Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


SEVGİLİ TURİZMCİ NASILSIN ?

03 Şubat 2018 - 16:38

İstikamet Güneşin Doğuşu!

 

Dün karamsardın, bugün umutlu. Yarın için ise karma-şık düşünceli..

 

Ülkemizin zorluklar ile mücadele performansı oldukça etkili. Başarısızlığı kabul etmiyor, ısrarla çözüm arıyoruz. "Ben bitti demeden bitmez"  inanışına kenetlenmiş, güneşin doğuşuna doğru ilerliyoruz. Hedef hem sağlam, hem de doğru. Mücadelenin sınırı da yok, sonu da.. Buraya kadar şahanenin şevkindeyiz...

 

Bireyselcilikten İstifa Edilmeli!

 

Sektörde her şey yolunda mı? Maalesef değil. Esasen tam da bu noktada belirli yeniliklere yönelmeliyiz. Yeniliklere yönelirken önce bireyselcilikten istifa edip, bütünselliğe kaydımızı yaptırmalıyız. Bu kayıt ile de sektörün mutluluğa ulaşmasında katkı sağlamalıyız.

 

Yeni Yıl Hoş Gelir mi? 

 

2018 yılının erken rezervasyon fırsatları sunulmaya başlandı. Bir taraftan henüz devam eden kış mevsimi programları, diğer taraftan ilkbahar ve yaz programları tercih için hazır. Ülkemizin sunmuş olduğu destinasyonlar ilgi çekici. Her şey dahil formatlı coğrafyamızın değerini önce kendimiz bilmeliyiz.

 

Her bölge bir başka gezi imkanı sağlayabilirken, yeni tur programlarına da yönelmeliyiz. Ezberci, alışılmış programları biraz daha farklılaştırarak sunabilmeliyiz. 

 

Sürpriz Kadar Gizemli...

 

Geçen yıl Avrupalı turist gelmeyince yerli turistimiz çok daha fazla önemsenmişti. Bu yılın sürecini hep birlikte göreceğiz. Arap turistler tahminimce ülkemizi yine tercih edeceklerdir. Avrupalı turistlerin ziyaret oranı 2018'de artacak mıdır?

 

Sürpriz kadar gizemli beklenti ve bekleyişlerimiz devam ediyor.

 

Ülkemizin siyasi pozisyonu dünyaca haber değeri konumunda. OHAL devam ediyor. Devam ederken de olağanüstü olaylar birbirini takip ediyor. Gündemimiz son dakika vizyonunda, bir sonraki haber bir önceki haberi solluyor.. 

 

İstatistikler Ne Diyor?

 

2017 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan dördüncü çeyrekte bir önceki yılın verilerine göre 27.7 oranında bir artış ile 6 milyar 109 milyon 187 bin dolar turizm geliri kaydedildi. Ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan turizm sektörü için bu rakamlar memnun edici midir?

 

Türk lirası değer kaybederken düşüş içerikli artış olarak görebilmemiz de muhtemeldir. Değer kaybı oldukça yüksek. Paramız sadece Euro ve Dolar bozduranlara gülümsüyor. 

 

2019'da Neler Konuşacağız?

 

2016 ve 2017 yıllarının pek iyi geçtiği söylenemez. Kişisel görüşler ve yaşanmışlıklar fikirsel yönde değişkenlik gösterse de, sektörel olarak çok da şahane bir kapanış olmadığı açık. Şimdi hedefler 2018 yılına çevrildi. Her yıl bir sonraki yıla ertelediğimiz o başarılı yıl temennilerimiz yine aktif.

 

Fakat bu yıl sanki hem sönük, hem de enerjik bir psikoloji durumsallığı gözlemliyorum. Umarım enerjik yönler ağır basar ve 2018 verimli bir yıl olur. Her meslek için geçerli de olsa, turizmcinin enerjisinin yüksek kalmaya çok daha fazla ihtiyacı vardır. 

 

Daha önce de belirtmiş olduğum üzere yerli ve yabancı turistin artması yönünde herkesin işbirliği içerisinde olması gerekir. Siyaset ticareti etkiler. Ülkesel duruş kimliğimizin içeriye ve dışarıya çok büyük etkisi vardır.

 

Dolayısıyla "coğrafi ve kültürel değeri yüksek ülkemizin, ekonomik veya ucuz bir alternatif olduğu için değil kaliteli, güzel ve güvenli olduğu için tercih edilmesi" izlenimini oluşturmalıyız veya güncellemeliyiz.

 

Sağlık ve Sevgi ile,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum