Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


MÜSLÜMAN DOSTU TURİZM AÇILIMI !..

06 Kasım 2017 - 14:03

Sektör oldukça hareketli. Yenilikler, delilikler, girişimcilikler birbirini kovalıyor...Türkiye’yi tercih eden turist profili ayrıştırılmalı mıydı? Müslüman dostu turizm hedefinin yorumlanması gerek !. Ayrıca Türkiye esasen Avrupalı turisti kaybetmemiş miydi? Avrupalı turisti kazanmak yerine hiç eksilmeyen, rutin ve belirli sayılarda ülkemize aktif girişi olan Arap turistileri mi eksik buluyoruz? Onları zaten hiç kaybetmemiştik ki...

 

Bu durumda bu çağrı neden yapılıyor?

 

Yükselirken düşmeyelim, dahası yere çakılmayalım ! Son dönemlerde Arap turistlerin ülkemizi daha fazla tercih ettiklerini görüyoruz. Belki de Avrupalı turist profili azaldığı için görsel olarak dikkatimizi çekti de diyebiliriz. Sesli düşünüyorum, net değilim.  Hiçbir veri kalıcı olmayabiliyor.. Sunulan ile sahip olunan birbirinden habersiz..

 

 

Müslüman Dostu Turizm derken...

Sonuçta yıldız sektörümüz TURİZMİ canlandırmalıyız. Canlandırırken Müslüman Dostu Turizm piyasası oluşturmanın yanlış olabilceğini de konuşmalıyız. Bir tarafa Müslüman Dostu demek, diğer tarafa Müslüman Düşmanı algısını oluşturmaya çok müsait. Bunun yanına Avrupa Dostu Turizm dersek de doğru olmaz. Farklı destinasyonlar üzerine çalışmanın ciddi önem taşıyacağına inanıyorum. Yeni konseptler, özel kampanyalar gibi..

 

Fakat Müslüman/Hristiyan gibi hassasiyet içerikli inanç kültürlerini bölümlememekte fayda görüyorum. Dahası diğer ülkelere ılımlılık yerine soğutulmuşluk hissiyatı empoze edeceğini düşünüyor, dolayısı ile çok sakıncalı buluyorum.

 

Arap Gelsin de Alman Gelmesin mi?

Müslüman Dostu Turizm profili kimdir? Arabistan, İran ve diğerleri.. Bu dost turistlere yönelik ülkemizde hangi alana ilgi yoğunluğu oluşturulacak? Belirli otellerimiz, dini yapılar, müzeler ve mutlaka tarihimiz ve kültürümüz her daim davete müsait. Fakat bunların çoğu Avrupalı turistin de ilgisini çekmez mi? İranlı daha rahat, özgür bir tatil için gelirken neden müslüman dostu etiketi ile ayrıştırma yapılsınki !...

 

Yani; Avrupalıları Türkiye’den kaçırmaya yönelik girişimlerden kaçınmalıyız. Yanlış hamlelerin dönemi veya sezonu kurtarmaktan daha başka bir sonuca ulaşılması beklenemez. Millet olarak misafirperver imajımızı daha fazla artırabilmek adına uğraşlara ihtiyacımız var. Bu uğraşlar memnuniyet odaklı sonuçlara ulaşabilecek projelerden oluşmalı. Turizm hizmetleri zaten bunu gerektirmez mi? Seyahat seçiminde başlıca kriterimizi canlandırarak davetlere yönelmeliyiz. Yerli turistimiz de böyle yapmıyor mu? Yurtdışı tatil planladığında seçimini belirli kriterlere uygunlukla ölçmüyor mu?

 

Özetlersek; Turizmde kazanç önce bütünsellik, sonra alternatifleri artırmaya yönelik ve mutlaka yenilikler sunarak geliştirmek.. Gelen turistin hangi ırktan, bölgeden olması kriteri konulamaz. Bu ayrıştırmaya girer ve diğer profili uzaklaştırabilir. Çünkü dünya çok büyük. Bu büyük dünyanın içerisinde çoklarca ülke var. Her turistin sayısızca seyahat edebileceği ülkelerden uygun olanı seçip gidebileceği unutulmamalı. Ayrıca OHAL’de bir Ülke olmamız tercih edilme olasılığımızı mutlakaki olumsuz etkiliyordur..

 

1-3 Kasım 3.Turizm Şurası (2017)

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nca düzenlenen 3.Turizm Şurası, önemli katılımcılar ile Ankara’da Sheraton Hotel’de gerçekleşti. “Büyük Hedefler İçin Çalışmanın Tam Zamanı” sloganı ile sektöre destek ve birlik mesajı verilmiş oldu. Hedefin büyük olmasından ziyade, hedefin tüm dünya ülkelerini kapsamasını ve ülkemiz adına yüksek başarılı yarınlar olmasını diliyor ve önemsiyorum.

 

Şahane Gelişmeler Dileklerimle,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum