Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Hazal ORTA

Hazal ORTA


ALMANLAR HAZIR! REKOR GELİR Mİ?

23 Mayıs 2018 - 18:28

Türkiye’de turizm sektörü eski parlak günlerine doğru adım adım ilerliyor. Kaybettiği turist potansiyelini geri kazanan sektörde ilk dört ay yaşananlar, kalan sekiz ayın ipuçlarını veriyor.

 

Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden biri olan Alman TUI, Nisan ayının sonu itibariyle Alman vatandaşlarının seyahat planlarının bir kısmını bizlerle paylaştı.

TUI’nin verilerine göre Alman seyahat acentelerinin yaz satışları nisan sonu ile birlikte yüzde 10 yükselirken, online satışlarda bu oran yüzde 44’leri gördü. Alman turistlerin tatil planlarında tahmin ettiğiniz gibi Türkiye ilk sırada yer alıyor. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda, Avrupalı bir turist için, Türkiye’deki tesislerin hizmet ve kalite dengesinin yanında fiyat olarak da uygun olması ülkemizi öne çıkarıyor diyebiliriz.

 

Almanların tatil için kolları sıvaması, benim de aklıma Türk turizminin bu pastadan alacağı payı getirdi. Yılın başında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, düzenlenen fuarlarda yabancı tur operatörlerinin aldığı Türkiye rezervasyonlarının yüzde 70 oranında doluluğa eriştiğini ve turizm sektörünün 2018 yılını rekor ile kapatacağını söylemişti. Şimdi, yılın ilk dört ayındaki verilere bakarak yaz aylarında yaşanacakların resmini çizmeye çalışalım.

 

 

2018 yılının TÜİK tarafından yayınlanmış ilk çeyrek raporuna göz gezdirdiğimizde, turizm gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında arttığını görüyoruz. 2017 yılının ilk çeyreğinde 3 milyar 369 milyon dolar olarak kaydedilen gelirler, bu yıl 4 milyar 425 milyon dolar seviyesinde seyretti.

 

Verilere göre, son zamanlarda sürekli yükseliş eğiliminde olan euro ve dolar kurunun hem yurt dışına seyahat etmek isteyen Türkleri hem de Türkiye’ye gelecek olan yabancı turistlere çok fazla etki etmediğini görüyoruz. Burada kısaca bir geçmişe gidip hafıza tazelemek gerekiyor.

 

2015 depremi ve etkileri

2015 yılının sonlarına doğru Rus hükümeti ile yaşadığımız kriz ile ilk olarak önemli bir Rus turist kaybı yaşamış ardından Avrupalı turistlerin özellikle güvenlik sebepleri nedeniyle Türkiye’yi tercih listesinden çıkarması ile turizm sektörü büyük bir çıkmaza girmişti. 2016 ile birlikte yaşanan kayıplar yüzünden bazı oteller kepenklerini bile açamadan sezonu kapattı. 2017 yılında Türk ve Rus hükümetinin ilişkileri düzeltmeye başlamasının ardından turizm sektörü de yaralarını sarmaya başladı. İlk etapta kaybettiği Rus turisti yavaş yavaş kazanmaya başlayan sektör, ülkede nispeten oluşan güvenlik ortamıyla Avrupalı turistlerin de ilgi odağına tekrar oturmayı başardı.

 

Ne de olsa uygun fiyatlı, 5 yıldızlı otel tatilinin ilk adresi her zaman Türkiye.

 

Geçen yılın ilk dört aylık döneminde ülkemize gelen yabancı turist kişi başına 637 dolar harcama yapıyordu. Geçen yıla göre kurların artmasına karşılık, yabancı turistin bu yılki harcaması ortalama 682 dolar olarak dikkat çekiyor.

 

Türk turist vazgeçmiyor

Başta bahsettiğim gibi yurt dışını ziyaret eden Türk turist sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 arttı. Ocak-Nisan arasında 2 milyon 70 bin 524 Türk, yurt dışına seyahate gitti. Artan kurlar Türklerin seyahate çıkmasını engellemedi. Yurt dışını ziyaret eden Türk turist kişi başına, bu yıl, 521 dolar harcadı. Geçen yıl bu miktar 451 dolar seviyesindeydi.

 

Turizm, sektörde yaşanan 2015 depreminin yaralarını sarmaya başlarken karşısına yükselen dolar ve euro engeli çıktı. Ben bu yazıyı yazarken dolar 4,85 TL, euro ise 5,68 TL seviyesinde seyrediyor. Merkez Bankası bu yükselişe nasıl bir müdahale yapacak? 24 Haziran’da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından kurda durum ne olacak? Tüm bunlar turizm sektörüne ve sektör çalışanlarına nasıl yansıyacak? En önemlisi rekor gelecek mi? Merakla bekliyoruz.

Hazal ORTA

YORUMLAR

  • 0 Yorum