Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Melissa Ayça YILDIRAN

Melissa Ayça YILDIRAN


ÖNCE KENDİNİ SEV; HAYAT DA SENİ SEVSİN ...

20 Eylül 2017 - 22:29

Gautama Buddha’nın en önemli öğretilerinden biri: Kendini Sev!

Dünyadaki tüm gelenekler kendini sevmenin tam tersini, kendinden başkalarını sevmeyi, şefkat göstermeyi öğütler. Bu bilgi bilinçaltımıza sinsice yerleştirilir. Toplum tarafından oluşturulmuş kalıplara göre hareket etmemiz ve birçok özveride bulunmamız beklenir.

 

Dolayısıyla kendimizi hiç istemediğimiz rolleri oynarken buluruz, böyle olunca da aslında tercih ettiğimizden farklı bir yaşam deneyimlemeye zorlanıyoruz.

Böylesine bir yaşam bizi her geçen gün kendimizden uzaklaştırıyor. Kendini değersiz, huzursuz ve mutsuz hisseden depresif insanlara dönüşüyoruz. Tatmin olmadığımız için mutluluğu dışarıda, bir başkasında veya bambaşka yollarda aramaya yöneliyoruz. Oysa bu mümkün değil.

Kendini sevmeyen insan özünde mutluluğu barındıramaz. Zaten sevmeyi Özünden beceremez. Nasıl paylaşabilsin ki!

 

Kendini seversen, hayat da seni sever...

 

Kendini seven insan bencil olarak tanımlanır ve bence bencil olmak aslında iyidir. Çünkü bencil olmak kelime anlamı ile hayatın merkezinde kendini bulundurmaktır. Kendini sevmeyen insanın hayatının merkezinde kendinin dışında bir başkası vardır ve maalesef yaşamı koşullu olarak devam etmektedir. Hayatının merkezine koyduğu kişiye bağlıdır, o kişi ortadan yok olduğunda hayatı da yok olacaktır.

 

Bir düşün, bencillik dünyadaki en kötü huy ise neden uçaklarda beklenmedik bir durum halinde tavandan sarkan oksijen maskesini önce senin takman isteniyor? Neden önce çocuğuna değil?

 

(Bir okurum bu örneğimi anlamamış. Nedeni tam olarak en sevdiklerine hayatında olan değerli insanlara daha faydalı olabilmen. O yüzden öncelikle oksijen maskesini senin takman önerilir. Sen iyi olmalısın ki, hayatındaki diğer değerli insanlara yardımcı olabilesin.) Hayatının merkezinde daima kendini bulundur. Senin güçlü olman demek hayatındaki sevdiğin tüm insanlara da faydalı olabilmen demek.

 

Kendine odaklı insan mutluluğunu arar. Aslında işin en güzel kısmı da budur çünkü sen mutluluk peşinde koştukça başkalarının hayatlarına da renk katarsın ve mutluluk bulaşıcıdır.

Önce kendini tanı ve kendini olduğun gibi, kendine katarak, değer vererek sev!

 

Melissa Ayça Yıldıran

 

*Kaynak olarak Melissa Ayça Yıldıran’ın “Dikkat Kaygan Zemin” kitabından alıntılar yapılmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum