Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


OHAL'DEN SONRA TURİZM !

23 Temmuz 2018 - 21:46

Sektör OHAL`den önce de şahane sezonlar geçirmiyordu. Direkt kriz denilmiyordu, fakat bir anlamda işlerin çok da yolunda gittiği bir durumun olmadığını gözlemleyebiliyorduk.
 
 
Sallanan da vardı, ısrarla tutunan da.. Mücadele eden de vardı, pes eden de.. Tabi her sey yolunda diyen de vardı...
 
 
OHAL 18 Temmuz`da Kaldirildi...
 
Bir anda turizm canlanmayacak muhakkakki. Neticede psikolojik bir yük taşıyorduk, şimdi hazmetme sürecindeyiz. En çok da merakla bekleyişlerdeyiz. Türkiye öncelikli tercih edilen bir tatil ülkesi konumuna gelecek mi? İçeriden ise kendi milletimiz iç pazarı hareketlendirecek mi? Daha önemlisi toparlanmamıza yetecek mi? Gizli bir kriz yaşanıyor. Hatta öyle gizli ki, saklanırken varlığına bağışıklık kazandıracak kadar.. 
 
 
Sektörel Kalkinma Projesi Sart!.
 
OHAL´in kaldırılması dışsal imaj anlamında önemli. "Dışarıya Karşı" kaybettiğimiz sempatiyi yeniden kazanmamiz için vitrinimizi süsleyebiliriz. OHAL`in ilk donemlerinde daha şiddetli moralsizlik hissederken, sonralarında daha ılık havada algılanan, lakin his kabı ile eşdeğer bir "farkındasızlık" yaşanıyordu. Böyle olması elbette çok doğal bir anormallik. Neticede 2 yıl içerisinde 3 aylık sürelelerle 7 kez uzatılan bir OHAL dönemi geçiren bir ülkenin vatandaşıyız.
 
Neyse ki OHAL kalktı, şimdi yenilenme ve kalkınma sürecine girmeliyiz. Bu özel ve mutlaka tüm sektörün katılımına ihtiyaç duyan çalışmanın adına "sektörel kalkınma projesi", "5*'li turizm geliştirme projesi" diyebiliriz. Böylece bütünselleyip, geliştirici ve yapılandırıcı faaliyetler ile çalışmalar planlayabiliriz.
 
Ön planda Kisi Degil, Proje Olmali..
 
Ülke ekonomisine katkısı yüksek dediğimiz turizmin "özkatkısına" odaklanılmalı. Ezbersel eleştirilerin olumlu sonuçlarına ulaşılmadığını anlamalıyız. Bencil düşünceler veya fikirler her zaman bireyselciliği hedefler. Bu anlamda ön planda kişi değil, proje olmalı. Markalaşmanın enerjisi de budur. Ilgili enerjinin çıktısı da direkt alkışlıktır. Elbette iyimserliğin, pozitif yaklaşımın pek çok katkısı var ve bunu her zaman planlarımıza dahil etmeliyiz. Kalkınma için vizyon kalkındırmaktır. Yani`si çok net; kalıcı ve geliştirilmiş projelerin bütünselliğe ultra katkısı..
 
Farkındalık..
 
Kavramak için farkındalık gerekiyor.. OHAL`in "ismen" kalkmış olması her şeyi bir anda elbette değiştirmeyecek. Siyasetin resmi önemli rol oynuyor. Ekonomik yönden olanakların genişletilmesi gerekiyor. Dövizin durumu mağlum. Yabancı turistin döviz tablosuna bakarak "ucuz ülke" diye değil, "ekonomik ve muhteşem ülke" diye tercih etmesi katkı sağlayacak turist girişidir. Gerisi dolu görünümlü boş bir sezon olacaktır. Her şey iki üç değişime çok yakın. Biri üzebilir, diğeri sevindirebilir. Biz ikincisini davet edelim ve çok sevinelim.
 
ETS Tur`un kurucusu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy`u tebrik ediyor, sektör adına başarılar diliyorum.
 
Sevgi ve Saygi ile,
Damla Serap ÖZTÜRK
 
Günün S(özü): Ön planda Kişi Değil Proje Olmalı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum