• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Hazal ORTA

Hazal ORTA


TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYAN SINIFTA KALIR!

06 Haziran 2018 - 15:21

Yakın zamanda UBER için çıkarılan karardan bile darbe yiyen turizm sektörü, ülkemizde çok daha farklı sorunlarla boğuşurken, dünya, turizmin geleceği ile ilgili pozitif çalışmalar yapmaya devam ediyor.

 

Daha önceki yazımda, ilerleyen yıllarda turizmi sarmalayacak üç teknolojik trendden bahsetmiştim. Eğer bu yazının öncesinde ona göz atmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz… 

http://www.turizmhabermerkezi.net/kose-yazisi/119/turizmde-teknoloji-ucgeni.html

 

Yeni yazımda sizlerle tüketicinin öğrendiği teknolojik davranışlarla, tatil alışkanlıklarında ne gibi değişiklikler beklediğini paylaşacağım.

 

Siz de kendi beklentilerinizi ya da bu beklentilerin sizinle uyuşup uyuşmadığını lütfen bizimle paylaşın.

 

Alman IT birliği Bitkom’un 1.012 tüketici ile yaptığı çalışma, bir otel odasının sunması gereken teknolojik konforu içeriyor. Aslında bu iyileştirmeler hemen hemen hepimizin mutlaka bir kez aklına gelmiş, Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek olmayan detaylar.

 

Örneğin, katılımcıların yüzde 28’i akıllı telefonlarını ya da ses tanıma sistemini kullanarak otel odasının ışık, sıcaklık ya da müzik sistemine müdahale edebilmeyi istiyor. Her dört katılımcıdan biri ise uzun check-in kuyruğundan şikayetçi ve check-inini dijital olarak tamamlamak istiyor. Burada hemen hatırlatalım, bazı oteller internet üzerinden check-in’e olanak sağlayacak şekilde sistemlerini iyileştirmiş durumda. Ancak, bunun genele yayılması gerekiyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 19’u oda kartı ya da anahtarıyla uğraşmak istemiyor ve akıllı telefonunu kullanarak oda kapısını açabilmek istiyor.

 

Kısaca incelediğimiz araştırmada yer alan tüm iyileştirmeler için gerekli teknolojiler, başka sektörlerde halihazırda kullanılmaya başlandı bile.

 

Otel işletmecilerinin tek yapması gereken yeni müşterileri cezbedebilmek ve verimliliği artırabilmek için yenilikçi bakış açısını biraz daha geliştirebilmek. Özellikle, genç tatilciler için bu detayların rezervasyon yapmak için belirleyici olduğu aşikâr.

 

Turizmde Y kuşağı etkisi

 

Bilindiği gibi 1981-2000 yılları arasında doğanlar Millennials yani Y Kuşağı olarak adlandırılıyor. Kendinden önce gelen X Kuşağı ile arasında önemli farklar olan Y Kuşağı şu yıllarda satınalmanın ortasına doğru ilerliyor. Y Kuşağı’nın tüketim tercihleri turizmde de önemli rol oynuyor.

 

Önümüzdeki yıllarda en büyük müşteri potansiyeli haline gelecek olan Y Kuşağı için otellerin şimdiden harekete geçmesi gerekiyor. Şimdilik yenilikçi olmadığı için çekici gelmeyen ve eski moda olarak görülen otellerin bunu aşması da yine kendi ellerinde. İstenenleri öngörüp çözümlere yatırım yapmayan işletmeler, ilerleyen zamanda yeni tüketici gereksinimlerine uyum sağlamakta zorlanacaktır.

 

Hazal ORTA

YORUMLAR

  • 0 Yorum