• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Nejat TÜRER

Nejat TÜRER


TURİST GELSİN DİYE NE YAPTIN Kİ !

07 Temmuz 2017 - 02:51

Her kriz de olduğu gibi yine en kolay yolu seçtik. Fiyatları düşürdük. Otellerin satış fiyatları dibe vurdu. Bunun yanında da maliyetler tavan yaptı. Maliyet yükseldikçe de kaliteyi düşürüp hizmetleri azalttık. Minimize bir maliyete ulaşıp kar edebilmeye çabaladık. Peki bunları yaptık da iyimi yaptık ? Doğrusu bu mu idi? Oteller kar edebilir durumda mı?

 

Yoo hiç kimse hiç bir işletme memnun değil. Olan imajımıza oldu. Ülke olarak marka değerimiz düştü. Otel olarak da ederimiz ucuzladı. Fiyatları kırmayıp yüz kişiye hizmet vereceğimiz yerde elli kişiye razı olup bizim fiyatlarımız bu kalitemiz bu diyebilse idik daha iyi olmaz mı idi ?.....

 

Sabırsızların başında tabiiki yatırımcı patronlar geliyor. Ben otelimi yaptım harcayacak başka param ve zamanım yok mutlaka geri dönüşler olmalı yani para para diyerek işletme politika ve hedeflerinden ödün verilmesine sebep oluyorlar. Yatırım öncesi yapılan fizibilite çalışmalarında kriz yönetimi dönemsel işletme sermaye artırımı gibi konular ele alınmıyor. Siyasal ve ekonomik şartlar ne olursa olsun hizmet kalitesini düşürmemek, imajımızı zedelememek, işletmenin piyasadaki sunum değerini düşürmemek gerekiyor. Fiyatları düşürmezsek otel boş kalıyor kimse gelmiyor diyenlere de sormak gerek peki kardeşim fuar da broşür dağıtmaktan başka ne yaptın turistin gelmesi için. Broşür dağıtmak ve bir iki beşerî ilişki kurmak ile bu işlerin kotarıldığı dönemler bitti artık.

 

Peki ne yapmak gerekiyor? Deniz kum güneşten başka otelin çekim öğelerini çoğaltmak, sunulan ürün ve hizmet çeşitliliğini arttırmak gerekir. Tatil amaçlı gelenler ile birlikte hedef kitleleri çoğaltma yoluna gidilmesi gerekiyor. Örneğin mimari yapımız, plajımız odalarımızın rahatlığı dışında farklı bir konuyu öne çıkartarak satış yapabiliriz.

 

Mesela en iyi Türk kahvesini biz yaparız. Türk kahvesinin faydalarını biliyor musunuz? Dünyanın en lezzetli kahvesini bizde içeceksiniz gibi iddialı çıkışlar yapılmalı. Reklamımızda bu kahve öne çıkarılmalı. Gelen misafire Cezve ve fincan verilmeli. Otelde kahve pişirme kursları verilmeli, Show yapılmalı. Bir Otel kahveyi ele alırken bir diğeri de örneğin köfteyi ele alabilir. Dünyadaki mutfak çalışanları gurmeler, meraklıları hedef kitle haline getirebiliriz. Ünlü bir tıp adamı ile sunum yapın bedelini biz ödeyelim diye anlaşma yapılır ve bu sunum satış reklamı olarak kullanılarak tıp insanları hedeflenir. Hemde gerçekten hak ettiğimiz fiyatlar ile...

 

Fiyatları düşürmek bize bir şey kazandırmaz. Bir Otel yöneticisi için en kolay ve basit yöntemdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum