• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Erhan US

Erhan US


VI. STK'LARDA YAĞCILIK VE YÜKSELME

09 Ocak 2019 - 00:17

'Sivil Toplumun Sorunları' Serisi - 6                                                                                                        

 

YAĞCILIK

Tamam başkanım.

Haklısınız başkanım.

Zaten en uygunu bu görünüyor başkanım.

Hayır kesinlikle siz haklısınız.

Sayın bakanım her şey yolunda.

Sayın bakanım işleyiş artık düzeldi, turizm şahane.

Sayın bakanım bizim bir talebimiz yok, siz hepsine yetişiyorsunuz.

Buyrun sayın bakanım hoş geldiniz. Katılımınız bile yeterli bizim için...

 

Çok çeşidi olduğu için yazmakla bitmez. Bu üye tipinin diğerlerinden farkı, amacına ve kuruma diğer emek verenlere kesin bir ihanet içinde oluşudur. Fikir verilmesi gereken her konuda en kolayı ve/veya otoritenin seçimini destekler. Adil olması beklenmez.

 

Grupça yapılan konuşmalarda geyiklere mutlaka cevap veren bu tür, önemli konulara otoritelerden önce asla cevap vermez, risk almaz. Güç dengelerinde belirsizlik olması halinde de suya sabuna dokunmaz, yanında yer almak için birilerinin öne çıkmasını bekler.

 

Düşman başına.

 

Duruş sahibi olanların dışlanmasının, 'dokuz köyden kovulması'nın asıl sebebi, yağcıların bu yüksek performansıdır.

 

YÜKSELME

 

Gelecek yönetim kurulu (YK) kimlerden oluşacak? Hatta ilk YK kimlerden oluşacak? Yeni kurumlarda genellikle YK, bir arkadaş grubunu merkeze alarak meydana gelir, sonra yavaş yavaş en çok çalışanların, çalışmayanlardan fazla sorumluluğu ellerinde bulundurmalarıyla doğal bir döngü başlar.

 

Kadrolar, sürekli ve doğal bir değişim içindedirler. Bu yüzden liyakat ülkemizde ne kadar hayati öneme sahipse, küçük simülasyonlar olan derneklerde de aynı derece öneme sahiptir.

 

Eğer serinin ilk yazılarında bahsedildiği üzere (bkz. Köşe Yazısı: II. STK'larda Sorumluluk ve Etkinlikler Üzerine, Erhan Us, 2018) başkan; başlıca vazifeleri olan (1) dönemi en aktif biçimde tamamlamayı ve (2) sonraki yönetimi yetiştirmeyi umursamamışsa, istekli ve emek verecek üylere sağlıklı biçimde yer verilmesi uzun ve zorlu bir süreç olacaktır.

 

Üzücüdür ama zaman zaman en çok emek verenler yerine, grubu en çok manipüle eden veya en çok yalan söyleyen, en çok yağcılık yapanlar yönetim kurulunu oluşturur.

 

Bu konuyu da, serinin son yazısı olan 'Üye Kaybı ve Çöküş Üzerine'de ele alacağız.

 

HEVES

 

Donanımlı veya donanımsız, birçok üye bahsi geçen doğal döngülerde adaya veda ederler. Yönetimin, bu kişilerin kapasitlerini değerlendirmiş olması şu noktada farklar yaratır:

 

(1) Kişi yönetim yetenekleri olduğuna inanır, yönetmeye heveslenir, ancak ikilik oluşturmasından ötürü atılır veya ayrılır. Sonra kurduğu derneğin; öncekinde şikayet ettikleri ile tamamen aynı olması veya hiç çalıştırılamayarak daha kötü hale gelmesi, şüphesiz bazı işaretler verir.

 

(2) Kişi ayrılır, liderliği ile bir kısım üyeleri de beraberinde götürür, yeni dernek kurar ve ilkler yaratır. Siz de vizyonsuzluğunuza ağlarsınız. Ağlamıyorsanız zaten henüz durumu kavrayamamış vizyonsuzluktasınız demektir, o zaman sorunlarınız daha derindir.

 

Devam edecek...

Erhan Us

A.D.1644 Marketing Group CEO

YORUMLAR

  • 0 Yorum