Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Gurme RAKUN

Gurme RAKUN


MİS GİBİ ÇORBALAR, MİS GİBİ YEMEKLER: MİS Bİ’ÇORBA ÇANKAYA

14 Aralık 2017 - 12:48

Dünya bir yana, Türk mutfağı bir yana derim hep… Çorbalar, sulu yemekler, etli yemekler, dolmalar, pilavlar... Bu toprakların yemek kültürü daima zengin oldu. Bugün özellikle büyükşehirlerde asıl mesele, bu mutfağı en başarılı şekilde sunabilen yerleri, ustaları keşfetmekte.

 

Geçtiğimiz günlerde Ankara Yıldız (Çankaya) semtinde bir öğlen yemeği yedim. Mis Bi’ Çorba Çankaya şubesi, bundan 6 ay önce açılmış. 150 kişilik bir restoran. İki katlı, açık mutfaklı, çocuk oyun alanı da olan ferah, pırıl pırıl bir mekan. Sahipleri de öyle… Ulaş bey ve eşi Seda hanım güler yüzleri ve enerjileriyle buraya ayrı bir ruh katmışlar.

 

İki yıl önce açılan Batıkent’teki merkezlerinde olduğu gibi burada da 10 çeşit çorba her gün taze taze sunuluyor. Hepsi farklı kazanlarda hazırlanıyor. Bu ne demek? Bir çok mekanda kelle, ayak, paça, işkembe gibi çorbalar için tek bir su hazırlanıp, istenilen malzemeler sonradan eklenir. Burada her biri ayrı ayrı pişiriliyor. Neler mi var, sayayım: Mercimek, ezogelin, işkembe, tuzlama, bamya çorbası, dil paça, ayak paça, kuzu kelle paça, dana kelle paça, tavuk suyu çorba… Benim gibi, kelle paça türü çorbalara bir türlü alışamayan biriyseniz burada damağınızın tadı değişecek. Tek sorun şu ki, sonra başka yerde yemekte zorlanabilirsiniz.

 

Mis Bi’Çorba her gün 24 saat açık. Çorbalar dışında, Türk ve Osmanlı mutfağının nefis yemeklerini de bulabiliyorsunuz. Yemekler bu şubeye özel. Ama bu lezzetler için gündüz saatlerini tercih edin diyorum. Çünkü akşama doğru azalıyor yemekler. Sonra ızgaralar ağırlık kazanıyor. Çorbalar her saat var zaten.  Özellikle öğle saatlerinde civarda çalışanlar, elçilik ve yabancı kurumların mensupları da burayı tercih ediyor. Nohut yahni, biber, soğan ve al biber dolma, kuru fasulye, zeytinyağlı taze fasulye, Osmanlı ıspanak, kuzu haşlama, püreli tas kebap, zeytinyağlı pırasa, dana rosto, İzmir köfte, saç kavurma, Arnavut ciğer, yaprak sarma, kuzu tandır, tantuni… diye uzayıp gidiyor seçenekler…

 

Aslında menünün tamamı çok daha zengin. Ama her gün taze yemek çıkarıyorlar ve bunu zeytinyağlı ve etli olarak toplam 20 çeşit civarında tutuyorlar. Ramazan Usta İstanbul’da uzun yıllar Türk ve saray mutfağı üzerine çalışmış. Benim de bayıldığım Osmanlı yemeklerinden lokum sarma, Osmanlı bohça, saray kebap, sultan kebabı, siyah erik, kayısı üzüm gibi kuru meyvelerle tatlanan kuzu etli mutancana, vezir kebabı,  sultaniye gibi birçok çeşidi burada hazırlıyor.

 

Izgaralarda kuzu pirzola, İnegöl köfte, tavuk ızgara… sunuluyor. Ayrıca beyin salata, kelle ve dil söğüş de var.

Bunca seçeneğin arasından ilk önce bir bamya çorba istedim. Sonra püreli misket köfteyi tattım. Uzun zamandır tavuk eti tercih etmememe karşın burada tavuk kalça, mantar ve soya sosu ile hazırlanan soteyi de denedim. Hepsinin lezzeti, kıvamı gayet yerindeydi. Belki mantarlar biraz daha küçük doğranabilir o kadar… Beef Strogonof favori yemeklerimdendir. Her yerde karşınıza çıkmaz, yapımı kolay gibi görünse de herkes beceremez. Burada yediğimi çok beğendim. Kaburga güveçse cidden şahane pişmişti. Eti önce kavurup sonra güveçte fırına veriyorlarmış. Püreli tas kebap da lezizdi. Tüm etler iyi seçilmiş ve ustalıkla pişirilmiş. Sebzeler ve salatalarda kullanılan yeşillikler de en tazesinden ve iyisinden…

 

1-2 gün önceden sipariş verilirse istenilen özel yemekleri de çıkarabiliyorlarmış. Bu da güzel bir alternatif bence.

 

Tatlılara gelirsek; ayva ve kabak tatlıları, trileçe, güllaç ve komposto gibi seçenekler var. Ama hepsi bir yana Ramazan Usta’nın ‘sütlaç’ı bir yana… Güveç kaplarda sunuluyor. Sır gibi sakladığı tarifi sayesinde muhteşem bir tatlı olmuş bence. İnanılmaz hafif, şekeri, pirinci, sütü, kıvamı her şeyi ayarında.

 

Türk mutfağı çok yönlü beslenmeye uygun, hem sağlıklı hem de lezzetli bir mutfak. Mis Bi’Çorba bu yemeklerin hakkını fazlasıyla veriyor. Bazen, benim geçen akşamüzeri de yaptığım gibi bir çorba içmek için, bazen sıcacık nefis yemekler yemek için, bazen de o müthiş sütlaç için yolunuzu buraya mutlaka düşürün…

 

Fiyatlar gayet makul…

 

Hilal Mahallesi, Hollanda Cad. No:9 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 438 00 48

YORUMLAR

  • 0 Yorum