Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


POZİTİFE SEYAHAT EDELİM...!

17 Nisan 2018 - 20:46

Turizmin Güneşi Yeniden Doğmalı..

 
Pozitif düşünceye davetliyiz. Meteorolojiden iyi haberler geliyor. Ülkenin yaşamsal nabzı için aynı düzeyde pozitif yaklaşım mümkün olmasa da sektörün canlanması zorunlu. Bu gereklilik ile daha bilinçli çözümler sunmamız gerekiyor. 
 
 
Negatiften Pozitife Seyahat..
 
Mutluluğun ışığını yansıtan turizm sektöründe pozitif düşünmek çok daha kolay. Ne de olsa algı operasyonuna alışkın, konuya hakim geniş bir kitleye sahibiz. 
 
Her şey yolunda, ekonomi dorukta, geliştik, büyüdük, yürüdük marşı ile zaten ayaktayız. Böylesi bir uç destek ile karamsarlıktan çıkıp pozitif düşünceye seyahat edebiliriz(!) Olumlu düşüncenin gücü elbette önemli, lakin asıl yatırım gerçekçi olmaktır. Motivasyon ile hayalci bakış arasında benzerlik değil, aksine ayrılık, daha neti aykırılık vardır. Hayalci bakış pozitif düşünceye kilitlenip gerçekleri ıskalarken, motivasyon gerçeklerle ortaklık kurar ve durumsallığa uygun bir yön belirler. Çözüm arayışına uğramadan yapılan hiçbir "olumlu görüş" mutlu sonuç yaratamaz.
 
Bu durumda negatiften pozitife seyahat edemiyor muyuz? Elbette edebiliyoruz. Tek şart hayalci görüşleri gerçeklerin üzerinden kısmen kaldırarak... 
 
Gerçekçilerin Asıl Soru(n)ları..
 
Ülkemize giriş yapan turist sayısı kadar hangi ülkelerden misafir ağırladığımız da önemli. Arapların ziyareti artarken, Avrupalı turistler azalıyor mu? 2018 yılında en çok hangi ülkeden giriş bekliyoruz? Geçtiğimiz yıl en çok hangi ülkeden misafir ağırladık? Bu girişler "döviz kurunda değer kaybetmemiz sebepli" yıl sonu kasasına ne kadar kazandıracak? Siyasilerin ülkelerarası iletişim ve etkileşimlerinin sektöre katkısı nasıl olacak? Otellerin sunduğu fiyatlar düşük mü, yüksek mi? Seyahat acentelerinde durum nasıl? İç pazarda yerli misafirler için bu yıl tercihler nasıl? Arz ve talepler birbirini karşılıyor mu? Fiyatlandırma politikası herkese hitap ediyor mu? Beklentiler ile sonuçlar gülümsetecek mi? 
 
Negatiften pozitife seyahat edebilmemiz için önce soru(n)ların farkında olmamız şart. 
 
Bireysel veya dönemsel olmak ne turizmciyi, ne de ülke ekonomisine birincil katkı sağlayan turizm sektörünü kurtarır. Her günü, her ay'ı veya her yılı bir öncekine göre daha iyi kapatabiliyorsan gerçekçi yaklaşıp, profesyonel çalışıp, soru(n)ları çözüp "başarılı" olabiliyorsun demektir. Mutlaka iyi ve kötü dönem olacaktır. Önemli olan kurtarıcı, iyileştirici kararlar alıp uygulayabilmektir.. 
 
Öner, Çöz, Sun..
 
Motivasyonun yaydığı olumlu enerjinin etkilerini yok sayamayız. Gereklidir de! Zira mesleğin sunmuş olduğu hizmetlerin dinlendirdiği, eğlendirdiği, kültürel yönden bilgilendirdiği, tarihin nostaljisine yakınlaştırdığı gibi birçok işlevi var. Dolayısı ile turizmin merkezinde "motivasyon" sistemi sürekli çalışıyor. Temelinde mutluluk, keyif, neşe, huzur, sağlık, kültür barındıran turizmin özellikle de şu dönemde ayrıca desteklenmesi gerek.
 
Sadece motivasyon enerjisinin rüyasına bağımlılık durumu ise gerçekçi yaklaşımı zedeler. Bu bağlamda; esasen tüm meslek gruplarının ülkenin dışa nasıl yansıdığı, tatil tercihinde çekiciliğimizin devam edip etmediği, iyileştirme politikalarının yeterli olup olmadığı konuları ile ilgilenmesi oldukça önemli. 
 
Unutmayın; her fikir bir sorun çözebilir. 
 
15-22 Nisan Turizm Haftası Değerinde ve Öneminde Kutlu Olsun..
 
Sevgi ve Saygı ile,
Damla Serap ÖZTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum