• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Mustafa KURT

Mustafa KURT


KONAKLAMA TESİSLERİNDE TEKNİK SERVİS

01 Kasım 2018 - 19:59

Teknik bölüm otelin çalışır halde tutulması açısından temel departmanlardan biridir.

 

Büyük kapasiteli otellerin teknik bölümünün başında bir şef mühendis (Müdür) ve ona bağlı mühendis ve teknisyenler çalışmaktadır. Otelde 24 saat teknik sorumlu bulundurmak zorundadır.

 

Nedenine gelince....

 

Teknik servis departmanı tesisteki arızaları en kısa zamanda gideren, cihazların işletimini yüksek performansta yapan olası problemlerin önüne geçmek için periyodik bakımları zamanında uygulayan, büyük maddi ve manevi kayıpları önlemek adına cihazların sigorta işlemlerini yaptıran, yasal zorunluklar kapsamında cihazların testlerini belirli periyotlarla yenileyen, enerji tasarrufunu dikkate alan, ekonomik kriterleri göz önüne alarak işlerini organize eden, personelini mesleki lisansa sahip kişilerden seçen, konaklama tesislerinin olmazsa olmazları arasındadır.

 

Buna göre çalışma programı yapılır. Konaklama tesislerinde teknik bölüm müşteri memnuniyeti açısından çok kritik bir noktadadır. Müşterilerle genelde yüz yüze gelmemelerine rağmen sistemin işleyişine sürekli katkıları vardır.

 

Düşünsenize modern bir otelde sıcak sular akmıyor, klimalar ve ısıtma sistemleri çalışmıyorsa konuklara sunulan hizmetler aksayacak belki de hizmet duracaktır.

 

Bu nedenden teknik bölüm otel içinde önemli sorumluluklar taşımaktadır.

 

Teknik bölümün görevi otelin temelinden itibaren başlar faaliyet sona erene dek sürer.

 

Birinci bölümde bahsettiğim gibi otel 24 saat çalışan bir yeridir. Müşterilerine 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verir. Bu süre içinde belirli zaman aralıklarında çalıştırılması gereken tüm makina ve tesisat ya teknik personele ya da çamaşırhane, mutfak gibi önem arz eden yerlerde o işle ilgili personel tarafından çalıştırılır.

 

Ancak teknik alt yapı 24 saat boyunca devamlı çalıştığından teknik personel 24 saat vardiyalı olarak görev yapar.

 

Emek ve yüreklerine sağlık, başarılar dilerim.

 

Mustafa Kurt

Ramada İstanbul Taksim Otel

YORUMLAR

  • 0 Yorum