Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


SEZON YÜKSEK Mİ ? ALÇAK MI ?

06 Temmuz 2016 - 15:56

İyimserliğin karşısına kötümserliği yerleştirirsek belki kazanmayacağız. Fakat “gerçekçiliği” koyarsak da kaybetmeyeceğiz. Daha doğrusu kendimizi kandırmayacağız.

 

Uzun bir dönem krizli süreçlerde olduğumuzun farkında mıyız? İyimserler veya hayaller ile değerlendirenler pozitif algılıyor. Peki, durum gerçekten de olumlu yönde mi ilerliyor?

 

2016 Yüksek Sezon Başladı!

 

Tur operatörlerinin sunmuş olduğu kampanyalar, avantajlı paketler 2016 yüksek sezonunda beklenileni karşılayacak mı? Temmuz’un ilk günlerinde konuşmak için erken, fakat olasılıkları görmek için hiç de erken değil. Hatta gecikmiş değerlendirme döneminde olduğumuzu dahi söylemek mümkün. Neden mi? 2016 yılının pek de keyifli bir yıl olmadığını görebilecek kadar yüksek sesli olaylara tanık olduk.. Son olay ise, sınırları alçakça aşan Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen korkunç terör saldırısı! Yaşamlarını kaybedenler oldu.. 

 

Sektörel Düşüş Nedeni Terör!

 

Atatürk Havalimanı saldırısından önce de Ülkemizde belirli-belirsiz kriz zaten yaşanıyordu. Her zaman olduğu gibi aynı fikirlerde buluşabilmek imkânsızdır bu sektörde. Desteklisi var, açık sözlü olmayı tercih etmeyeni var.. Krizi cüzdanına eksilme formatında yansımış olanın cesareti zorunlu artıyordur da, birçoğumuzun aslında resme yorum yapma konusunda çelişkileri olduğu açık.

 

Rus’lar geliyor-muş!

 

Pazar olarak Rus turiste “ihtiyacımız” var. Dolayısı ile bekliyoruz! Destinasyonları kuvvetli, alternatifleri şahane olan Ülkemize Ruslar kadar İngilizler, Fransızlar, Almanlar, Amerikalılar, Japonlar ve tüm dünya Ülkelerinden Turistler beklenmiyor mu? Rusların, sektöre önemli ölçüde getiri sağlıyor olduğunu kabul ediyoruz. Siyasi nedenli engellere girerek yorum yapmayı bu defa tercih etmiyorum. Ayrıca Rus engeli kalktığına göre, sezonun beklenilen misafirlerini konaklatıp, ağırlayabileceğimiz Yaz Mevsimimiz devam ediyor. Sadece Rus odaklı beklentileri doğru bulmuyorum. Bizim Ülkemize Dünyanın Tüm Ülkelerinden Turist Gelmeli! “Hangi Ülkeden hangi oranda Turist geldi veya hangi Ülkeden hiç Turist gelmedi” sorumuzun yanıtı çok önemli olacak. Önümüzdeki süreçte sezonumuzun gerek iç, gerek dış Pazar anlamında durumunu göreceğiz.

 

Yüksek sezonu kapsayan Temmuz, Ağustos, Eylül döneminin yüksek kazançlar ile poz vermesini kuşkusuz hep birlikte temenni ediyoruz. Her zaman olduğu gibi objektif bakışım ile, şimdiden şık bir fotoğraf göremeyeceğimizi üzülerek öngördüğümü belirtmek istiyorum. 2016 yılının Yüksek Sezon döneminin rakamsal verileri ile birlikte değerli Meslektaşlarımın dönem kazanç raporu ile netliğe ulaşacağız.

 

Mutlu Sezonlar Dileklerimle,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum