Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Damla Serap ÖZTÜRK

Damla Serap ÖZTÜRK


TÜRSAB' DA İSTENEN DEĞİŞİM Mİ, YENİLİK Mİ ?

29 Kasım 2017 - 21:36

TÜRSAB Genel Kurulu ertelendi. İlgili yönetim seçim iptali için bakanlığa başvuruda bulunduklarını duyurmuştu. Gerekçe "güvenliğin sağlanamayacağı" olarak bildirilmişti.. Devamında Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı 23'üncü olağan genel kurulunun ertelendiği kararını açıkladı..

 

 

Ertelenen 23. Olağan Genel Kurul 2-3 Aralık'ta yapılacaktı. Uzun yıllardır TÜRSAB Başkanı olarak görev yapan Başaran Ulusoy aday olmayacağını açıkladı. Bu önemli bir haberdi.

 

Süreç ve Sonuç..

Sonuç henüz yok, çünkü süreçte bir sıkışma var. Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde yapılması planlanan Olağan Genel Kurulda yeni başkan seçimi olacaktı. Başkan Sayın Ulusoy tekrar aday olmayacağını açıklamıştı. 23. Olağan Genel Kurulda yeni başkan seçilecekti. Fakat yenilikler bekleyen sektör şok kararlarla karşılaşmış oldu.

 

Neden ertelendi sorusuna cevaben her şey dahil yorumlar devam ediyor.. 

 

Sorunları sorunlu bir yapı çözebilir mi?

 

Rengarenk turizm sektörü gri dönemini yaşıyor. Milletçe bahaneleri "sebep" olarak kullanmayı severiz. Eleştiri veya şikayet kültürümüze sabitçe kilitlenmişken çözümcü yaklaşımlarımız olamıyor. Neden? Çünkü hep bireyseliz. Genel olarak meslektaşımızı rakip olarak görüyoruz.

Sözde herkes kendisiyle yarışıyor-dur(!).. Geneli yalan..

 

Haydi yalan kadar sert bir vurgu yapmayalım da sevimli ifadeyle "doğru söylemiyordur" diyelim. Daha da yumuşatalım, herkes aynı değildir. Kaliteli duruşuyla duayenlerimizin hakkını verelim. Lakin en klasik ve en sıradan örneklendirirsek; toplantılarda, özel günlerde, kongrelerde herkes birbirine "içten samimi" rolünü oynar. Herkes kibardır, şıktır, sıradan ve sıkıcı toplantılar olduğu karşılıklı olarak paylaşılır. Bir taraftan da "o da geldi, bu da şunu söyledi" gibi iletişimcikler kurarız.

 

Genelimiz böyle, sadece Turizm sektöründe de değil. Yapısal bir durumdan ötürü bir nevi rengimizin gerçek yansımasıdır. Aynı fikirlerde olduğunuzda veya övülürken mutlu olup teşekkür ederken, bir başka görüşteyseniz kabullenememe kravatınızı takmıyor musunuz? Takıyoruz, takıyoruz..

 

Herkes aynı değildir, lakin çoğunluk böyledir.. Mesleğinin hakkını verenlerimiz de "hizmet ve sunumlarına" ve "markalaşma sürecini geliştirmeye ve korumaya" odaklıdır. Aynı zamanda bütünsel yaklaşımı ile bireyselci değil sektörün tümüyle gelişmesi vizyonu ile "Dünyada Türkiye" bakışına sahiptir. Dolayısıyla işini çok sever, sevdiği için de en zor döneminde dahi "eğlenir"..

Nitekim gereği de budur.

 

Turizm "memnuniyet" Hedeflidir.

 

Ee o zaman neden geriliyoruz?.. "Ultra her şey" dahil sistemimizin içinde birbirimize de saygı göstermek, dolayısıyla anlayışlı olmak barınmıyor mu? "Evet, ama" durumu hakim.. 

 

Siyaset Ticarete Dönüşeli, Ticaret de Siyasete Dönüştü! (zannediyorum!..)

 

Son dönemlerde neler değişmedi ki... Değişimin içinde de defalarca "yeniden bir değişim" arıyoruz. Neden? Çünkü değişimi ya "alel acele" yapıyoruz, ya da sırf eskiye karşı yeni değişimi yenilik zannediyoruz.

 

Mesela eğitim.. Değişti mi, yenilendi mi? Dolayısıyla değişim gerçek manada "yenilik" hedefinde olmalı. Her iş bir ticarettir. Öğretmenlik hariç. Ben işe gidiyorum derken, öğretmen okula gidiyorum der. Bir de "göreve gidiyorum" tanımı vardır. Asker, Polis gibi Vatanın en önemli birimlerinin değerli görevlileri.. Burada ticaret şüphesiz barınamaz, barınmamalı. Konumuz başka..

 

Açıklama ve Algı..

 

Olağan Genel Kurulun ertelenmesinin gerekçesi olarak bildirilen "güvenliğin sağlanamayacağı" açıklamasının da açıklanması gerekiyor. 

Türkiye'nin OHAL'de olması zaten sektörü olumsuz yönde etkiliyor(dur). Son dönem üst üste yaşanan korkunç terör saldırıları ülkemize giriş yapmayı planlayan tatilciyi kararsız bırakıyor(dur). Güvenliğin sağlanamaması bir gerekçe olarak gösterildiğinde bir tedirginlik yaşanır. "Ne gibi bir sorun var" sorusunu doğurur.. Belki de ben abartıyorum..

 

Turizm zor, fakat en keyifli sektördür. İsmi gülümseye yönlendirir. Yaz mevsiminde olmasak da kış güneşinde de ısınırız diyelim. Yeterki yaklaşım "samimi" olsun. :)

 

Gelişim Fark!..

 

Genel Kurulun tarihi tekrar belirlendiğinde seçim yapılacaktır.

 

Yenilikler için ilk adım; "bireyselcilik yerine bütünsel yaklaşım", "ben değil biz sistemi", "5 yıldız Türkiye Turizmi hedefi", "yapıcı ve geliştirici" gibi başlangıçlar sıralayabilirim.

 

Yeni başkan kim olur, bilemeyiz. Fakat yeni başkan yenilikler ile gelmeli. Tüm değerli adaylara şimdiden başarılar diliyorum. 

 

Sevgi ve Saygı ile,

Damla Serap Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum