• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nejat TÜRER

Nejat TÜRER


ACENTALAR HAKLI PEKİ YA OTELLER ?

01 Nisan 2017 - 11:05

Acentacı lar kendilerince haklarını korunulur bu Booking com olayında. Haklılar mı haklılar kendilerince. Yasa da onlara hak veriyor. Bu arada onca Otelcinin ekmeği kesilmiş kimin umrumda. Para bana gelsin gerisine boşver. Evet adamlar haksız rekabet yapıyor, vergi ödemiyor, acentalarımızı mağdur ediyor, Türkiye'nin parası dışarı kaçıyor. Engellenmesin mi?  Diyerek Booking olayında TÜRSAB'a hak verilebilir. Peki bütün bunlar bizim açıklarımızdan, uygulamalarımızdan, yasalarımızdan dolayı olmuyor mu? Bu açıklarında kapatılması gerekmiyor mu?

 

Haksız rekabet konusunda şöyle düşünsek ne sonuç çıkartıyor oluruz?


Piyasa da onlarca inşaat şirketi kendi menkullerini kendi satış ofisleri vasıtasıyla pazarlama yaparak satıyor. Şimdi emlakçılar odası konut pazarlama işi bizim işimiz inşaatcıların değil. Şirketler bu pazarlama işinde vergi kaybına sebeb olmaktadır lar.Haksız rekabet söz konusu diye ortaya çıksalar sonuç ne olur sizce? 


Bu arada otel odası pazarlama işinde biz rant kaybediyoruz diyen acentaların hiç bir kazancı olmayacakmış. Bir dedikodu ya göre. Bu dedikodu şöyle, bir medya patronu ile üst düzey siyasetçii oğlu bu rantı elde etmek için bir oluşum kurmuşlar hatta bu oluşumun tanıtımını bile yapmışlar. Bütün bu olay bunun için miş. Türsab dakiler de kendi konumları zarar görmesin diye bu birliğin gücü ne bu oluşuma vermişler. 


Tabii bu yazdıklarım tamamen dedikodu, söylenti.Aslı astarı olmayabilir. Ortada hiç bir kanıt yok.Yaşayıp göreceğiz ateşin olmadığı yerde duman olup olmadığını. 
 

Dedikoduları bir kenara bırakıp dedikodu ile iş yürütmeyelim de. Booking com olayında  mesleki birliğin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Birlik olmak güçlü olmaktır. İspatlandı.

 
Otelcilerin konaklamacıların  böyle bir ciddi birlikte lik oluşturmaları gerekiyor. Var olan bir meslek birliğinde her türlü bölünmeyi bir kenara bırakıp birleşip güçlü bir şekilde kenetlenmesi gerekmekte. Bu birlikte daha enerjik daha gerçekçi daha agresif  olmak zorunda ve bu birlikle beraber meslek içersinde etik kurallar ve yaptırımlar uygulanmalı. Örneğin hiç bir otelci ön ödeme almadan rezervasyon kabul etmemeli acentalardan. Eden otelci de cezalandırılmalı bu birlik tarafından.

 

Sözün Özü : Haklarını korudular

 

Bence ...

YORUMLAR

  • 0 Yorum