• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Erhan US

Erhan US


IV. STK'LARDA İŞLEYİŞ VE KURUMSALLAŞMA

06 Eylül 2018 - 23:22

'Sivil Toplumun Sorunları' Serisi - 4

 

Dernek veritabanı güncel mi? Uluslararası bir kurumsa, gerekli yerlere bilgiler iletiliyor mu? Yöneticiler başvuru formunu keyfİ sebeplerle bagajında bekletiyor mu? Aidatlar sabit veya kategorilere göre âdil mi? Aidatlara makbuzlar zamanında ve doğru veriliyor mu? Üyelik süreçleri ve toplantılar ile ilgili muhatabınız yöneticiler size güncel bilgi iletiyor mu, yoksa kendi aralarında belli süreçlerde toplanıyor ve size haber vermiyorlar mı?

 

Bu süreçleri göz önünde bulundurmadan üye olmak, faydadan çok ruh sağlığınıza zarar verecektir.

 

Toplantıda etkinlik fikri çıkmışsa (toplantının etkinik çeşitlerinden olmadığını da tekrar hatırlatmış olalım) ve derneğiniz alınan kararları 'uzay mekiğine koyup gönderen'lerden değilse, umalım ki üyelerinizin çoğu sorummluluk sahibi olsun ve görev takibine mecbur kalmayın.

 

Gündemsiz bir başkan, silahsız bir kovboya benzer. Duruma ve donanımına bağlı olarak far tutulmuş tavşana da benzeyebilir.

 

Profesyonel ve şahsİ hayatınızda nasıl ki sosyal medya gibi dijital mecralarla yatıp kalkıyorsunuz; derneğiniz için de gerekliliği asla hafife alamayın. Sizi rakip / muadillerinizden ayıracak yegAne mecra burasıdır.

 

Yaptığınız toplantıları, etkinlikleri, temasları mutlaka yayınlayın. ZAten başka şansınız mı var? Para içinde yüzen bir dernekseniz aslında bir sorun var demek. Kaynakları doğru kullanın.

 

Burası gazete ve dergilere reklam vereceğiniz bir yer değil. Sakın web sitesi yapıp bırakmayın.

 

En sıkıcı alanı bir mecburiyet veya hevesle yapsanız bile unutmayın ki, kimse sizin kurumunuzun web sitesine 07.00'den 23.30'a kadar 'acaba ne yüklediler diye F5'e basmıyor. Bu durum profesyonel hayatınız için de geçerli.

 

Entrikadan uzak olunması şüphesiz kurumun ömrünü ve sürdürülebilirliğini uzatacakır. Bu konuyu, serinin son yazısı olan 'Üye Kaybı ve Çöküş Üzerine'de ele alacağız.

 

Ancak diğer STK'larla ortak yapılan toplantılar, değiştiğiniz hatıra bayrakları (flama), tüzüğe bağlı işleyiş, federasyon / konfederasyonlar (koltuk işgal etmedikleri ve işe yaradığı sürece], kurumsallığa olumlu katkıda bulunan olumlu faktörlerden yalnız birkaçı.

 

Unutmayın, yönetim çevreleri, federasyonlar, konfederasyonlar, siz dernek boyutunda var olduğunuz sürece ve sizin varlığınız sebebiyle değer taşır.

 

Devam edecek...

 

Erhan Us

A.D.1644 Marketing Group CEO

YORUMLAR

  • 0 Yorum