Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Hazal ORTA

Hazal ORTA


TURİZMDE TEKNOLOJİ ÜÇGENİ

17 Mayıs 2018 - 22:09

Türkiye’deki ilk internet bağlantısının geçmişi 1993 yılına dayansa da internetin evlerimize girmesi 1996 yılını buldu. İlk aşamada dial-up bir modeme uzanan ek telefon kablosuyla gerçekleştirdiğimiz ve oldukça sorunlu olan internet bağlantısı 2000’lere doğru yerini ADSL’e bıraktı.

 

İşte asıl değişim de o zaman başladı.

 

İlk önce günlük haberleri televizyonlar yerine artık internet üzerinden takip etmeye başladık, sonrasında ilkokul arkadaşlarımızı bulmamız çok zaman almadı. Televizyon izleme kültürümüz ve alışveriş yapma alışkanlıklarımız tamamıyla değişti.

 

Tüm bu teknolojik değişim ve gelişimler tabi ki turizm sektöründe de kendini göstermeye başladı.

 

Bugün bir seyahate, satın aldığınız bileti fiziksel olarak bastırmadan, yalnızca bir QR kod göstererek çıkmanız mümkün. Geçmişten günümüze baktığımızda hatrı sayılır bir değişim yaşansa da bu ileride yaşanacakların henüz ön gösterimi tadında.

 

Nisan 2018’de, 2018 Gelişen Teknoloji Raporu’nu yayınlayan Sabre Labs bize önümüzdeki on yılda seyahat etmeyi etkileyecek teknoloji eğimlerini açıkladı. Raporda öne çıkan üç ana alan oldukça dikkat çekici. Otomasyon, özgünlük ve blockchain önümüzdeki on yılda belki de sektörü yeniden şekillendirecek.

 

Şimdi bu üçlüyü kısaca inceleyelim ve bize ne anlattığına, anlatılanları nasıl okumamız gerektiğinize yakından bakalım…

 

Otomasyon

Tüm dünyada yükselen trend olan yapay zeka ve makina öğrenimi otomasyonu en az birkaç adım daha öne taşıyacak. Kişisel tercihleriniz ilerleyen zamanda makinalar tarafından çok daha net anlaşılabilecek ve sizin için kaçırılamayacak fırsatlar sunabilecek. Basit bir örnek vermek gerekirse, tatiliniz için gittiğiniz bir otel, farklı temas noktalarından sizinle ilgili topladığı verilerle sizin için bir dijital profil oluşturarak bir sonraki seyahatinizin daha konforlu ve verimli olması için kişiselleştirmeler yapabilecek. 

 

Özgünlük

Efsanevi İngiliz The Beatles grubunun üyelerinden John Lennon ve eşi Yoko Ono, evliliklerinin ardından, Mayıs 1969’da, Kanada’nın Montreal eyaletindeki Fairmont Queen Elizabeth Hotel’inin 1742 numaralı odasında dört gece konakladı. Konaklamaları sırasında evliliklerinin çok fazla ilgi çekeceğini tahmin eden çift bu ilgiyi pozitif bir fırsata çevirerek tüm dünyaya barış mesajı veren Bed-in-for-Peace ve Give Peace a Chance’i kaydetti. Aradan geçen yılların ardından, otel, teknolojinin avantajlarını kullanarak 1742 numaralı odayı her zaman canlı tutacak bir girişimde bulundu.

 

İlk olarak odanın tasarımını değiştiren otel, sanal gerçeklik gözlüğü yardımı ile artık yeni misafirlerini de 1969 Mayıs’ına götürebiliyor. Bu sürükleyici deneyim boyunca misafirler, Lennon'un kaydettiği telefon mesajlarından televizyondaki dönem videolarına, fotoğraflara ve kaldıkları süre içinde çifti ziyaret eden diğer ünlülere kadar tüm anlara tanıklık edebiliyor. Tüm bunları yaşayabilmek için Montreal’e kadar gitmenize bile gerek yok. Dünyanın bambaşka bir köşesinden rezervasyon yaptırarak, sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla bu deneyime ortak olabiliyorsunuz.

 

Turizm sektöründe, eğlence amaçlı seyahat edenler, genellikle özgün deneyimler sunan destinasyonları ve markaları tercih ediyor. Bu kimi zaman 60’lı yılların barış protestosunu yeniden canlandırmak ya da tamamen organik besinlerden oluşan bir kahvaltı sofrasına oturmak olarak karşımıza çıkıyor. İş seyahatlerinde de durum farklı değil.

 

Zaman içinde güçlenerek bir gelir kapısı haline gelen sosyal medya, kendi ünlülerini yarattı. Bu yaratılma evresinin temelinde de tabi ki özgünlük yatıyor. Her şeyin çabuk tüketildiği günümüzde özgün olabilmek ‘bu işlerde’ olayın çekirdeği. Turizm sektöründe de değişime ayak uydururken, özgün olabilen ve teknolojiyi hakkını vererek kullanabilenler ayakta kalacak ve önümüzdeki on yıla damga vuracak diyebiliriz.

 

Blockchain

Üç ana alan içinde şimdilik duyar duymaz kulağımıza diğer ikisi kadar yakın gelmeyen tek madde bu. Aslında Bitcoin’e aşina olsak da Bitcoin ile yakından ilişkisi olan Blockchain’e henüz uzağız. 2012 yılından beri kullanılan ve kimsenin kontrolünde olmayan dijital para birimi Bitcoin, bugüne kadar ayakta kaldıysa sebebi blockchain yani blok zinciri teknolojisidir. Bir blok zincirini, hesap defteri girişini ya da bir hesap hareketi kaydını temsil eden veri yapısı olarak tanımlayabiliriz. Her hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak adına dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda müdahale edemez. Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketlerinin güvenilir olduğu varsayılır.

 

Blok zinciri teknolojisinin yarattığı güven ortamı turizm sektöründe karşımıza seyahat konforu olarak çıkacak. Saklanan ve güvende olan bilgileriniz sayesinde pasaport ya da cüzdan taşımadan, yalnızca biletinizi alarak başka bir ülkeye gidebilirsiniz. Pasaport işlemleri sırasında harcayacağınız vakti gittiğiniz yerde kahvenizi yudumlarken değerlendirmek kulağa çok cazip geliyor.

 

İncelediğimiz bu üçlüden çıkaracağımız temel sonuç:

Geleceğin teknolojileri, geleceğin gezginlerini doğururken; geleceğin gezginleri de geleceğin teknolojilerini büyütüyor. Yeni nesil gezginler bilgiye daha kısa sürede erişip, işlemlerini sorunsuzca tamamlamak ve kendisine özel daha fazla teklif görmek istiyor.

 

Sabre Labs yöneticisi Philip Likens’ın da dediği gibi; en basit yolculuk bile çok miktarda veri üretiyor. Her bir yolcunun deneyimini iyileştirmek adına, bu verilerin toplanması, indekslenmesi ve anlaşılması tüm seyahat ekosisteminde gerçek inovasyonu yönlendirecek olan en önemli detay.

 

Önümüzdeki on yıl içinde yaşanacakları yakından takip ederek, Sabre Labs’in projeksiyonunda ne gibi revizyonlar yapılacağını göreceğiz.

 

 

Hazal ORTA

YORUMLAR

  • 0 Yorum