• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Mustafa KURT

Mustafa KURT


KONAKLAMA TESİSLERİNDE PAZARLAMA DEPARTMANI VE ÖNEMİ

18 Kasım 2018 - 22:02

Hedef alınan pazara göre oteli potansiyel seyahat acentası ve turizm şirketlerine tanıtmak, potansiyel misafirleri otele kazandırmak çok önemlidir.

 

Verilmesi planlanan hizmetlerin karşılığında alınması gerekli ücretin belirlenmesinde rakip otellerin ve içinde bulunulan dönemde göz önünde bulundurularak fiyat politikası belirlemek pazarlama departmanı için olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca internet veya medya ile ilişkileri geliştirerek tesisin (işletmenin) güzel ve doğru tanıtımını yapmak özellikle bireysel misafirleri otele çekmek için gereklidir.

 

Peki ama tesisimiz için satış ve pazarlama departmanında çalışan personelin görevleri ne olmalı, eğitim durumu gözönünde bulundurulmalı mı, kriterler Nasıl Olmalı?

 

Satış ve pazarlamada çalışan personel, prezentabl, yabancı dil bilen ve mümkünse bu dalda (turizm ve otelcilik eğitimi almış) olması oteli dışarıya karşı temsil etmesi açısından çok önemlidir. Peki satış ve pazarlama departmanının konaklama tesilerinde hangi departmanlarla nasıl iş ilişkileri vardır?

 

Bu departmanın en çok irtibatlı olduğu bölüm tartışmasız önbürodur. Daha sonrasında ise muhasebe departmanı ile kontak halinde olduğunu söyleyebiliriz. Şunu söylemeden geçemeyeceğim konaklama tesislerinde her departmanın oldukça önemli olduğu gibi hepsi birbirinin tamamlayıcısıdır.

 

Biri olmadığında ya da herhangi bir departmanda kopukluk yaşandığı tesisinizde tüm hizmetler aksayabilir durma noktasına gelebilir.

 

Satış ve pazarlama departmanı zincir veya büyük otellerde otel genel müdürlerine bağlı olup, satış müdürü veya direktörü tarafından hizmet verilir. Daha küçük otellerde ise ( butik otel v. s.) direk patrona bağlıdır.

 

Satış ve Pazarlama Departmanı cost yapar mı sorusu sıkça karşılaştığımız sorulardan bir tanesi. Acentaya, gruplara veya misafirlere fiyat belirlerken, oda satışı yaparken odanın bir gecelik maliyetini gözönünde bulundurmak zorundadır. Tesisin Cost Controlörü ile irtibat halinde olması kaçınılmazdır. Ayrıca döneme ve rakiplere göre de fiyat belirler. Toplantı, düğünde, yerel organizasyonu arda kişi başı maliyet hesapları yapılarak otel costundan veya F&B yöneticisinden yardım alınır.

 

Devam edeccek...

 

Mustafa Kurt 

Ramada İstanbul Taksim Otel

YORUMLAR

  • 0 Yorum