Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Kutlu TAMAY

Kutlu TAMAY


TAVOLO MIO

13 Haziran 2019 - 11:10

Türkiye’nin önde gelen Kardiyoloji Profesörlerinden Neyyir Tuncay EREN ve oğlu Chef Engin EREN tarafından Ankara Çayyolu’nda hizmete açılan şık restoran "Tavolo Mio"  İtalyanca'da "Benim Sofram" anlamına geliyor .

 

Bu ismi söyleyen herkesin kendi sofrası gibi görmesi için böyle bir isim konmuş.

 

Çünkü tüm misafirlerin samimi ve sıcak bir ortamda kendi evlerine geliyorlarmış rahatlığıyla gelmeleri istenmiş. İsmine rağmen menüleri tam olarak İtalyan değil. Akdeniz mutfağı ağırlıklı olmakla beraber hem ülkemizden sevilen tadları hem de dünya mutfağının güzel örneklerini barındırıyor. Geniş ve deneyimli bir mutfak ekipleri var. Bu nedenle keyifli ürünlerin ortaya koyulduğu dinamik bir menüleri mevcut.

 

Yapılan bazı çalışmalar restoran müşterilerinin daima aynı şeyleri menüde görmekten ziyade değişik şeyler denemekten daha çok hoşlandıklarını gösteriyor. Bu sebepten dolayı Tavolo Mio’nun mutfak ekibide sürekli arayış içerisinde. Devamlı yeni tatlar deniyor, onlara bazı tavolo dokunuşları ekleyip biraz daha kendi karakterlerini yansıtan yemekler oluşturmaya çalışıyorlar.

 

Tavolo Mio’ya özel iki adet çorbaları var. Birisi Fransız usulü Soğan çorbası, diğeri ise Balkabağı çorbası. Zengin bir meze ve zeytinyağlı yemek seçenekleri var. Mevsime göre enginar, kereviz, fasulye, kök ıspanak gibi zeytinyağlıların yanında fava, humus, tabule, ezme, sultan, çiğ köfte gibi mezeler de mevcut. Spesiyal ara sıcakları ise ‘’Yaprak Ciğer’’. Neyyir beyin söylediğine göre bazı müşteriler sadece yaprak ciğer yemek için geliyor. Diğer bir ilginç lezzet TAVOLO MANTI.  Hingel adıyla da bilinen Rusya’dan balkanlara bir çok ülkenin mutfağında bulunan büyük taneli bir mantı var. Onu revize edip ufak tefek içerik farklılıklar ekleyip Tavolo Mantı demişler…

Tavolo Burger diye lanse ettikleri ekmeğinden köftesine kendi ürünleri olan büyük bir hamburgerleri var. Salatalar arasında ‘’Tavolo Salata’’ öne çıkmakta. Kadayıfa sarılı kızarmış keçi peyniri, yeşillikler ve pancarla servis ediliyor.

 

Ana yemeklerden Kontrfile şiş,  Bonfile, Antrikot da çok başarılı yemekler arasında.. Bu ürünlerin etleri çok özel, marinasyonları da aynı şekilde. Balıklardan somon çok güzel..Tatlı çeşitlerinden ise İspanyanın Basque bölgesinden ilk defa ortaya çıkan son derece hafif ve lezzetli yanık cheesecake çok küçük değişikliklerle Engin Chef tarafından yapılıyor ve açıkçası bende gerçekten bayıldım bu tada…

 

Tavolo Mio nun konseptini ve dekorasyonunu planlarken uzun zamandır çayyolunda oturan insanlar olarak özellikle akşamları dışarıda zaman geçirirken gittikleri yerlerde bulamadığımız ya da görmek istediğimiz şeyleri dikkate aldıklarını belirtiyor Neyyir Hoca. Günün herhangi bir saatinde kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla oturup bir şeyler atıştırıp hoşça vakit geçireceğiniz bir mekan.. Ya da akşam yemek sonrası Lounge tarzı bir ortamda keyifli zaman geçirilebilir. Bu arada içecek menüsünde alkollü ve alkolsüz neredeyse tüm içecekler bulunmakla beraber asıl iddialı oldukları alan şaraplar. Ülkemizin son derece güzel, kaliteli, butik üretim olan, ödüllü ve dünya şaraplarıyla çok rahat rekabet eden şaraplarını menülerinde bulundurup tanıtıyor, tadım etkinlikleri düzenliyorlar.

Gastronomi konusunda sürekli çalışmaktalar ve bu konuda eğitimler bile veriyorlar. İlk eğitimlerini Uzakdoğu mutfağında temel Sushi Workshop’u ile yapmışlar, Ramazandan sonra ikinci Workshoplarını yapacaklar.

Bunun dışında öğle yemekleri için biraz daha değişik bir konseptleri var. Özellikle çevrede çok fazla işyeri olduğundan çalışanların sağlıklı ve kaliteli yemek yiyebilmeleri amacıyla bir taraftan zeytinyağlı sağlıklı yemek seçenekleri devam ederken diğer taraftan da Hünkar Beğendi’den, Tandıra, Eskişehir’in meşhur Balaban Kebabından, Girit Köfteye her gün değişik bir yemek öne çıkarılıp müşterilerin beğenisine sunmaktalar…

 

Kendilerini bu denli kaliteli, iyi planlanmış ve inovatif girişimlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

 

Kutlu TAMAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum