Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Mustafa KURT

Mustafa KURT


TURİZM SEKTÖRÜNDE MUTFAK VE RESTORAN ÇALIŞANLARININ YERİ VE ÖNEMİ

26 Eylül 2018 - 20:01

Tüm sektörlerde  olduğu gibi turizmde de mutfak, yemek üretiminin gerçekleştirildiği bölümdür. Mutfağın turizm sektöründe en önemli olduğu yer konaklama işletmeleridir. Konaklama işletmelerinde diğer hizmetlerin yanında yiyecek içecek hizmetleri de sunulmaktadır.

 

Bu hizmetleri belirli karlar elde etmek amacıyla sunarlar. Turizmde yiyecek içecek hizmetleri başta mutfak, restoran ve bar gibi bölümlerle sağlanmaktadır. İnsanlar gerek işleri için gerekse tatil amaçlı seyahat ederler. Bu seyahatler geçici olarak yer değiştirmektir.

 

Yurtiçi ve yurtdışında  seyahat eden insanların birinci olarak ihtiyaçlarının başında konaklama gelmektedir. Bunun yanısıra insanlar yeme-içme olanaklarının da kendilerine sunulmasını isterler. İşte tam da bu noktada konaklama işletmelerinde mutfağın ve servisin önemi ön plana çıkmaktadır.

 

İşletmelerde konukların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayan mutfak aynı zamanda onların sağlıklarıyla da yakından ilgilidir. Mutfaklarda yapılan yemeklerin sağlıklı ve hijyen olmamasından dolayı herhangi bir hastalık yada zehirlenme durumunda telafisi güç olabilecek koşulların doğmasına neden olabilir.

 

Bu nedenden dolayı mutfak turizm açısından çok önem taşımakta olup hijyen başta olmak üzere ürünün kalitesine, yemeğin sağlıklı ve damak zevkine uygun bir şekilde hazırlanıp, başta yemeğin özelliklerine, daha sonra tesisin özellikleri ve misafir portföyüne göre sunulması çok büyük önem taşıkmaktadır.

 

Mutfak çalışanlarının kaliteye, hijyene önem verdiği kadar kişisel bakımlarına verdikleri önem ve güler yüzlü olmaları da önemlidir. Tabi ki mutfakta hazırlanan ürünlerin servisi noktasında da en ince detaylar bile büyük önem arz etmektedir. Mutfak istediği kadar çaba sarf etsin, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünsün, eğer servis personeliniz yeterli bilgi, birikim ve mesleki beceriye sahip değilse, dünyanın bir numaralı tesisi bile olsanız misafiriniz gözünde hiç sinizdir.

 

Bir önceki yazımda Housekepingleri otel çalışanları arasında gizli kahramanlar olarak adlandırmıştım. Bir o kadar daha gizli kahramanlar da stewardlardır. Tam bir emek insanlarıdır. Mutfak içerisinde en ağır ve en çok iş yükü ile çalışanlar da stewardlar yani bulaşıkcılardır.

 

Tüm mutfak , lobi bar ve restoran çalışanlarına işlerinde başarılar diliyorum.

 

Devam edecek...

 

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Kurt

Ramada İstanbul Taksim Otel

YORUMLAR

  • 0 Yorum