• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


MARKANIZ ÖZSAYGINIZ!..

06 Şubat 2019 - 14:35

Reklamlar..

 

Tanıtımsal çalışmaların öncelikli yöntemi reklamlar ile sağlanır. Reklamın uygulanacağı mecralar beklentiye göre tercih edilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sosyal medya önemli bir konumda, dolayısıyla 24 saat aktif bir çalışmadan bahsedebiliriz.

 

Elbette rekabet ile mücadele fikirleri oluşturma ve marka değerinizin öncelikli tercih nedenlerini ulaştırma konularında farkınızı yansıtmalısınız.

 

Ulaşmak İstediğiniz Adresiniz Hedef Kitleniz..

 

Şahane bir fikir ile senaryolaştırdığınız bir çalışmanın etkisini düşünebiliyor musunuz? Görsel veya işitsel reklam, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, afişler gibi çeşitli araçlar ile hedef kitlenizin gönlünü fethedebilirsiniz.

 

Araçlar kadar aracılar da özenli seçilmeli;

 

“Reklamınızın reklamı yapılıyorsa başardınız demektir. Ayrıca reklamcınızın da reklamı olması önemli”.. Hedef kitle sizi mi tercih ediyor, kampanyanızı mı? Reklam bütçeniz rahatsa şık tanıtımlar yapabilmeniz olası bir durum.

 

Reklamlarınız şahane olsa da, gerçek ve kalıcı markanız özsaygınız..

 

Hedef kitle değişkendir. Belirli bir bölümü “fiyat artsa da veya başka bir marka daha cazip bir kampanya sağlasa da, prensibine bağlıdır”. Çok özel markaların çok özel müşterileridir, diyebiliriz. Bir diğer hedef kitle, bütçesine uygun davranış sergiler. Dolayısıyla kaybedilmesi, kazanılması da yüksek olasılıktır. Bağımsız müşterileri de unutmamak gerekir. Anlık karar verebilen, firmanın kimliğinden, markanın kalitesinden, ürünün avantajından bağımsızdır. Şans eseri ihtiyacına ulaşan veya tutkusuna denk geldiğinde çıkışa yakın duran misafir müşteridir. Esasen hedef kitlenin anket çalışmalarıyla belirlenmesi çoğu zaman avantajlıdır.

 

Markanız Özsaygınız..

 

Turizm, medya, ajans, inşaat, sağlık, eğitim, gıda ve sıralayabileceğimiz tüm sektör ve alanlar için geçerli olan marka değeri şüphesiz ve yine özsaygıdır. Referansınız müşteriniz, danışanınız, misafiriniz olabileceği gibi çalışma ortağı veya çalışanınız da olabilir. Bir firma ve/veya kurum yönetimi bilgisi ile donanımlı, kalite ve asaletinin birleşimiyle saygınlık kazanabilir, gerisi bütçenin sağladığı şık reklamlardır. Dikkat çekici reklamlar bir süreliğine başrolde oynatabilir.

 

Sosyal Medyada Nasıl Bilinirsiniz? 

 

Yoksa siz ego’su yüksek ceo’lardan mısınız? Dünya küçük deriz, doğru ama bu başka tesadüfler için geçerlidir. Ulusal veya uluslararası reklam araçları ile markanızı dünyanın her noktasına ulaştırabiliyorsunuz. Bu anlamda reklam müşteriye ulaşmaktır. Sosyal medya artık dejenere olsa da, halen bilgiye ulaşımda önemli araç. Biri överken, diğeri olumsuz eleştirebiliyor. Dolayısıyla markanız da sizin olsun diyebilecek hedef kitleniz var.

İnsana, doğaya, hayvana sevgisi ve saygısı olanlardan, ülkenin ekonomisinden sosyaline kadar duyarlı davrananlardan olmalısınız.

 

Örneğin; Ünlü bir kişi hayranı ile sadece albümü çıktığında satsın diye, dizisi yayımlandığında izlensin diye yakınlık kurabilirken, sokakta görünce kaçmayı tercih edebiliyor. Bir holdingin sahibi veya ceo’suna ulaşabilmek için çok büyük bir müşterisi olman gerekiyor, aksi durumda toplantısı bölünmüş olabiliyor. Bir doktora soru sorabilmek için hastası olmadan önce müşterisi olman gerekiyor. Bir siyasetçiye ulaşabilmek için oy’unuza ihtiyacı olduğundan, seçim döneminde hem destekleyip hem de mitinge katılırsanız minik bir olasılıkla mümkün olabilir.

 

Marka değeri ve konumlandırılması çok özenli bir çalışma ve prensipler ile oluşur. Tüm departman ve yetkililer bütünsel bir işbirliği ile çözümcü ve paylaşımcı çalışırlarsa, dürüstlük ve etik imajını sadece “hakkımızda” bölümünde kullanmayıp, gerçekte de mutlaka uyguluyorlarsa tebrikler, aksi durumda bütçesel reklamlar…

 

Daha önceki bir yazımda da belirtmiştim, hatırlatayım ve yazımı bitireyim;

 

Sattığınız için kazanmazsınız, kazandığınız için satarsınız 

 

Markanız Özsaygınız Olsun..

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum