• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nejat TÜRER

Nejat TÜRER


İŞSİZ OTELCİLERE SAĞLIK SEKTÖRÜ SAHİP ÇIKSIN !!!

15 Ekim 2017 - 12:55

Turizme gönül vermiş, bu konuda eğitim almış, bu sektöre yıllarını vermiş olanlar sadece turizm sektöründe mi çalışmalılar. Edinilen sektörel bilgi ve tecrübe başka alanlarda da kullanılamaz mı? Elbette kullanılır.

 

Hatta diğer sektörlerin özellikle turizmin beyaz yakalılarını arayıp bulması gerekmektedir.

 

Örneğin sağlık sektörü.

 

Sağlık ve Turizm Bakanlıkları işbirliği protokolü imzaladığı bu günlerde...Gerek kamu gerekse özel hastaneler idari kadrolarına beyaz yakalı turizm / otelcileri almalıdır. Hastane başhekim tarafından yönetilir. Tıp eğitimi alan birinin bu konuda yöneticilik yapması doğal ve mantıklı ancak, bu başhekim alt kadrosuna yardımcı olarak Otel tecrübesi olan bir hizmet erbabını mutlaka dahil etmelidir. Hastane karlılığı ve başarısı için böyle bir durum fayda sağlayacaktır.

 

Kadrosu tıp konusunda başarılı doktorlardan oluşan hastaneler talep görecektir. Taleplere verilen hizmetin kalitesi de başarıyı arttıracak ve devamlılığını sağlayacaktır. Bu aşikar. Başhekim tıp konusunda değerli hekimleri ile ne kadar başarılı olursa olsun, hastane işletmesinin de bir maliyet konusu vardır. Bu maliyetleri minimumda tutmak, yapılan tıp harici hizmetlerin kalitesi ve devamlılığı konusunda bu otel yöneticisi işletmeye faydalı olacaktır.

 

Başhekim kendi konusunda başarılı ve meşhur olabilir ancak hizmet maliyetleri konusunda bir otel yöneticisi kadar bilgi sahibi olamaz. Hastane için alımı yapılan temizlik kimyasalları konusunda bile bir otelci arkadaş faydalı olacak ve maliyetin minimuma düşmesini sağlayacaktır. Çarşaf kaç iplik olmalıdır, kaç yıkamaya dayanıklı, çekme oranı ile ölçüleri ne olmalıdır. Perde nasıl yıkanmalı ve hizmet personeli nasıl sevk ve idare edilmeli, hangi malzemeyi hangi miktarlarda kullanmalıdır ve daha birçok benzeri konuda organize olmak ve uygulama yapmak ancak bir otel tecrübesi olan yönetici ile mümkündür…

 

 

Mutfak ise apayrı bir sorundur genel yönetim için ve bunu da bir otel yöneticisi çözecektir. Bütün bunları taşeron firmalar hallediyor olabilir ama bu firmaların işi doğru yapıp yapmadığı, olması gerektiği gibi mi, gerektiğinden az mı çok mu gibi konularda yine bir otelci başarılı olacaktır...

 

Doğru hizmet, minimum maliyet başarılı sonuçlar hastanenin başarısına sebep olacaktır. Az maliyetli ve başarılı bir hastane yönetimi için sağlık sektörü mutlaka Otel tecrübesi olan turizmin beyaz yakalılarını kadrosuna dahil etmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum