• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Erhan US

Erhan US


VIII. STK’LARDA ÜYE KAYBI VE ÇÖKÜŞ

29 Nisan 2019 - 16:28

'Sivil Toplumun Sorunları' Serisi - 8

 

Üye Kaybı

Benzer amaçlı STK’lardan üye kopmaları iki şekilde olur:

(1) yeni dernek kurulması veya

(2) ‘’O defterin’’ kapatılıp gidilmesi.

 

Birinci ihtimalde zaman zaman makam sevdası olabilir, ancak her iki durumda da kesin olarak giden üyelere aradığı şeyi verememişiz demektir. Bu noktada önemli olan şu, toplantılarda, bireysel veya dedikodu...

 

Hangi kanalla bize ulaşmış olursa olsun, bir iyileştirme çabasını dikkate aldık mı? Yönetici olarak yüzünüze karşı bir iyileştirme çabasını iletmemişlerse zaten ‘’samimi değil’’ der geçersiniz, kalsa yapılanmayı böleceği kesindir. Ancak bir konuda dedikodu dolaşıyorsa, başkaları da o konuyu kendi düşünmüş gibi benimseyip yayacağından, önüne geçmeniz şarttır.

Statüko

 

‘’O öyle olmaz’’cılarımız ihtiyaç fazlası. Gereğinden çok daha fazla var bu karakterlerden. Kendi döneminde düzgün bir etkinlik yapmamış veya yapamamış, belki sivil toplum kriteri bile olmayan, görev almaktan sıklıkla kaçınan ama her şeyi bildiği illüzyonu içinde esiyor gürlüyor...

 

Herkesin her şeyi ‘’bildiği’’ ve gerçekten bilen kimseye saygı duymadığı yalnız ve güzel ülkemizde bu kısma zaten aşinayız. Çoğu protokolde geçen dönem başkanı, mevcut başkandan sonra gelir, söz hakkı ve deneyimine binâen.

 

Başkanın dahî liderlik yeteneklerinin gelişmesi, kendi yönetim tarzını (henüz yoksa) oluşturması için; önceki yönetimlere mensup üyeler tarafından darlanmaması gerekir. İktidarı elinde tutmaya bayılan insanımız, bir koltuğa oturunca kendini sonsuza dek onun sahibi zanneder. Sadece sonraki yönetimlere değil, üyelere bile ‘’benim neden haberim yok, niye özel olarak çağırılmadım, hiç mi emeğim yok..vb.’’ fantastik talepler / serzenişlerde bulunur. Bu statükocu türün; operasyonel bir konuda haberdar edilmeleri halinde her fikre köstek oldukları da sık görülür.

Siz yeni fikirlerin neden tutmadığını düşünüyordunuz ki?

 

Eleştiri

Her yapılana söyleyecek sözü olup, gerçekten işe yarar bir fikir vermeyen üyelerin burada ne işi var diye düşünürüz sıklıkla, ama onların giriş kararını çoooook önceki yönetimler bir şekilde vermiştir. Hatta dernek içi kendi oligarşilerini oluşturup, çizgilerine uymayan yeni başkanları baskı altına aldıkları da vakidir. Onlar ki biri A yapsa ‘’Neden B değil, B yapsa neden A değil’’ diyenlerdir.

Evlerden uzak...

 

Entrika

Yalan, yağcılık ve manipülasyon dinamikleriyle oluşmuş biz dernek için ancak üzülünebilir. Artık nifak tohumlarının havada uçuştuğu çoğu diğer STK gibisinizdir.

 

Kuyu kazma, fikir çalma, emeğe haksızlık, kendini öne atma, iftira, beyin yıkama, gelecek vaat edenlerin önünü kesme gibi resmen bir şer odağı oldunuz.

 

Umarım ayakta kalırsınız. Tabii buna değiyorsa...

 

Devam edecek...

Erhan Us

Skal Roma Üyesi 

Turizmin Geleceği Platformu Onur Üyesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum