• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Mustafa KURT

Mustafa KURT


KONAKLAMA TESİSLERİNDE ÖN BÜRO

11 Ekim 2018 - 15:18

Seyahat edenler konakladığı tesiste rahatlık, emniyet, uygun fiyat, güler yüz, iyi ve kaliteli hizmet verilmesini ister.

 

Hizmetin kalitesini o tesiste çalışan personelin kalitesine ve başarısına bağlar.

 

Konaklama işletmelerinde çalışan personelin otel organizasyonu, çalışma düzeni ön büro hizmetleri, müşteri ilişkileri gibi konularla ilgili temel esasları kavrayarak gerekli belgeleri ve kayıtları yapacak bilgi ve beceriye sahibi olması gerekmektedir.

 

Konaklama işletmelerinde sunulan hizmetin ölçüsü tesisin fiziki yapısına ve çalışan personelin eğitim bilgi ve becerilerine bağlıdır. Turizm otel işletme tesislerinde kapıdan ilk görünen yer ön büro birimleri ve personelidir. Bunun nedeni ön büro tesisin kontrol merkezi olmasıdır, ve 24 saat boyunca müşteri isteklerinin ele alındığı ve gereken hizmetin verildiği yerdir.

 

Ayrıca misafirlere oda satışının yapıldığı, kayıtlarının ve hesaplarının tutulduğu, misafirlere çeşitli danışmanlık hizmetlerinin verildiği misafir ile işletme arasında ana ilişki noktasıdır. (biz turizmciler kapımızdan girene müşterimi değil, misafirimiz gözü ile bakar ve ilgileniriz) Misafirlerimizin işletme ile ilgili ilk ilk izlenimlerini ön büroda edinirler.

 

Ön büro misafir ile işletme arasında bağ kuran misafir ile otel personelinin ilk ve son temas noktasıdır.

 

Ön büro departmanı misafirle en fazla karşılaşan ve iletişim kuran departmandır. Ön büro yönetim şekli; ön büro müdürü, önbüro müdür yardımcısı, rezervasyon sorumlusu, resepsiyon görevlileri, danışma, bellboy, güvenlik personelinden oluşur. Ön büronun hizmet sunma şekli sınırsızdır. Otel işletmesinin büyüklüğü ne olursa olsun ön büronun görevleri oldukça fazladır.

 

Ön büro personeli tam donanımlı olmalıdır. Otel işletme birimlerinin tümü ile ilişkili çalıştıklarından dolayı tüm birimleri çok iyi tanımaları gerekmektedir. Ön büronun ilişkili olduğu birimlere bakıldığında işletmenin tümünü kapsadığını görüyoruz. Ancak günümüzde maalesef bir çok tesis yetişmiş, nitelikli personel bulma noktasında sıkınt yaşıyor. 

 

Ön büro otel işletmelerinin en önemli can damarlarından biridir. 

Devam edecek...

 

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Kurt 

Ramada İstanbul Taksim Otel

YORUMLAR

  • 0 Yorum