• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nejat TÜRER

Nejat TÜRER


OTELİ NE DOLDURUR; MÜDÜR MÜ ? HİZMET Mİ ?

14 Temmuz 2016 - 23:29

Otellerimizin ve turizmimiz’in geldiği nokta hepimizce biliniyor. Bazı dertler zaten kangren gibi yıllardır var olanlar. Bu durum da ah vah battık söylemlerimizin yerini ayağa kalkabilmemizin formül arayışları almalıdır.. Bu durumda Otel içi tam bir birlik sağlanmalı bir afet yaşıyormuşcasına beraberlik sağlanmalı.

Biz Otel çalışanları Otellerimizi kaybedersek ekmeğimizi, işimizi kaybederiz. Herkes üzerine düşenden çok daha fazla fedakarlık yapmak zorunda. Bu fedakarlık bilgi, iş gücü, fikir üretimi, proje yönetimi, hedefe yönelme gibi her konuda olmalı bu benim veya departmanımın işi değil dememeli, adam sendecilik bırakılmalı.

İyi yönetici iyi müdür böyle anlarda kendini belli eder  ve yepyeni düşünce ve projeler üretilmesi hayata geçirilmelidir. Bunlarda başarılı olabilmek için tüm ekip bir olmalı hedef birliği gerçekleşmeli. Unutmayın Otel patronların olabilir ama hizmet ve iş biz çalışanlarındır. Otel satmaz hizmetin kalitesidir aslında satılan..

Neler yapılabilir peki? Fiyat düşürmek çözüm mü? Nereye kadar ? Özellik ile şehir otellerimizde sadece prestij anlamında tutulan hep kambur gibi gördüğümüz kısımlar canlandırmalı. Bu bölümler sunulmalı. Kime sunacağız turist yokki diyeceksiniz ancak sağlık, iş eğitim aile gibi bir sürü insan tatil tur amacı dışında konaklama almak durumunda. İşte bunlara kalitemizi hizmetimizi aktivitemizi düzgün sunar isek bu konaklamalar ile turis talebi de canlanır.  İç pazara salonlarımızı restaurantlarımızı saunaları, havuzları sunarsak, prestij ve reklam getirisi olabilecek organizasyonlarda yer alırsak otel canlanır. Çalışanlardaki bezginlik kalkar, eylemciler yerini hedefe kilitlenme alır vs vs..

Yaşayan otele talep olur. Ayrıca bölge otelleri yönetiminde de birlik sağlanmalı. Fiyat düşürerek rekabet yerine hizmet ve sunulan aktiviteler ile rekabet edilmeli.. Bölge Otel yönetimleri ile yatay bütünleşme dediğimiz iş birliği mutlaka oluşturulmalı. Oda dışındaki faaliyetler satışa sunulmalı ve yatay da olduğu gibi dikey bütünleşme ile de iş birliği çabalarına girilmesi gerekmektedir. 

Hava yolları acentalar sağlık kuruluşları meslek odaları kurumlar ile işbirliği başlamalı... Örneğin saç ekimi yapan bir sağlık kurumuna bir ofis bir stant verilmeli ve burada elemanınızı tutun hastalarının problemlerini çözümlesin. Bizde bu elemanı barındıralım. Ayrıca hastalarınızın ilk gün yemeklerini karşılayalım sizde tedaviyi paket fiyat ile satın oda ve hizmet bizden tedavi ve satış sizden gibi..

YORUMLAR

  • 0 Yorum