmalıyız. Turizm sektörünün ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağladığını hatırlamalıyız.

Sağlıklı Günler Dileklerimle,

 

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum