Reklam
Reklam
Reklam
Elif Mohul ABİÇ

Elif Mohul ABİÇ


BİR KUYUCUK DA, NEDEN KKTC’DE OLMASIN ?

25 Ağustos 2017 - 20:15

Akdeniz’in incisi..Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)..Orta Kuşak (Ilıman Kuşak)’ta bulunmasının da sağladığı avantajla, hâlâ bir doğa cenneti konumundadır..

 

3242 km²’lik bir alana sahip olan KKTC, ada topraklarının 35,04’lük kısmına hâkimdir. Zengin doğal bitki örtüsü sebebiyle (Terra Rossa, kestane renkli step toprakları, kahverengi orman toprakları ve alüviyal toprak) KKTC’de, orkide gibi nadide bitkiler de dâhil olmak üzere çeşitli bitkiler yetişmektedir. KKTC’de tipik Akdeniz İklimi gözlemlendiğinden, yaygın olarak Sakız, Defne, Mersin, Sandal Ağacı, Delice, Keçiboynuzu, Kermez Meşesi, Laden, Lale, Anemon, Papatya ve Orkide yaygın olarak görülen bitki türleri arasında yer almaktadır.

 

Yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçtiği KKTC, coğrafik lokasyonu dolayısıyla, Batı Akdeniz ülkelerine kıyasla kış mevsiminde daha da az yağış almaktadır. Bu durum ise, KKTC’de tipik Akdeniz İkliminin görülmesine rağmen burada yetiştirilebilecek bitkilerin diğer Akdeniz ülkelerine kıyasla farklılık gösterebildiği anlamına gelmektedir.   

 

Bugün KKTC tarım arazisinin 65’lik bir kısmı ekilip biçilebilirken, yalnızca 8’inde sulu tarım yapılabilmektedir. Sulu tarımda başı çeken Güzelyurt bölgesinde yaş meyve olarak tüketilmesinin yanında kendisinden pekmez, pestil, sirke ve şarabın üretildiği üzüm yetiştiriciliği yaygındır. Bunun yanı sıra sofralık ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği, İskele, Gazimağusa, Girne ve Lefkoşa bölgelerinde de yapılmaktadır. Mehmetçik bölgesinde 15000 ton kapasiteli şarap fabrikası tesis edilmiştir.

 

Ancak ne yazık ki bugün dâhi, toprakları bazılarının yetiştirilmesine elverişli olmasına ve gelişen teknolojik imkanlara rağmen, KKTC’de, tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinden pek de söz edilememektedir. Hâlbuki bugün, bilhassa geleceğin en kârlı pazarlarından birini teşkil eden Uzakdoğu pazarının (diğeri Ortadoğu pazarıdır) öncelikli tercihleri arasında yer alan ‘bu sektörün birer parçası olma’ arzına ve eldeki tüm doğal, mali ve teknolojik imkânlara rağmen, bu yönde hiçbir adım atılmaması oldukça üzücüdür.

 

Bu sektörün başarı öykülerini, bugün hemen yanı başımızda, Türkiye’de okuyor ve gururlanıyoruz. İşte bölgesel kalkınmaya dair başarı öykülerinden bir tanesi de, Isparta’daki Kuyucuk köyüne ait. Türkiye'deki lavanta üretiminin 80'lik kısmının yapıldığı bu köyde, lavanta üretimi nedeniyle turist sayısının yaklaşık dört kat arttığı ifade edilmektedir. Artan turist sayısıyla birlikte, bölgedeki yöresel tatların ve geleneksel el sanatlarının da değer kazandığı bu köyde şimdi ise, köyün geleneksel mimarisine uygun konaklama imkânı (köy evlerinin restorasyonu) sunulmaya çalışılmaktadır.

  

Peki lavanta üretimiyle ‘Sürdürülebilir Turizm’in yapılabileceğini ispatlayan bir Kuyucuk da, neden KKTC’de olmasın?  

 

Bugün doğal bitki örtüsü elverişli olmayan ülkelerde bile teknolojik imkanlarla lavanta yetiştirilebiliyorken, doğal bitki örtüsü halihazırda elverişli olan KKTC’de lavanta veya diğer çeşitli tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilebileceğini dikkatinize getirmek istiyorum.  

 

Turizm çatısı altında başarılı olmak, ilgili turist pazarının beklentilerini iyi analiz etmekten geçer..

 

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine ilgi duyan turistler, yetiştirilen aromatik bitkinin toplanmasına, hasadına katılmakta ve geleneksel/modern fabrikalarda üretim aşamalarına tanıklık etmektedirler. Konaklama süreleri 3-4 günden başlayıp 1 haftaya kadar uzanabilen bu turist pazarının büyük bir çoğunluğu bölgedeki kültür/safari turlarına da katılmaktadırlar.

 

KKTC’de bu kapsamda neler yapılabilir?

 

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin bir turizm ürünü olarak yapılması çerçevesinde, belli bir dönüm arazinin Turizm Merkezi olarak tesis edilmesi,

 

Bu merkezde; ilgili aromatik bitki ile ilgili bahçe ve park; ekiminden geleneksel yöntemlerle veya fabrikasyon olarak işleyişine kadar üretimin tüm safhalarının tasvir edildiği müze; küçük işleme tesisleri; ilgili bitkiden üretilmiş kozmetiğin/hediyelik eşyanın satışının yapıldığı dükkanlar (örneğin defne yağı, lavanta esansı, gül suyu, gül parfümü vb.); sembolik köy evi vb. unsurların yer almasının sağlanması,

    

Ürünün yetiştirildiği bahçede gezi turlarının icrası, bu çerçevede yürüyüş ve bisiklet yollarının temini,

 

Gündoğumu ve günbatımı özel fotoğraf çekimi turları,

 

Aromatik bitkinin sağlığa faydaları, üretimi, işleyişi vb. hakkında bilgilerin verildiği rehberlik hizmeti ve broşür/kitapçık dağıtımı, 

 

Belgesel çekimi kapsamında ünlü televizyon yapımcılarının davet edilerek, ürün tanıtımının yapılması,

 

Bölgede, Uluslararası En İyi Doğa Fotoğraf Yarışması (World’s Best Nature Photo Contest), markalaşmaya yönelik festivaller gibi faaliyetlerin düzenlenmesi. Bu vesileyle, belirli ilgi alanlarına haiz, takipçisi yüksek kitlelere ulaşmak mümkün olacak ve dolayısıyla turizm ürününün tanıtım ve pazarlanmasına katkı koyulmuş olunacaktır.  

 

Sevgili okurlarım, gelecek nesillere yaşanılası bir KKTC bırakmak için, adamızda Sürdürülebilir Turizm’in yaygınlaşması dileğiyle..

 

Esen kalın..

YORUMLAR

  • 0 Yorum