Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Elif Mohul ABİÇ

Elif Mohul ABİÇ


TURİST TERCİHLERİNDE DEVİNİM: SAKİN ŞEHİR (CITTASLOW)

21 Nisan 2017 - 10:25

Cittaslow, esasen, 1999 yılında İtalya’da Greve in Chianti şehrinde kurulan uluslararası bir belediyeler birliğidir. İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, bugün Sakin Şehir veya Yavaş Şehir anlamında kullanılmaktadır.Cittaslow hareketi, yaşamdan zevk alınacak bir tempoda hayatın sürdürülmesi gerektiğini savunmaktadır. Öte yandan Cittaslow, çevreye duyarlı ve dost bir biçimde, sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanıldığı, gelenek ve göreneklerin muhafaza edildiği, sakinlerin birbiriyle iletişim kurduğu ve sosyalleştiği, ayrıca altyapı ve üst yapı problemlerinin yaşanmadığı şehirlerde, yaşam sürdürme felsefesini kabul etmektedir.     

 

 Özgün ve geleneksel değerlerin korunduğu, kendine has, büyük otoyollar ve otoparklar yerine daha çok yeşil alanların ve parkların, büyük şirketlerin yerine yerel işletmelerin, büyük alış veriş merkezleri yerine bakkal ve manavların olduğu, paketlenmiş hazır gıdaların yerine sebze ve meyvelerin yetiştirildiği ve tüketildiği, geleneksel el sanatlarının varlığını sürdürebildiği şehir hayatı anlayışını betimleyen Cittaslow, bugün büyük şehirlerdeki karmaşık yaşamdan, katlarca yükselen betonarme yapılardan, yoğun ve sıkışık trafikten, hızlı ve stresli yaşam temposundan uzaklaşmayı arzu edenlerin öncelikli tercihi haline gelmiştir. Ebette oluşan bu denli büyük bir talebe, turizm sektörünün kayıtsız kalmazı düşünülemezdi. Bugün Cittaslow, turizm sektörünün en önemli turizm ürünlerinden bir tanesi haline gelmiştir.

 

Cittaslow Kimliği Nasıl Alınır?

 

Bir bölgenin Cittaslow olarak adlandırılabilmesi için yapılan başvuruda, Çevre Politikaları, Altyapı Politikaları, Kentsel Yaşam Kalitesi Politikaları, Tarımsal-Turistik-Esnaf-Sanatkârlara dair Politikalar, Misafirperverlik, Farkındalık ve Slowfood hareketiyle işbirliği altında hazırlanan 59 maddelik ve özel koşulları içeren 3 maddelik kriterlerden en az 50 puan alınması ve bölge nüfusunun 50 binin altında olması gerekmektedir.

 

Türkiye ve KKTC’de Cittaslow Bölgeleri:

 

Uluslararası Sakin Şehir Meclisi (International Cittaslow Assembly) tarafından Cittaslow unvanı ile taçlandırılan hâlihazırda 30 ülkeden 233 kent arasında Türkiye’den Seferihisar, Yenipazar, Gökçeada, Akyaka, Yalvaç, Perşembe, Taraklı, Göynük, Halfeti, Uzundere, Şavşat olmak üzere 11 ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Yeniboğaziçi, Lefke ve Mehmetçik olmak üzere 3 bölgemiz bulunmaktadır. Yalnızca Türkiye tarafından tanınan, siyasi ve ekonomik olmak üzere birçok alanda çeşitli ambargolara maruz kalan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, uluslararası önemli bir organizasyon tarafından tanınmış olması oldukça gurur verici olmuştur.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Modeli Olarak Cittaslow

 

Günümüzde Cittaslow, bir çeşit sürdürülebilir kalkınma modeli olarak görülmektedir. Sürdürülebilir kalkınmayı kısaca, bölge halkının ve etkileşimde olduğu toplulukların yaşam kalitesinin artırılması kapsamında, kısıtlı kaynakların doğru ve verimli bir biçimde sosyal, ekonomik ve çevresel değerlere zarar vermeden; teknolojik imkânları mevcut şartlar dâhilinde mümkün olan en etkili şekilde kullanarak icra edilecek her faaliyetin, mevcut kaynakların gelecek nesillere aktarılabileceği şekilde hayata geçirilmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Buradan hareketle, Cittaslow hareketinin sürdürülebilir bir kalkınma modeli olarak benimsenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim.

 

Peki Neler Yapılmalı?

 

Sürdürülebilir kalkınma modeli olarak Cittaslow anlayışını benimseyecek kentlerimiz/bölgelerimiz için öncelikle, paydaşlarla istişare içerisinde çevre master planı hazırlanmalı ve buna bağlı olarak projeler gerçekleştirilmelidir. Örneğin organik tarıma geçiş, narenciye entegre tesislerinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tesisi (güneş veya rüzgar enerjisinden faydalanma), ekoturizm ve agroturizm faaliyetlerinin artırılması, Cittaslow kimliğine uygun şekilde peyzaj ve üst-alt yapı çalışmalarının yapılması, (yeşillendirme, güneş enerjisiyle sokak aydınlatması, taş kaldırımların tesisi, doğal yürüyüş yollarının temini, caddelerin bölgeye has çiçeklerle renklendirilmesi örneğin Kıbrıs’ta begonvil (cemile) ve tavşan kulağının (siklamen) kullanılması vb. gerekmektedir. Diğer taraftan yerel ürün ve üreticilerin desteklenmesi, geleneksel mesleklerin, yemeklerin ve ürünlerinin tanıtımıma ve pazarlanmasına yönelik çalışılmalar yapılması elzemdir. Ayrıca yerel düzeyde uluslararası birliklere üye olunabilmesi kapsamında gerekli mevzuatların hazırlanması ve geliştirilmesi, bölgenin Cittaslow kimliğine kavuşabilmesi için ayrı bir mali yapının oluşturulması, teşviklerin ve diğer mali desteklerin bu yapı içerisinde değerlendirilerek dağıtılması, yerel halkın ve üreticinin eğitilmesi kapsamında ilgili uzmanlar tarafından düzenli biçimde seminerlerin verilmesi, TerraMadre (Toprak Ana) planını ve Slowfood anlayışını destekleyen birlik, kuruluş ve cemiyetlerle işbirliği ve istişare içerisinde projelerin yapılması, Mercati Della Terra (Dünya Pazarları) uygulamasıyla özgün yerli ürün elde edilmesinin desteklenmesi atılabilecek adımlar arasında yer almaktadır.

 

Esen kalın...    

YORUMLAR

  • 0 Yorum