Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


TURİZMDE REFERANS “SOSYAL MEDYA”!..

26 Ağustos 2018 - 14:19

“Kim kimdir, ne nedir” araştırmasının ilk adresi sosyal medya. İnternetin sağladığı imkanlar dahilinde çıkılan referans turu ile belirli bilgilere ulaşabiliyoruz. Öyle ki, tatil öncesinde tıkladığımız sayfalardan yeni fikirlere de taşınabiliyoruz. Planladığımız tatil programının adı, yeri, konsepti dahi bir anda değişebiliyor.

 

Referans Rezervasyonu..

Referans günümüzde her alanda çok önemli. Alışverişlerde, iş anlaşmalarında, yaşamımızın her alanında bilgilenme amacıyla referansa ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyaç dahilinde de kişilerden ziyade “sosyal medya” platformlarındaki yansıyan duruşu dikkate alabiliyoruz. Pek tabi 100 doğruluk payı olduğunu kabul etmemiz mümkün değil. Lakin birçok konuda fikir oluşturabileceğimiz sosyal medyayı takip etmeyi de ihmal etmiyoruz.

İnternetten Tatile..

Tatil için önce nereye, nasıl ve bütçesel imkan durumu gibi gereklilikleri oluşturup “seçme” işlemine geçiliyor. Genel olarak tatil planlarında bütçeye uygun olması tercih ediliyor. Bu arayış sürecinde de her ne kadar tanıdık/bilindik seyahat acentesi var ise de internetten arayışlar sistemi öncelikli kullanılıyor. Google’a yazıyor, taratıyor ve ilk sıralardaki seçenekleri tıklamaya başlıyoruz. Bu tüm ülkeler için geçerlidir.

 

Müşteriniz misafiriniz kalmayabiliyor(!)..

Sebeplerini birkaç bölüme ayırıp tahlil de edebiliriz.  Bir başka yazımda konuya yer vereceğim. Fikirsel paylaşımlar ve öneriler ile  “hizmeti alan mı kaçıyor, satan mı kaçırıyor” sorusunun alt başlıklarından ilerleyebiliriz.

 

Sosyal Medyanın Rolü..

İndirimler, fırsatlar, kampanyalar şahane. Her bütçeye uygun seçenekler sosyal medyada dolaşıyor. Google’da birinci sayfadaysanız tercih edilme olasılığınız yüksek. Eğer sosyal medyada hedef kitleniz ile kuracağınız etkileşim adresleriniz de var ve en önemlisi güncel ise şansınız açık. Facebook, İnstragram, Twitter gibi başlıca takip ve paylaşımı yoğun platformlarda bulunmanız günümüzde şart.

Eğer hiçbirinde yoksanız işiniz biraz zor. Çünkü insanlar samimi, gerçek ve en önemlisi iletişime açık olan oteli, mekanı, acenteyi tercih ediyor. Sorusu da yanıtı da açık her yer daha garantili bulunuyor..

İletişimin başlangıcından itibaren ulaştığı sonuca kadar oluşan süreç, şimdiki ve gelecek zaman için bir referanstır. Sosyal medyanın tüm desteğini kullanmak gerekiyor. Rekabeten yarışsal formatta değil “kurumsal imaj” vizyonunda tanıtımsal ve duyurumsal çalışmalara yer vermek önkoşul.

 

Samimiyet ile Amatörlük..

Aman dikkat! En minik çizgi. Gözden kaçırıldığında kurumsal itibarınızı devirebilecek kadar da yetkili. Burada da iletişimin kalitesi ve bilgisel donanım birlikteliğini oluşturduğunuzda şahanenin başköşesinde yerinizi almışsınız demektir. Aksi durumda ki birçok örneklerini biliyor ve gözlemliyoruz, gelişime kapalı bir şekilde hakkedişleri direkt başarısızlıklar..

 

Dolayısı ile samimiyet ile amatörlük birbirine çarpabilecek yakınlıkta, fakat bir o kadar da ultra uzak mesafededir. Daha önce de birçok kez belirtmiş olduğum gibi, kimliği belirleyen hakkımızda bölümünde yazılanlar değil, hizmet ve sunumların memnuniyete ulaşıp ulaşmadığıdır.. Dolayısıyla en garanti referans yönetimden başlayarak tüm departman çalışanlarınızı kapsar.

 

Sosyal Medya Bir Ulaşımdır..

Günümüzde sosyal medya olmadan etkileşim kurmak, duyurumsal paylaşımlar ve tanıtımsal çalışmalar sunmak imkansız veya imkansıza çok yakın bir konumda. Belirli kriterleri de prensip halinde uygulamak gerekir. Sürekliliği kesilmeden aktarılan paylaşımlar itici, belirli sürelerde planlanan ve kaliteli sunulan paylaşımlar çekici bir ilgi oluşturacaktır.

 

Daha samimice, unutturmadan lakin bıktırmadan

 

Sevgi ve saygılarımla

Damla Serap ÖZTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum