Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


SEKTÖRÜN HEDEFİ SATIŞ MI, KAZANÇ MI ?

16 Şubat 2018 - 19:21

Hedefiniz Nedir? 

 

Genel olarak bakıldığında insanlar ihtiyaç için çalışır. İhtiyacın açılımına muhtemelen "gelir elde etme" veya daha yalın söylem ile "para kazanma" diyebiliriz.

 

İş yaşamımızın hedefine "kariyer" koyduğumuzda ise çalışmamızın dönüşümünü maddiyattan ziyade "başarı, haz, takdir" çıktısı ile taçlandıracağız. Kariyer durumu belirli üst sorumlulukları taşıyabilecek donanım zorunluluğu gerektiriyor. Bu bağlamda gelişim süreci sürekliliğini benimsemek ve uygulamak şart. Tabi burada insan kaynakları öncesinde şirket yönetim ve idaresi de çok önemli. 

 

Vizyon ve Misyon!

Şirket profilinde önemli, içeriğinde de uygulanıyor ise çok kıymetli. Tüm meslek gruplarının vizyonu, misyonu birbirine benziyor. Web siteleri "şahaneyiz" pozu sergiliyor. Sunulan hizmetler, "diğerlerini sollamış, en iyisiyiz  tahtına oturmuş" imajında uçuşuyor. 

 

Sattığınız İçin Kazanmazsınız, Kazandığınız İçin Satarsınız!

 

Bu benim iş kafamdan fırlayan sloganım. Patron olursam uygulayacağım ;)

 

Hakkımızda, vizyon ve misyon metnine dönersek; Madem en iyisisin, neden istihdam edeceğin çalışma arkadaşlarını satış odaklılık özelliğine sahip olması koşuluyla seçiyorsun? Bu özellik öyle bir ana final oldu ki, neredeyse insan kaynakları, muhasebe, ofis hizmetlisi çalışanları için de satış yeteneği olması önkoşulca beklenecek.

 

İşverenler iş arayanlardan sanki sadece bu özelliği bekliyor. Bu bir otorite süreci. Esasen tüm iş dünyasının önceliği ürün veya hizmetinin satılabilmesi. Neticede gelir-gider döngüsünün rutin işleyişi beklenen çizgide sürmeli. Satış iş sürecinin veya emeğin karşılığıdır. Olmalıdır da!

 

Lakin; Bilinmeyen veya keşfedilmeyen en önemli açık işe bakış sistemidir. İyi satış yapmak ciro için şahane bir sonuç olabilir, fakat işin hak ettiği asıl çıktısı kazançtır. Her zaman söylediğim ve çok da doğru bulduğum düşüncem; Sattığınız için kazanmazsınız, kazandığınız için satarsınız.

 

Ürün ve hizmetlerin potansiyel alıcılarına ulaşmanın ilk seçeneği satış olmamalı. Satış sadece işin sunmuş olduğu ürün ve hizmet bedelinin ödeme onayıdır.. Dolayısıyla emeğin karşılığıdır. 

 

Satış Sevimlidir.. Peki Kazanç?

Sektöre göre ürün ve/veya hizmet yelpazesi değişiklik gösterse de rakamlarla (yani para ile) sunulan tanıtımsal programlar hep aynıdır. Turizm sektörü erken rezervasyon der, diğer bir sektör lansmana özel der.. Sonuç olarak hedef satış, satış, satış! 

 

Kabul edelim. Satış çok keyiflidir, zorluğu adrenalinli, finaline doğru ultra sevimlidir ;)

 

Peki kazanç? İşte o kazanç çok daha sevimlidir. Kazanç satışınızın değil, satışlarınızın garantisidir. A firması diye isminizden ve tüm ekibinizden memnuniyet ölçüsünde bahsediliyorsa, kazancınız "satışınızdan" önce konuşuluyorsa, vizyonunuz ve misyonunuz doğruyu yansıtmış demektir.

 

"Hakkımızda" bölümünde bulunan anlatımınız için de "hakkınızda hiç yanılmamışız" sözleri ile anılırsınız. Sektör dili ile müşteriniz artık misafiriniz olmuştur. Gerçek anlamda kurumsal kimliğinize, itibarınıza,saygınlığınıza güvenir ve birinci derece referansınız kalır. 

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Damla Serap Öztürk

Günün S(özü): Sattığınız İçin Kazanmazsınız, Kazandığınız İçin Satarsınız!

YORUMLAR

  • 0 Yorum