Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


TURİZM VE TERÖR !

16 Temmuz 2016 - 01:33

Ne çok zıt, ne çok uyumsuz.. Turizm ve Terör!

Coğrafi değeri yüksek, görsel şıklığı şahane Ülkemizin, ekonomik gelişmedeki en önemli alanı Turizm.. Lakin başta İnsanlığın olmak üzere, Ulusal sorunumuz olan hain terör nedenli kayıplardayız..

Mutsuz bir Ülke olduk.. Dahası güvenliği hasar görmüş coğrafyayız.. İç hatlarımız karışık, dış hatlarımız bulanık.. Önümüzü görmekte zorlanıyoruz. Düşünce ve fikir yürütme ile meşgulüz. Sonucumuz kayıp, finalimize ulaşılamıyor..

Sezonun 5 Yıldızlı Dönemindeyiz(!)

Erken Rezervasyon alarmı yerine tehlike alarmına transfer edildik! Sadece Türkiye değil, başka Ülkeler de terörden ateş almaya başladı. Son olarak Fransa Nice’de hain saldırı yaşandı.. Ne yazıkki, 12’si çocuk olmak üzere 80 kişi yaşamlarını kaybetti!

… Sonu Gelmiyor!..

Terör sadece Ulusal sorun olarak algılanmamalı! Dünyayı tehdit eden Uluslararası tehlikeli bir sorundur. Biz Rus’ları beklerken, yanlış durakta olduğumuzu fark edemedik. Neden? Sektörel olarak Turizm, her Ülke için getiriler merkezidir.. Getirilerin ekonomisi Ülkeyi güçlendirirken, Ülke İnsanını da geliştirir. Tatilin “deniz-kum-güneş” anlayışından ayrılalı çok oldu. Artık tatil alternatiflerine  Kültürel ve Tarih donanımı eklendi. Yerli Turistimizin kültürel gezilere ilgisinin yoğunluğunu görebiliyoruz. Mutlaka deniz-kum-güneş önceliğinde Misafirlerimiz var ve olmalı da… Lakin Yabancı Misafirlerin tatil seçimlerinde Tarih ve Kültürel cazibe etkendir. Nitekim şahane Ülkemiz görsel şıklığına, kültürel ve tarihsel özelliklerini de katarak ilgiye davet ediyor.. Bu ilgi, fiyat politikamızın olumlu imajı ile de desteklendiğinden tatil seçeneğinde Türkiye ilk sıralarda (idi)..

Terör Vahşet Ötesi Darbedir!

Önce Güzel Ülkemizin Kahraman Askerine, Polisine saldıran hain terörü defalarca lanetliyorum.. Dahası var! Çünkü terör son dönem saldırılarını hiç beklenmedik noktalara da uygulamaya başladı. Son olay Atatürk Havalimanı.. Dünyaya da yayılan hain terör, Fransa Nice’de de korkunç katliama sebep oldu..

Gereği Düşünülüyor mudur(?)

Terör merkezden tespit edilmeli ve gereği yapılmalı.. Hatta Uluslararası “terörü kökünden yok etme operasyonu” şart.. Beklenen nedir? Klasik taziye bildirimleri, ezberlenmiş kınama cümlecikleri ile mi Dünya terörden kurtulabilecek?

Sektörel olarak Turizm, Uluslararası Çözümler Üretilebilir mi? Düşünülmeli! Bireysel kayıplardan ziyade, kalıcı adımlara yönelik girişimleri olabilir mi? “Bu sezon berbat geçti, iş yok, otel dolmadı, tur kalkamadı” klasiğinden ayrılıp ULUSLARARASI adımlara geçebilir mi? Nasıl’ını bilmek zor, çünkü rötardayız, geciktik. Terör dünyaya açıldı! Turizmciler ise, terör dünyaya vahşet saldırılarını yayarak ağır kayıplar yaşatmaya başladığında sendeledi.. Çünkü iç-dış Pazar geriledi.. Oysaki terör darbelerini vurmadan önce herkes duyarlı olmalıydı..

Dün Türkiye’de konuşulan terör, bugün dünyada baş konu olarak konuşuluyor.. Terör vahşet ötesi insanlık düşmanlığıdır. Lanetlemek insanlığın, terörü yok etmek Ulusal ve Uluslararası çözüm birliğinin görevidir.  Ayrıca tüm dünya insanları olarak “duyarlı, sorun çözücü yaklaşım ile” teröre karşı ortak düşünceleri birleştirerek güçlenmeliyiz..

Dünyanın tüm Ülkeleri.. Her biri ayrı güzel ve özel.. Başka tarihler, farklı kültürler ile etkileyici.. İnsanlık ise tüm dünyada aynıdır, ortak duygudur..

Son olarak Twitter’da paylaşılan insanlık dışı yorumları çok ürkütücü bulduğumu söylemeliyim..  Bu anlamda zannediyorum, dünya insanlarının (oldukça büyük çoğunluğunun) vicdan onarımına ihtiyacı olduğu anlaşılıyor..

Günün (S)özü: Mutlu Dünya Ancak Terörsüzlükte Oluşacaktır..

YORUMLAR

  • 0 Yorum