Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İbrahim İNAK

İbrahim İNAK


TÜRSAB’A SİHİRLİ DEĞNEK LAZIM!

21 Kasım 2019 - 08:11

Thomas Cook’un iflası ve sektörün etkilerine değinmek, söylenmiş, yazılmış o kadar makalenin, bakanlığın ve sektörün ilgili yetkililerinin yaptığı açıklamalara ilave yapmak yersiz zira sorunun kaynağı belli yapılacaklar belli. Thomas Cook haberlerinden dolayı zaten başımız döndü.

 

Biz bu arada TÜRSAB’ın yapacağı seçime bir göz atalım

 

‘TÜRSAB'da da Neler Oluyor’ başlıklı bir sürü haber görebilirsiniz web sitelerinde. Bu haberler geçtiğimiz son 4 yada 5 dönemdir var. Daha önceleri de var. Başaran Ulusoy zamanından kalanlar da dahil. Bu da demek oluyor ki; TÜRSAB öncelikle kendi içindeki sorunları dahi çözememişken sektörün sorunlarını çözmek istiyor. 

 

18 yıldır çözümlenemeyen o kadar çok ve büyük sakıntılar var ki; ya kurumu kapatıp yeniden bir oluşum yapmak lazım (böylesi çok daha kolay olur) ya da TÜRSAB’a sihirli bir değnek lazım. Çünkü bu sorunlar 1- 2 dönem içinde çözüleceğe pek benzemiyor kaanatimce.

 

TÜRSAB'da neler olup bittiğinden haberdar olmak sadece sektörün değil tüm Türk halkının hakkıdır. Çünkü TÜRSAB üstlendiği görevler nedeniyle halkın da tatil planlarını ilgilendiren kararlar almakta, uygulamalar yapmakta olan bir kurumdur. TÜRSAB sadece belli bir kesimin kurumu olmak dışına çıkmış halka hizmet yapan bir kurum haline gelmiştir ki dolayısıyla otelciyi, acentacıyı, tur operatörünü ilgilendirdiği kadar tatil yapan, yapmak isteyen halkıda ilgilendiriyor.

 

Şimdiye kadar bir çok sorunun çözülmesi gerekirdi. Siz Bu göreve gelmeden öceki sorunlar ne ise hala devam ediyor. Görünenler, yaşananlar ve icraa edilenlere bakıldığında bunu daha net anlıyoruz. “biz göreve geldiğimizde herkesle çalışırız” diyen bu ekip bir çok kişiyi işten çıkardı mesela. Daha dakika bir gol bir negatif bir uygulama idi. Öyle ya da böyle önceki dönem yetkililer iştirakçileriyle iş yapmış, siz “biz göreve geldik iştirakçileri tanımıyoruz, borçlarını da üstlenmiyoruz” dediniz. Çözüm bu mu olmalıydı bilemiyorum ama daha yapıcı alternatifleri muhakkak vardı. 

 

Bu tip kurumlara, kişisel menfaat gütmeyen, adamcılık yapmayan, küçük Veya büyük demeden her acentenin veya işlemenin derdine ortak olabilecek, iştirakçilerden rahatsızlık duyup kendi iştirakçilerini kurmayan bir ekip gelmeli. Önümüzde bir seçim olacak. Üyeler elbette yaşadığı sıkıntıları daha iyi bilenlerdir ve bunu seçimde gözardı etmeyecektir. Bizim  (yani benim gibi sektör menfaatini düşünen kişisel hesap gütmeyen) temennimiz artık bu kurum kendi içindeki yarışları, anlaşmazlıkları, çıkar kavgalarını bırakmasıdır. Bizim kimseyle kişisel bir sorunumuz olamaz, biz; kim iyi görev yaparsa onu alkışlarız. Geçen dönem seçimlerinde TÜRSAB çok karıştı görmek istemediğimiz tartışmalara hatta itiş-kakışmalara sahne oldu. Umarız ki bu sefer herkes aklı başında, sağduyulu ve saygılı bir şekilde bu yarışı bitirir.

 

Thomas Cook’un iflası sektörden çok TÜRSAB’ı ilgilendiren bir konu. Daha önce batan Türk acentelerini de örnek alarak bu olasılıkları hesaplayarak ciddi tedbirler alınmalı. En başta tatilciyi garantiye almak gerekiyor. Ödemelerin yapılacağı konusunda bizim Bakanlık ve İngiltere teminatlar verdiler. Er ya da geç ödenecek diye ümit ediyorum. Thomas Cook’un boşluğunu doldurmak zaman alacak deniyor bence öyle olmayacak. Hatta o kadar çabuk dolacak ki bu tartışmaları unutturacaktır. Örnekleri daha önceki dönemlerde var. Önemli olan paramızı alabilmemizdir. Bizi elbette etkileyecek ancak Tatilci ‘Thomas Cook battı ben tatile gitmiyorum demiyecektir.’ Alternatif bir şirket bulacak veya münferit  olarak yine tatilini yapacaktır.

 

TÜRSAB hakettiği saygınlığa kavuşmak için bir an önce iyi bir ekip çalışmasına ihtiyaç duymaktadır. 

İbrahim İnak

YORUMLAR

  • 0 Yorum