Reklam
Reklam
Reklam
Elif Mohul ABİÇ

Elif Mohul ABİÇ


TURİZMDE YENİ TREND: GLAMPING

08 Temmuz 2016 - 21:35

Sevgili okurlarım,

Son dönemlerde bilhassa Avrupa’da seyahat severlerin otel gibi büyük tesislerden ziyade daha küçük ve doğayla daha çok iç içe olan konaklama imkânlarını tercih ettiklerini gözlemlemekteyiz.

Bu bağlamda bungalovlar birçok yerde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Kuzey Kıbrıs’ta da oldukça tercih edilmektedir.

 

Diğer taraftan bir de doğayla iç içe olmaktan keyif alan ve de konforundan ödün vermekten imtina etmeyen seyahatçi grubumuz var ki bu grup genellikle çadırlarda kalmayı, burada kamp kurmayı veya karavanda tatil yapmayı seçmektedir.İşte Glamping, bahsettiğimiz bu iki grubun arasında kalan kesimin ihtiyaçlarını karşılamak için doğmuş bir turizm formudur. Diğer bir deyişle Glamping hem size aradığınız konforu sağlamakta, hem de aynı zamanda doğayla iç içe bir şekilde kamp hayatını tecrübe etmenize olanak sağlamaktadır. 

 

Glamping esasen “Glamorous” ve “Camping” sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Glamorous göz alıcı, büyüleyici ve Camping ise kamp yapmak anlamına gelmektedir. Kelime anlamlarından anlaşılacağı üzere Glamping tabirini yüksek konforda-lüks şekilde kamp yapma olarak yorumlamamız mümkündür. Elbette Glamping’de kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır.Örneğin banyo, tuvalet, mutfak, yatak odası hatta küçük oturma grubunun bile bulunabileceği çadırlarda, kayaya oyulmuş odalarda, ağaçların arasına ve zirvesine doğru inşa edilmiş ağaç evlerde kamp hayatını yaşamanıza olanak sağlayan türler bulunmaktadır.   

 

Sevgili okurlarım, Glamping Avrupa’da o kadar aranılan bir form oldu ki, yalnızca balayı çiftlerinin konaklayabileceği özel çadırlar tesis edilmiştir Elbette ailelerin, yalnız seyahat edenlerin, arkadaş gruplarının ve çiftlerinde konaklama imkânı bulunan diğer lüks çadır gruplarına, doğanın en el değmemiş alanlarında, deniz veya göl kenarlarında, dağ yamaçlarında, geniş yemyeşil orman arazileri içerisinde rastlayabilmektesiniz.  

 

Stratejik coğrafi konumu sebebiyle Ortadoğu ve Avrupa arasında köprü vazifesini üstlenmiş, son dönemlerde Ortadoğu’dan olmak üzere bilhassa Almanya, Rusya, Balkanlar ve Birleşik Krallık’tan turistlerin göz bebeği olan Türkiye Cumhuriyeti’nde konfordan ödün vermeden unutulmaz bir kamp tecrübesi yaşayabileceğiniz Karacaören’deki Saklı Göl Evleri bünyesindeki çadır evlerde balıkçılık, kano gezisi, doğa yürüyüşü, tekne gezintisi, bisiklet turu gibi sportif faaliyetler icra edebiliyor ve Sagalassos, Kremna ve Milyos gibi antik kentleri ziyaret edebiliyorsunuz. Daha mütevazi bir Glamping deneyimi için Fethiye Kalesine 1,7 km mesafede bulunan Kayaköy’deki Avalonsteppes’e konuk olabilir, muhteşem dağ manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Yeşilin ve mavinin en güzel halini görebileceğiniz, cennetten bir köşe olduğunu düşündüğüm Uzunyurt, Muğla’yı özellikle Scuba ve serbest dalış severlere şiddetle tavsiye ediyorum. Burada Safari çadırlarınızdan resmen görsel bir doğa şöleni yaşıyorsunuz. Kanımca seyahat severlerin mutlaka gitmesi gereken ilk 20 yerden bir tanesi olan Ürgüp, Kapadokya’daki taş evler ve mağara odalarında eşsiz ve rüya gibi, farklı bir Glamping tecrübesi yaşayabilirsiniz.

 

Sevgili okurlarım, muhteşem doğal güzelliklere sahip Kuzey Kıbrıs’ta ise Kaplıca, Karpaz Bölgesi, Girne Karakum Plajı yakınındaki küçük kumluk yerde, Güzelyalı Plajı yakınında, kaplumbağaların yumurtlama dönemi olması hasebiyle Haziran-Eylül ayları arasında kapalı olan Alagadi’de, Alevkayası’nda ve Güzelyurt’un kuzeyindeki çam ağaçlarının olduğu bölgelerde kamp kurulabilmektedir.

 

Peki el değmemiş doğa harikası bu bölgelerde neden Glamping olmasın?

 

Turizm profesyonellerince Glamping’in eko-turizm ile entegre bir şekilde 2020 yılına kadar Turizm endüstrisinin en güçlü formu olacağı tahmin edilmektedir. Kuzey Kıbrıs’a gelen yabancı turistlerimizin büyük bölümünü orta yaş gurubunun oluşturduğunu ve doğa ile iç içe tatil arayışında olduklarının somut bir göstergesi olarak son dönemlerde bungalovlara yöneldiklerini göz önünde bulundurarak yukarıda bahsettiğim bölgelerde Glamping’in tesis edilmesinin hem mevcut yabancı ve yerel turist pazarımıza hitap edeceğini hem de genç pazarda pay alınmasına olanak sağlayacağını düşünüyorum. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’ndeki örneklerin incelenmesinin ve burada tesis edilmesinin elzem olduğunu düşünüyorum.

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Elif MOHUL ABİÇ

YORUMLAR

  • 0 Yorum